کمیته امداد امام خمینی ره
ارتباط با ما  رییس کمیته امداد 

House of fun slots slotshttp://houseoffunslot.com/

«آشنايی با ICT و کامپيوتر»

موتور جستجو چیست؟

موتور جستجو چیست؟ موتور جستجوگر و اهمیت آن:
دنياي وب منبع عظيمي از اطلاعات است كه روزبه‌روز برحجم آن افزوده مي‌شود. در حال حاضر ميلياردها صفحه كه اطلاعات فراواني از موضوعات مختلف را در بر دارند، بر روي سرورهای مختلف جا خوش كرده اند. اين در حاليست که تولد سايتهای جديد و گسترش سايتهای موجود نيز به طور فزاينده ای به اين حجم اطلاعات می افزايد.
نرخ رشد اطلاعات تا بدانجاست که امروزه مشکل دسترسی به اطلاعات جدی تر از نبود اطلاعات است. امروزه چالش عمده اکثر کاربران دستيابی به اطلاعات است. به عبارت ديگر اگر كاربري دنبال موضوعي خاص باشد، كدام صفحه را بايد بخواند؟ از ميان اين تعداد عظيم صفحات موجود، كدام صفحه نياز او را برآورده مي كند؟

اگر سايتی باشد که به کاربران در يافتن اطلاعات کمک کند، قطعا مورد توجه خواهد بود. خوشبختانه چنين سايتی وجود دارد و ما آنرا با نام موتور جستجوگر می شناسيم.
موتور جستجوگر سايتي است كه براي كمك به كاربران در يافتن اطلاعات موجود در سايتهاي ديگر طراحي شده است. موتور جستجوگر سايتي است كه با گرفتن عبارتي مختصر، كاربر را با ليستي از سايت ها روبرو مي‌كند كه به موضوع مورد علاقه او مرتبط مي‌باشند.

آمارها نشان مي دهند كه افراد بسياري سفر در دنياي وب را با موتورهاي جستجوگر آغاز مي‌كنند و مراجعه به موتورهاي جستجوگر چنان عادي شده است که جستجو کردن و کار با موتورهاي جستجوگر، دومين فعاليت عمده کاربران در دنياي وب (بعد از ارسال و دريافت نامه هاي الکترونيکي)، محسوب مي شود.

هر چه بر محبوبيت وب افزوده مي گردد، نياز به بايگاني كردن اطلاعات آن نيز بيشتر مي‌شود؛ موتور جستجوگر نيز در واقع اين اطلاعات را بايگاني كرده، در زمان مورد نياز و به سرعت در اختيار كاربران قرار مي‌دهد.
بدون موتور جستجوگر، وب تنها به بخش كوچكي از موفقيت امروزين خود دست مي‌يافت زيرا موتور جستجوگر، اينترنت را به رسانه‌اي قابل استفاده براي همه كرده است (از هيچ كس توقع نمي‌رود تعداد زيادي از آدرس هاي وب را به ياد داشته باشد).
آن چه كه موتورهاي جستجوگر انجام مي دهند- با درجات متفاوتي از موفقيت- فراهم كردن يك وسيله جستجوي ساده است. وقتي يك كاربر وب عبارتي را جستجو مي‌كند، موتور جستجوگر ليستي از سايت‌ ها را ارائه مي‌كند كه تعداد آنها از چند صد مورد تا چند ميليون متغير مي‌باشد.
سايت هايي كه موتور جستجوگر به عنوان نتايج جستجويش ارايه مي‌كند، بر حسب ميزان ارتباط با عبارت جستجو شده به ترتيب نزولي ليست مي‌شوند. به عبارت ديگر سايتي كه به عنوان اولين سايت در نتايج جستجو معرفي شده است، مرتبط ترين سايت با عبارت جستجو شده از ديد آن موتور جستجوگر بوده است.
دقت در ارايه نتايج جستجو چيزيست که کاربران وب همواره از موتورهاي جستجوگر مي خواهند. هر چه نتايج جستجوي يک موتور جستجوگر دقيق تر و مرتبط تر باشد، محبوب تر خواهد بود و کاربران بيشتري بدان مراجعه خواهند کرد.
اگر عبارت يكساني در تمام موتورهاي جستجوگر، جستجو شود هيچ كدام از آنها نتايج يكساني را ارائه نمي‌دهند و با نتايج كاملا متفاوتي روبرو مي‌شويم. تفاوت در ارائه نتايج جستجو در موتورهاي جستجوگر از تفاوت آنها در الگوريتم (سيستم رتبه بندی) و بايگاني داده‌شان ناشي مي‌شود.
حتي اگر همه آنها از بايگاني داده يكساني نيز استفاده كنند، بازهم نتايج جستجويشان متفاوت خواهد بود. موتور جستجوگر براي رده‌بندي صفحات وب از الگوريتم خاصي استفاده مي‌كند كه فوق‌العاده محرمانه مي‌باشد. الگوريتم نيز مجموعه اي از دستورالعمل ها است كه موتور جستجوگر به كمك آن تصميم مي‌گيرد كه سايت ها را چگونه در خروجي‌اش مرتب كند.
براي اينكه سايت ها با هم مقايسه شوند و بر حسب ميزان ارتباط با موضوع جستجو شده، مرتب شوند، موتور جستجوگر، الگوريتم را بر مجموعه‌اي از پارامترها اعمال مي‌كند. پارامترهاي مورد توجه موتور جستجوگر نيز همانند الگوريتم آن ها ناشناخته مي‌باشد و اين ناشناخته ها جذابيت دنياي موتورهاي جستجوگر را دوچندان مي‌كنند.

