کمیته امداد امام خمینی ره
ارتباط با ما  رییس کمیته امداد 

House of fun slots slotshttp://houseoffunslot.com/

مرکز داده های الکترونیکی غدیر

 

کمیته امداد امام خمینی(ره) در راستای تغييرات گسترده و پيشرفتهاي بدست آمده در عرصه فناوریهای اطلاعاتي و ارتباطی ضرورت تجديدنظر در مسايل مختلف سازماني را اجتناب ناپذير می داند. این امر مدیران ارشد این نهاد را بر آن داشت تا از این فناوری ها در جهت پیشبرد اهداف عالیه امداد استفاده نمایند .
در همین زمینه پروژه‌ای تحت عنوان « نظام جامع فناوری اطلاعات و ارتباطات» تعریف نمود که با عنوان مرکز داده های الکترونیکی غدیر در تاریخ دوم آذرماه 1389 با حضور دکتر رحیمی معاون اول محترم ریاست جمهوری و جمعی از مسئولان کشور و کمیته امداد امام خمینی روز سه شنبه در مجتمع اداری – فرهنگی ولایت دفتر مرکزی این نهاد مورد بهره برداری قرار گرفت. این مرکز از لحاظ تکنولوژی و تجهیزات در زمره 10 مرکز داده برتر کشور قرار دارد و از استاندارد TIA942 برخوردار می باشد . مزایای راه اندازی این مرکز تسریع و تسهیل بیشتر در ارائه خدمات به خانواده های تحت حمایت ، توسعه فناوری اطلاعات در سازمان ، به روز بودن اطلاعات جهت پردازش ، اعمال راهبرد ها و تصمیمات مدیریتی ، بالا رفتن سرعت بار گذاری صفحات وب ، صرفه جویی در هزینه های مخابراتی ، ارتباطی ، مأموریت های سازمانی ، اجاره فضای مرکز داده می باشد.

 

مرکز داده(Data center) چیست؟
به مکانی امن و مجموعه ای از سرویس دهنده ها،زیرساختهای ارتباطی، امنیتی و تجهیزات الکترونیکی گفته می شود که به منظور ذخيره سازي، مديريت،پردازش، توزیع و تبادل اطلاعات طبقه بندی شده و همچنين فراهم آوردن سرويس‌ها و خدمات الکترونیکی به صورت متمرکز با سرعت و کیفیت و ضریب امنیت بالا ایجاد می گرد.

زیر ساخت فیزیکی مرکز داده :


ارتباط مخابراتی و اینترنتی
کابل های شبکه ارتباطی
بخش کابلهای PASIVE
لدر و استراکچر
راکها
کف کاذب
سیستم برق و UPS
سیستم خنک کننده
کنترل هوشمند تردد
دوربین مدار بسته
سیستم اعلام و اطفاء حریق
تجهیزات شبکه مرکز داده

مشخصات عمومی مرکز داده امداد :
در ساخت مرکز داده امداد از به روزترین استاندارد ساخت مراکز داده که استاندارد TIA942 میباشد، استفاده شده است. مرکز داده کمیته امداد از لحاظ وسعت در ردیف مراکز داده متوسط و از لحاظ تکنولوژی و تجهیزات در زمره 10 مرکز داده برتر کشور قرار دارد.

فرآیند ساخت:
دیتاسنتر کمیته امداد امام خمینی (ره) در دو فاز زیرساخت و تکمیلی طراحی گردید. عملیات زیرساخت از بهمن ماه سال 1387 پس از اختصاص فضای لازم در امنترین و بهترین موقعیت جغرافیایی ستاد مرکزی شروع و در آبان ماه سال 1388 به پایان رسید.فاز زیرساخت شامل عملیات کف سازی،سقف سازی ، دیوارها ،سیستم روشنایی و سیستم برق کشی سیستم دوربین، استقرار سیستم سرمایش ، سیستم اعلام و اطفاء حریق می باشد.فاز تکمیلی از اسفند ماه 1388 آغاز و در تیرماه 1389 به پایان رسید.فاز تکمیلی شامل استقرار راکها،کابل کشی data،مخابرات و فیبر نوری ،نصب تجهیزات حساس مرکز داده از قبیل سوئیچها، روترها ، سرورها، فایروالها،ت جهیزات مونیتورینگ و سایر تجهیزات امنیتی و تنظیمات آنها می باشد.
 

مزايای راه اندازی Data Center
1-کاهش و جمع آوری فایل سرورهای استانی و شاخه ها
2- بروز بودن اطلاعات جهت پردازش، اعمال راهبردها و تصمیات مديريتی
3- بالا رفتن سرعت بارگذاری صفحات وب
4- توسعه خدمات الکترونيک از طریق پورتال امداد
5- صرفه جويي در هزينه های مخابراتی،ارتباطی ،ماموریتهای سازمانی،اجاره فضای مرکز داده،
6-توسعه فناورى اطلاعات در سازمان
7-ارائه خدمات غیر کارکردی به صورت یکپارچه نظیر سرویس های امنیت ، پست الکترونیک و DNS
8-تسریع و تسهیل بیشتر در ارائه خدمات به جامعه هدف(محرومین،خیرین،کارکنان)
9-امکان میزبانی وب سرورهای اختصاصی و استیجاری بیش از 100 وزارتخانه و سازمان اداری کشور با امکان تعبیه بیش از 200 سرور و سرویس دهی با پهنای باند بسیار بالا.

ضرورت راه اندازی Data Center
1- عدم وجود یک مرکز داده معتبر در حوزه امور حمایت های اجتماعی کشور
2- ارائه خدمات حمایتی در سطح کشور به صورت یکپارچه،به هنگام،غیرحضوری و با کیفیت و سرعت بالا
3- ارائه خدمات زیر ساختی با سرویس دهی بدون وقفه جهت استقرار سیستمهای کاربردی سازمانی
4- جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی از سرورهای اختصاصی و منابع اطلاعاتی سازمان
5- ارائه خدمات مجازی با دسترسی مناسب و امنیت مطلوب
6- عدم کارایی روش سنتي مديريت اطلاعات
7-الزامات قانونی از جمله فصل پنجم قانون مدیریت خدمات کشوری،فصل چهارم قانون برنامه پنجساله

در پایان یاد آور می شود که با استفاده از سیستم ویدئو کنفرانس همزمان با افتتاح مرکز داده های الکترونیکی غدیر در مرکز و با حضور نصرالهي معاون سياسي امنيتي استانداري ،محمد مهدي ناصري قائم مقام كميته امداد امام خميني(ره) استان مركزي و جمعي از معاونين و رؤساي ستادي اين نهاد بهره برداري از مرکز داده ها در استان مرکزی نیز آغاز گردید .