به اهميت موتورهاي جستجوگر از ديدگاه کاربران وب و جستجوکنندگان اطلاعات اشاره شد. آيا موتورهاي جستجوگر از ديدگاه تجاري و ديدگاه يک مدير سايت نيز مهم مي باشند؟


اهميت تجاري موتورهاي جستجوگر:
فعالان عرصه تجارت الكترونيك، آوردن بيننده به سايت را برای موفقيت در دنياي وب و تجارت آنلاين ضروري مي دانند. فرقي نمي‌كند كه سايت چه مي‌فروشد و چه خدماتي ارايه مي دهد: اگر سايتي به دنبال فروش كالا يا خدمات و كسب درآمد يا محبوبيت است، بايد بيننده داشته باشد.

تعداد بينندگان يک سايت، برگ برنده آن براي كسب موفقيت در دنياي وب مي‌باشد. سايتي كه بيننده ندارد، بدون شك مرگي آنلاين را تجربه مي‌كند و چه بسيارند سايتهايي که هر روزه از چرخه زندگی در وب خارج می شوند!
مديران و طراحان خبره وب به خوبي مي دانند كه فقط طراحي يك وب سايت تضميني براي آمدن بيننده به آن نيست بلکه بايد بينندگان را به طريقی به سايت جذب کرد. بينندگان تنها به دنبال رفع نيازهای اطلاعاتی خود می باشند و وظيفه ندارند به هر قيمتی که شده سايت شما را بيابند.
براي دعوت بينندگان به وب سايتتان چه تدابيري انديشيده ايد؟ چگونه ديگران بدانند كه شما سايت پر محتوا و جذابي داريد؟ خود شما چگونه سايتهاي ديگر را مي يابيد؟

بدون هيچ گونه ترديدي بايد گفت كه ما در اغلب موارد به كمك موتورهاي جستجوگر به آنچه كه مي خواهيم، دست مي يابيم.
اگر ما اينكار را انجام مي دهيم، ديگران نيز دقيقا همين كار را مي كنند: جستجوي چند عبارت در يكي از موتورهاي جستجوگر و مراجعه به يكي از وب سايتها. ببينيم آمارها چه مي گويند:

82 -درصد كاربران اينترنت، موتورهاي جستجوگر را ابزار اصلي خود براي يافتن وب سايتها عنوان كرده اند.
57 -درصد از كاربران اينترنت، هر روز جستجو مي‌كنند و 46 درصد اين جستجوها براي كالا يا خدمات است. (منبع: SRI )
85 -درصد ترافيك هدفمند در اينترنت را موتورهاي جستجوگر باعث مي‌شوند.
(منبع: 7th www user survey-Georgia Institute of Technology)
همان گونه كه آمارها نشان مي‌دهند موتورهاي جستجوگر ابزار مناسبي هستند كه خريداران به كمك آنها، كالا يا خدمات مورد نياز خود را مي‌يابند. البته تنها رده‌هاي بالاي نتايج جستجو هستند كه مورد توجه كاربران قرار مي گيرند و آنها به سايت‌هاي ليست شده در اين رتبه‌ها مراجعه مي كنند.
بسياري از كاربران دريافته اند كه در اغلب موارد 10 رتبه اول نتايج جستجو مي تواند خواسته آنها را برآورده كند و هنوز هم علاقه دارند كه تنها 10 سايت اول در نتايج جستجو را مرور كنند. اما آمارها چه می گويند:

70 - درصد از کاربران به هنگام جستجو حتما يكي از سه سايت ابتداي نتايج جستجو را كليك مي كنند.
- تنها 7 درصد از آنها سايتهاي قرار گرفته در رتبه هاي بيستم به بعد را كليك مي كنند.
85- درصد از آنها اگر جوابي براي جستجوي خود در بيست نتيجه اول نتايج جستجو نيابند، موتور جستجوگر مورد استفاده خود را عوض مي كنند.
33 - درصد كاربران وب فكر مي كنند سايتي كه در ابتداي نتايج جستجو قرار دارد، در موضوع جستجو شده سرآمدتر از رقباي خود است و در آن موضوع پيشرو مي باشد.

با دقت در اين آمارها، اهميت كسب رتبه‌هاي بالا در موتورهاي جستجوگر روشن تر مي‌شود. نكته مهم ديگر اين است كه بينندگاني كه موتورهاي جستجوگر روانه سايت‌ها مي‌كنند، به احتمال زياد مخاطبان اصلی سايت مورد نظر مي‌باشند و اين در حالي است كه هزينه چنداني نيز صرف آوردن آنان به سايت نشده است.
آمارهای ارايه شده از رفتار كاربران وب پيام بسيار واضحي دارد: سايتهايي ‌كه در رتبه‌هاي بالا قرار نمي‌گيرند، بخش مهمی از کاربران مخاطب خود را از دست می دهند.
يک سايت ممکن است هزاران بيننده داشته باشد اما تعداد بينندگان گروه مخاطب آن است که موفقيت سايت را رقم می زند. زيرا در اغلب موارد اين بينندگان مخاطب سايت هستند که از سايت چيزی بيشتر از اطلاعات رايگان ارايه شده می خواهند.
امروزه تجارت الکترونيک خود را با مسئله رتبه بندي در موتورهاي جستجوگر هماهنگ کرده است زيرا رتبه هاي بالاتر مستقيما به فروش بيشتر، تعبير مي شوند. طبق آمارهاي ارايه شده در ابتداي سال جديد ميلادي (2003) نزديك به 93 درصد بينندگان سايت هاي فعال در زمينه ارايه هداياي كريسمس را موتورهاي جستجوگر فراهم كرده اند كه در اين بين گوگل با 27 درصد در صدر ايستاده است و پس از آن ياهو با 25 درصد در رده دوم قرار گرفته است.

شم بازاريابي حكم مي كند كه همواره در جايي حضور داشته باشيم كه مشتري ما آنجاست. اگر ما آنجا نباشيم، رقيب ما آنجا خواهد بود. به عبارت ديگر كسيكه قرار است از ما خريد كند، از رقيب ما خريد مي كند:

رقيب ما هر روز چاق تر و چاق تر مي شود و ما نحيف و نحيف تر.

بازاريابي با موتورهاي جستجوگر (Search Engine Marketing) نيز دو هدف عمده زير را دنبال مي كند:

.1 حضور در جاهايي كه خريداران ما آنجا هستند.
2.بالاتر بودن از رقبا ( كسب وضعيت بهتر نسبت به رقبا)

اينگونه از بازاريابی شامل فعاليتهای مختلفی می باشد که از مهمترين فعاليتهای آن، بهينه سازی سايت (Search Engine Optimization) می باشد. در حقيقت موتورهاي جستجوگر از مهمترين بينندگان هر سايتي هستند. اگر سايت شما تنها براي مرورگرها، بهينه سازي شده است، كمي تامل كنيد: سايت شما بايد براي موتورهاي جستجوگر هم بهينه سازي گردد. به عنوان مثال مرورگرها می توانند صفحات را با وجود بعضی از خطاها در کدهای آنها، به کاربران نمايش دهند اما موتورهای جستجوگر تا اين حد مهربان نيستند. خوشبختانه توجه به موتورهاي جستجوگر در طراحي سايت، آنرا براي كاربران سايت هم قابل استفاده تر مي كند.

بهينه سازي سايت به معناي به كارگيري ترفندهاي پيچيده نيست بلكه در اغلب موارد به كارگيري و اعمال تغييرات كوچك و ساده در سايت است كه معمولا تاثير فوق العاده اي در بالا بردن ضريب نفوذ سايت شما در موتورهاي جستجوگر دارند.
ضريب نفوذ مناسب به معناي حضور در موتورهاي جستجوگر مهم و عمده، بايگاني شدن هر چه بيشتر صفحات سايت در پايگاه داده آنها و قرار گرفتن در صفحه هاي اول تا پنجم نتايج جستجوي آنهاست.
متخصصين بسياري در تلاش‌اند تا الگوريتم و پارامترهاي مورد توجه موتورهاي جستجوگر را شناسايي كنند تا بتوانند به كمك آنها به رتبه‌هاي بالاتري دست يابند و شانس خود را در كسب درآمد بيشتر، افزايش دهند.
البته به موازات آنها، موتورهاي جستجوگر نيز روز به‌ روز الگوريتم هاي خود را هوشمندتر كرده و بر اقدامات امنيتي براي حفاظت از الگوريتم‌هايشان مي‌افزايند.
چيزي که امروزه اين متخصصان با تاکيد بر آنها قصد بهبودي رتبه هاي سايت هاي خود را دارند، تنها تجربه است و نه يافته هاي علمي ثابت شده از اسرار بسيار موتورهاي جستجوگر.


خلاصه:
• موتور جستجوگر ابزاری است كه كاربران اينترنت به كمك آنها سايت ها را مي يابند.
• نتايج جستجوي تمام موتورهاي جستجوگر دقيق نيست.
• بسياري از كاربران دريافته اند كه در اغلب موارد 10 رتبه اول نتايج جستجوي موتورهاي جستجوگر مي تواند خواسته آنها را برآورده كند.
• راههاي بسياري براي دسترسي به سايتها وجود دارد اما موتورهاي جستجوگر همواره راهكار اساسي بوده اند.
• تجارت الكترونيك به شدت خود را با مسئله رتبه بندي در موتورهاي جستجوگر هماهنگ كرده است و همه سايت ها براي كسب رتبه هاي بالا تلاش مي كنند.
• اجراي يك برنامه موفق بازاريابي با موتورهاي جستجوگر، بدون يك ساختار و زيربناي مستحكم در خود سايت اصولا با شكست همراه مي باشد.

خدمات و ابزار جستجو در وب: انواع موتورهای جستجوگر
موتورهاي جستجوگر، با درجات متفاوتي از موفقيت، در واقع يك كار انجام مي دهند: فراهم آوردن يک وسيله جستجوی ساده برای كمك به كاربران در رسيدن به اطلاعات مورد نياز.
براي نيل به اين مهم، موتورهاي جستجوگر از اطلاعات موجود در پايگاه داده شان كمك مي گيرند. اطلاعات اين پايگاه داده نيز به روش هاي گوناگوني تامين مي شود با توجه به نوع جمع آوري اطلاعات، خدمات جستجويي که در وب ارايه می شود به دو گروه اصلی زير تقسيم بندی می گردد:

يا Search Engine موتور جستجوگر
يا Directory فهرست

تفاوت اصلی دو گروه اشاره شده در اين است که اطلاعات پايگاه داده گروه اول را نرم افزارها جمع آوری می کنند حال آنکه اين کار برای گروه دوم توسط انسانها انجام می شود.


Search Engine -الفيا موتور جستجوگر:
در حالت كلي زماني كه صحبت از موتور جستجوگر مي شود، مقصود، اين نوع آن است. در اين نوع از موتورهاي جستجوگر، كار جمع آوري اطلاعات بر عهده اسپايدرها است. اسپايدر نرم افزاري است كه كار جمع آوري اطلاعات مورد نياز يك موتور جستجوگر را بر عهده دارد. پايگاه داده اين نوع از موتورهاي جستجوگر بزرگتر از ساير انواع است و اطلاعاتي را كه آنها ارايه مي دهند، معمولا" به روزتر مي باشد.
عمليات به روز رساني و گسترش اطلاعات پايگاه داده موتور جستجوگر از يک هفته تا چند ماه به طول مي انجامد. اسپايدرها، هيچ گاه از كار نمي ايستند و به طور مداوم به جمع آوري اطلاعات مشغول هستند. ممكن است اطلاعات جمع آوري شده توسط اسپايدرها از صفحات جديد باشد و يا اطلاعات به روز شده از صفحاتي باشد كه قبلا" هم به آنها مراجعه کرده اند.
زمانيکه صحبت از تكنيك هاي بهينه سازي سايت ها (SEO) به ميان می آيد در واقع تكنيك هايي مطرح اند كه براي كار با اين نوع از موتورهاي جستجوگر مؤثرند. بعضي از اين نوع موتورهاي جستجوگر عبارتند از :

Google, Yahoo, MSN, AllTheWeb, Gigablast, WiseNut, Teoma

ب Directory- يا فهرست:
دايركتوري ها اطلاعات را در گروه هاي مختلف دسته بندي مي كنند. تفاوت اصلي دايركتوري با يك موتور جستجوگر در اين است كه دايركتوري اسپايدر ندارد. دارندگان سايت ها به دايركتوري مراجعه مي كنند، گروه مناسب براي سايت خود را در آن بر مي گزينند و سايت خود را به آن گروه معرفي مي كنند.
پس از آنكه اطلاعات سايت ها به گروه هاي مختلف ارسال شد، ويراستاران دايركتوري آن اطلاعات را بررسي مي كنند و در صورتي كه گروه درخواست شده، با زمينه فعاليت سايت معرفی شده يكي باشد و همچنين ساير قوانين دايركتوري نيز رعايت شده باشد، سايت را در گروه ياد شده مي پذيرند.
در صورتي كه كاربران استفاده درستي از گروه هاي دايركتوري بنمايند مي توانند اطلاعات مفيدي را به كمك آنها كسب كنند.
دايركتوري از وجود يک سايت مطلع نمي گردد مگر زماني كه آن سايت به دايركتوري معرفي شود. يكي از ايراداتي كه به دايركتوري ها وارد مي شود اين است كه سايت هاي مرده زيادي در خود دارند. به عبارت ديگر يك سايت بعد از آنكه در يکی از گروه های آن قرار گرفته، ديگر به فعاليت خود ادامه نداده است اما با اين حال هنوز هم دايركتوري آنرا به عنوان يك سايت فعال به كاربران معرفي مي كند.
البته دايركتوری هاي حرفه اي با استخدام ويراستاران خبره تلاش بسياري براي رفع اين نقص و نواقص مشابه مي نمايند. امكان دارد دايركتوري ها براي بررسي اين مورد از اسپايدرها هم كمك بگيرند. در اين مورد خاص، كار اسپايدر اين است كه بررسي كند كه آيا سايت هايي كه قبلا" در گروه ها قرار گرفته اند، هنوز هم فعال مي باشند؟ در مواردي هم امكان دارد كه اسپايدرها تغيير زمينه فعاليت سايت ها و يا فعال بودن پيوندهای درون صفحات سايت ها را بررسی کنند.

قرار گرفتن در پايگاه داده دايركتورهاي عمده، نقش مهمي در کسب رتبه های بالا در موتورهاي جستجوگر(نوع اول) دارد. دايركتوري هاي عمده عبارتند از Yahoo, Look Smart , Dmoz :

بعضی از ارايه دهندگان خدمات جستجو در واقع تلفيقی از هر دو گروه می باشند به عنوان مثال ياهو هم اسپايدر دارد و هم ويراستار، گوگل نيز از فهرست Dmoz در بخش فهرست خود کمک گرفته است.
اما زيرگروههايي برای دو گروه اصلی خدمات جستجو وجود دارد که هم از ديدگاه کاربران وب و هم از ديدگاه مديران سايتها حايز اهميت می باشند. اين خدمات جستجو عبارتند از:

• Meta Search Engine ابر جستجوگرظظ
• Pay Per Click Search Engine رتبه بازای پول
موتور جستجو گر خاص• Spcialty Search Engine
Meta Search Engine يا ابر جستجوگر:
ابرجستجوگر از نتايج ساير موتورهاي جستجوگر استفاده مي كند. كار آن بدين صورت است كه سوال كاربر را همزمان به موتورهاي جستجوگر مختلفي ارسال می کند. پس از دريافت نتايج جستجوی آنها به بررسی نتايج دريافت شده می پردازد و در نهايت ترکيبی از رتبه هاي بالاي آنها را طبق الگوريتم خود بعنوان نتايج جستجو به کاربر نشان مي دهد. ابر جستجوگر اسپايدر و پايگاه داده ندارد. برخی از آنها عبارتند از:

Vivisimo, Mamma, IXQuick, WebCrawler, Kartoo, DogPile


Pay-per-Click Search engine يا موتورهای جستجوگر رتبه به ازای پول!
کار آنها بسيار شبيه يك مزايده است: با توجه به واژه كليدي انتخابي، براي بالاترين رتبه، بايد بالاترين قيمت نسبت به ساير متقاضيان پرداخت شود.
در واقع نحوه ارائه نتايج جستجو در PPC به اين ترتيب است كه اگر سايتي خواهان بالاترين رتبه (رده اول)‌ در نتايج جستجوي آن می باشد، بايد بالاترين رقم به ازاي هركليك را نسبت به تمام رقبا بپردازد.
به عنوان مثال اگر سايتي مكان اول را براي عبارت Persian Carpet به قيمت 10 ريال خريده باشد، هر بار كه عبارت ياد شده جستجو گردد و بيننده‌اي با دنبال كردن پيوند ارائه شده در نتايج جستجو به سايت مورد نظر برود، دارندگان آن سايت بايد 10 ريال به موتور جستجوگر بپردازند. اگر 1000 بيننده اين كار را انجام دهند، آن گاه بايد 1000×10 ريال، پرداخته شود.

البته اين گونه نيست كه PPC فقط سايت هايي را ليست مي‌كند كه با آنها قرارداد تجاري بسته است. بلكه ابتدا كليه سايت هاي طرف قرارداد خود را براي عبارات‌ مورد نظر آن سايت ها ليست مي‌كند و سپس سايت هاي ديگر را كه معمولا از پايگاه داده ساير موتورهاي جستجوگر است، ليست مي‌كند.


فوايد آنها:
.1دارنده سايت تنها زماني پول مي پردازد كه واقعا" بيننده اي به سايت او بيايد.
2.سايت تقريبا" در عرض چند ساعت و يا حداكثر يك هفته در نتايج جستجو قرار مي گيرد و ديگر نيازي به چندين ماه انتظار نيست تا در نتايج جستجوي ساير موتورهای جستجوگر قرار گيرد که آن هم معلوم نيست دارای چه رتبه اي خواهند بود.
3.سايتی اگر بالاترين رتبه را مي خواهد، كافي است که بالاترين قيمت را بپردازد و ديگر نيازي به كاربرد تكنيك هاي رايج براي كسب رتبه های بالا نيست.
.4 چون اينگونه سايتها معمولا به صورت شبکه ای از سايتها فعاليت می کنند، يک سايت با استفاده از سيستم آنها در نتايج جستجوی موتورهاي جستجوگر ديگر كه داراي شراكت تجاري با آنها هستند هم قرار می گيرد. به عنوان مثال اورچر، ياهو و آلتاويستا در يک شبکه هستند.


Specialty Search Engine يا موتورهای جستجوگر خاص
اين نوع از موتورهاي جستجوگر بر موضوعي خاص تمركز دارند و تنها سايت هاي مرتبط با آن موضوع را در پايگاه داده خود قرار مي دهند. به عنوان مثال يكي از آنها ممكن است تنها سايت هاي ايراني را بپذيرد و موضوع فعاليتش سايت هاي ايراني باشد.
اين موتور‌هاي جستجوگر اطلاعات تخصصي‌تري را ارائه مي‌دهند زيرا معمولا توسط افراد متخصص در آن زمينه اداره مي شوند. موتورهای جستجوگر منطقه ای و موضوعی به اين دسته تعلق دارند. در اين مورد مي توان به مواردی نظير: ChemicalSearch, IndustrySearch اشاره كرد.
موتور جستجوگر چگونه کار می کند؟
وقتي جستجويي در يک موتور جستجوگر انجام و نتايج جستجو ارايه مي شود، كاربران در واقع نتيجه كار بخش هاي متفاوت موتور جستجوگر را مي بينند. موتور جستجوگر قبلا" پايگاه داده اش را آماده كرده است و اين گونه نيست كه درست در همان لحظه جستجو، تمام وب را بگردد. بسياري از خود مي پرسند كه چگونه امكان دارد گوگل در كمتر از يك ثانيه تمام سايت های وب را بگردد و ميليون ها صفحه را در نتايج جستجوی خود ارايه كند؟
نه گوگل و نه هيچ موتور جستجوگر ديگري توانايي انجام اين كار را ندارند. همه آنها در زمان پاسخ گويي به كاربران، تنها در پايگاه داده اي كه در اختيار دارند به جستجو مي پردازند و نه در وب!
موتور جستجوگر به كمك بخش های متفاوت خود، اطلاعات مورد نياز را قبلا" جمع آوري، تجزيه و تحليل مي كند و آنرا در پايگاه داده اش ذخيره مي نمايد و به هنگام جستجوی کاربر تنها در همين پايگاه داده می گردد.
بخش هاي مجزاي يك موتور جستجوگر عبارتند از:


Spider يا عنکبوت

Crawler يا خزنده

Indexer يا بايگانی کننده

Database يا پايگاه داده

Ranker يا سيستم رتبه بندیالف :Spider (عنکبوت

اسپايدر يا روبوت (Robot)، نرم افزاري است كه كار جمع آوري اطلاعات مورد نياز يك موتور جستجوگر را بر عهده دارد. اسپايدر به صفحات مختلف سر مي زند، محتواي آنها را مي خواند، اطلاعات مورد نياز را جمع آوري مي كند و آنرا در اختيار ساير بخش هاي موتور جستجوگر قرار مي دهد.

كار يك اسپايدر، بسيار شبيه كار كاربران وب است. همانطور كه كاربران، صفحات مختلف را بازديد مي كنند، اسپايدر هم درست اين كار را انجام مي دهد با اين تفاوت كه اسپايدر كدهاي HTML صفحات را مي بيند اما كاربران نتيجه حاصل از كنار هم قرار گرفتن اين كدها را.اما يک اسپايدر آنرا چگونه می بيند؟
براي اين كه شما هم بتوانيد دنياي وب را از ديدگاه يك اسپايدر ببينيد، كافي است كه كدهاي HTML صفحات را مشاهده کنيد.

آيا اين دنياي متني برای شما جذاب است؟

اسپايدر، به هنگام مشاهده صفحات، از خود بر روي سرورها رد پا برجای مي گذارد. شما اگر اجازه دسترسي به آمار ديد و بازديدهاي صورت گرفته از يک سايت و اتفاقات انجام شده در آنرا داشته باشيد، مي توانيد مشخص كنيد كه اسپايدر كدام يک از موتورهاي جستجوگر صفحات سايت را مورد بازديد قرار داده اند.
يکی از فعاليتهاي اصلی که در SEM انجام می شود تحليل آمار همين ديد و بازديدها می باشد.

اسپايدرها كاربردهاي ديگري نيز دارند، به عنوان مثال عده اي از آنها به سايت هاي مختلف مراجعه مي كنند و فقط به بررسي فعال بودن لينك هاي آنها مي پردازند و يا به دنبال آدرس پست الكترونيكي (Email) مي گردند.


ب :Crawler (خزنده

كراولر، نرم افزاري است كه به عنوان يك فرمانده براي اسپايدر عمل مي كند. آن مشخص مي كند که اسپايدر كدام صفحات را مورد بازديد قرار دهد. در واقع کراولر تصميم مي گيرد كه كدام يك از لينك های صفحه ای كه اسپايدر در حال حاضر در آن قرار دارد، دنبال شود. ممكن است همه آنها را دنبال كند، بعضي ها را دنبال كند و يا هيچ كدام را دنبال نكند.
کراولر، ممكن است قبلا" برنامه ريزي شده باشد که آدرس های خاصی را طبق برنامه، در اختيار اسپايدر قرار دهد تا از آنها ديدن کند. دنبال كردن لينك های يک صفحه به اين بستگي دارد كه موتور جستجوگر چه حجمي از اطلاعات يک سايت را مي تواند در پايگاه داده اش ذخيره كند و همچنين ممكن است اجازه دسترسي به بعضي از صفحات به موتورهاي جستجوگر داده نشده باشد.

شما به عنوان دارنده سايت، همان طور كه دوست داريد موتورهاي جستجوگر اطلاعات سايت شما را با خود ببرند، مي توانيد آنها را از بعضي از صفحات سايت تان دور كنيد و اجازه دسترسي به محتواي آن صفحات را به آنها ندهيد. تنظيم ميزان دسترسي موتورهاي جستجوگر به محتوای يک سايت توسط پروتكل Robots انجام مي شود كه در مقالات دیگر سایت به آن پرداخته شده است. به عمل کراولر ، خزش (Crawling) مي گويند.


ج: Indexer (بايگانی كننده

تمام اطلاعات جمع آورش شده توسط اسپايدر در اختيار ايندکسر قرار مي گيرد. در اين بخش اطلاعات ارسالي مورد تجزيه و تحليل قرار مي گيرند و به بخش هاي متفاوتي تقسيم مي شوند. تجزيه و تحليل بدين معني است كه مشخص می شود اطلاعات از كدام صفحه ارسال شده است، چه حجمي دارد، كلمات موجود در آن كدام است، کلمات چندبار تكرار شده است، كلمات در كجاي صفحه قرار دارند و ... .
در حقيقت ايندکسر، صفحه را به پارامترهای آن خرد می کند و تمام اين پارامترها را به يک مقياس عددی تبديل می کند تا سيستم رتبه بندي بتواند پارامترهای صفحات مختلف را با هم مقايسه کند.
در زمان تجزيه و تحليل اطلاعات، ايندکسر براي كاهش حجم داده ها از بعضي كلمات كه بسيار رايج هستند صرفنظر مي کند. كلماتي نظير a ، an ، the ، www ، is و ... . از اين گونه كلمات هستند.

د : DataBase (پايگاه داده

تمام داده هاي تجزيه و تحليل شده در ايندکسر، به پايگاه داده ارسال مي گردد. در اين بخش داده ها گروه بندي، كدگذاري و ذخيره مي شود. همچنين داده ها قبل از آنكه ذخيره شوند، طبق تکنيکهای خاصی فشرده مي شوند تا حجم كمي ُُاز پايگاه داده را اشغال كنند.
يك موتور جستجوگر بايد پايگاده داده عظيمي داشته باشد و به طور مداوم حجم محتوای آنرا گسترش دهد و البته اطلاعات قديمي را هم به روز رسانی نمايد. بزرگي و به روز بودن پايگاه داده يك موتور جستجوگر براي آن امتياز محسوب مي گردد. يكي از تفاوتهاي اصلي موتورهاي جستجوگر در حجم پايگاه داده آنها و همچنين روش ذخيره سازي داده ها در پايگاه داده است.


و :Ranker (سيستم رتبه بندی

بعد از آنكه تمام مراحل قبل انجام شد، موتور جستجوگر آماده پاسخ گويي به سوالات كاربران است. كاربران چند كلمه را در جعبه جستجوي (Search Box) آن وارد مي كنند و سپس با فشردن Enter منتظر پــاسخ مي مانند.
برای پاسخگويي به درخواست کاربر، ابتدا تمام صفحات موجود در پايگاه داده كه به موضوع جستجو شده، مرتبط هستند، مشخص مي شوند. پس از آن سيستم رتبه بندي وارد عمل شده، آنها را از بيشترين ارتباط تا كمترين ارتباط مرتب مي كند و به عنوان نتايج جستجو به كاربر نمايش می دهد.

حتي اگر موتور جستجوگر بهترين و كامل ترين پايگاه داده را داشته باشد اما نتواند پاسخ هاي مرتبطي را ارايه كند، يك موتور جستجوگر ضعيف خواهد بود. در حقيقت سيستم رتبه بندي قلب تپنده يك موتور جستجوگر است و تفاوت اصلي موتورهاي جستجوگر در اين بخش قرار دارد.

سيستم رتبه بندي براي پاسخ گويي به سوالات كاربران، پارامترهاي بسياري را در نظر مي گيرد تا بتواند بهترين پاسخ ها را در اختيار آنها قرار دارد. حرفه اي هاي دنياي SEM به طور خلاصه از آن به Algo ( الگوريتم) ياد مي كنند.
الگوريتم، مجموعه اي از دستورالعمل ها است كه موتور جستجوگر با اعمال آنها بر پارامترهاي صفحات موجود در پايگاه داده اش، تصميم مي گيرد که صفحات مرتبط را چگونه در نتايج جستجو مرتب كند. در حال حاضر قدرتمندترين سيستم رتبه بندي را گوگل در اختيار دارد.

ُمي توان با ادغام کردن اسپايدر با کراولر و همچنين ايندکسر با پايگاه داده، موتور جستجوگر را شامل سه بخش زير دانست که اين گونه تقسيم بندی هم درست می باشد:


• كراولر
• بايگاني
• سيستم رتبه بندي

تذکر- برای سهولت در بيان مطالب بعدی هر گاه صحبت از بايگانی کردن (شدن) به ميان می آيد، مقصود اين است که صفحه تجزيه و تحليل شده و به پايگاه داده موتور جستجوگر وارد مي شود.

براي آنكه تصور درستي از نحوه كار يك موتور جستجوگر داشته باشيد داستان نامتعارف زير را با هم بررسي مي كنيم.

داستان ما يک شکارچی دارد. او تصميم به شكار می گيرد:

- کار کراولر:

او قصد دارد براي شكار به منطقه حفاظت شده ابيورد، واقع در شهرستان درگز (شمالی ترين شهر خراسان بزرگ) برود.

-
پروتكل Robots

ابتدا تمام محدوديت هاي موجود براي شكار در اين منطقه را بررسي مي كند:

• آيا در اين منطقه می توان به شکار پرداخت؟
• کدام حيوانات را می توان شکار کرد؟
• حداکثر تعداد شکار چه ميزانی است؟
• و ... .

فرض می کنيم او مجوز شكار يک اوريال (نوعي آهو) را از شكارباني منطقه دريافت مي كند.

- کار اسپايدر
او اوريالي رعنا را شكار مي كند و سپس آنرا با خود به منزل می برد.

- کار ايندکسر
شكار را تكه تكه كرده، گوشت، استخوان، دل و قلوه، كله پاچه و ... آنرا بسته بندي مي كند و بخش های زايد شکار را دور می ريزد.


- کار پايگاه داده
بسته هاي حاصل را درون فريزر قرار داده، ذخيره می کند.

- کار سيستم رتبه بندی
مهمانان سراغ او مي آيند و همسر او بسته به ذائقه مهمانان براي آنها غذا طبخ مي كند. ممكن است عده اي كله پاچه، عده اي آبگوشت، عده اي جگر و ... دوست داشته باشند. پخت غذا طبق سليقه مهمانان کار سختی است. ممكن است همه آنها آبگوشت بخواهند اما آنها مسلما" بامزه ترين آبگوشت را مي خواهند!


نکته ها:
• شکارچی می توانست برای شکار کبک يا اوريال و يا هر دو به آن منطقه برود همانطور که موتور جستجوگر می تواند از سرور سايت شما انواع فايل (عکس، فايل متنی، فايل اجرايي و ...) درخواست کند.
• غذای خوشمزه را می توانيد با نتايج جستجوی دقيق و مرتبط مقايسه کنيد. اگر شکارچی بهترين شکار را با خود به منزل ببرد اما غذايي خوشمزه و مطابق سليقه مهمانان طبخ نگردد، تمام زحمات هدر رفته است.
• به عنوان آخرين نکته اين مقاله ياد آوری می کنم که به شکار اوريالی رعنا آن هم در منطقه حفاظت شده ابيورد، اصلا فکر نکنيد. اما توصيه می شود که حتما از طبيعت بکر آن ديدن فرماييد

موتورهای جستجوگر و فهرستهای ایرانی
لیست برخی از موتورهای جستجوگر و فهرستهای ایرانی (ایران سئو تنها سایتهای فعال و مفید را در این لیست قرار می دهد. اگر موتور جستجو و یا فهرست دیگری می شناسید لطفا آنرا معرفی نمایید.
پارسیک
جاماسپ

پارس ایندکس

آی آر یاهو

پردیس

جانانه

منیران

جستجو

لینکستان

واژه پارسی

پایاب

صفحات زرد ایران

جستجوگر پزشک

راهنمای پایگاههای اسلامی

هشت

ایران هات لینکس

مفاهیم و اصطلاحات دنیای جستجو و موتورهای جستجوگر
قبل از شروع گفتگو درباره هر موضوعي نياز به آن است كه مفاهيم اوليه و اصطلاحات رايج در آن موضوع، بيان شود تا طرفين گفتگو راحت تر به منظور يکديگر پی ببرند. ما نيز در اين بخش، بعضي از مفاهيم و اصطلاحاتي را كه در صفحه های ديگر سايت از آنها به كرات استفاده مي شود، شــرح داده شده است.


Spider
نرم افزاري است كه كار جمع آوري اطلاعات از صفحات مختلف را بر عهده دارد.

Crawler
نرم افزاري كه مسير حركت اسپايدر را مشخص مي كند.

Directory
فهرست. نوعي از موتورهاي جستجوگر كه پايگاه داده آن توسط ويراستاران تكميل مي گردد.

Keyword
بــه واژه ها ي مهم (کليدی) هر صفحه گفته مي شود. اما غالبا" منظور كلماتي است كه دوست داريم با آنها رتبه هاي مناسبي كسب كنيم.

Keyword Density
چگالي كلمه، منظور تعداد دفعات تكرار واژه های كليدي در مقايسه با ساير كلمات متن است.

Keyword Staffing
تكرار يك كلمه به دفعات و پشت سر هم به منظور بالا بردن چگالی کلمه. اين کار تقلب محسوب می شود.

Tinny Text
نوشتن متن با اندازه های بسیار کوچک و ریز به گونه ای که کلمات بسیاری بدین ترتیب در یک خط قرار داده می شود و به سختی نیز در صفحه قابل رویت هستند. نوشتن مطالب به اين صورت، تقلب محسوب است.

Invisible Text
متن نامرئی. منظور استفاده از متن هاي همرنگ با پس زمينه صفحه است. متن هايی که از ديد کاربران مخفی می ماند. به عنوان مثال اگر پس زمينه يك صفحه سياه است، متن صفحه نيز با رنگ سياه نوشته می شود تا ديده نشود . اين نوع متن ها از مصاديق تقلب می باشند.

Spam
تقلب، به تمام تلاش هايي گفته مي شود كه به كمك آن سعي مي شود از راه هاي غير معمول، رتبه هاي بالايي كسب شود. يا در اختيار گذاردن اطلاعاتي كه موتورهاي جستجوگر آنرا دوست ندارند (اطلاعات ناخواسته) مانند تكرار يك كلمه به دفعات و پشت سر هم، استفاده از متن هاي هم رنگ زمينه و ...

ALT tag
محتواي اين شناسه، متني است كه يك عكس را توضيح مي دهد.

Deep Crawl
به معناي اين است كه موتور جستجوگر، مي تواندصفحات زيادي از يك سايت را در پايگاه داده اش قرار دهد. موتور جستجوگر هرچه پايگاه داده اش بزرگتر باشد، صفحات بيشتري از يك سايت را می تواند در پايگاه داده اش قرار دهد. همه موتورهاي جستجوگر داراي اين ويژگي نمي باشند.

Robots.txt
با اين فايل متني و ساده، ميزان دسترسي موتور جستجوگر به محتواي يك "سايت" را مي توان كنترل كرد.

META robots tag
به كمك اين شناسه ميزان دسترسي موتور جستجوگر به محتواي يك "صفحه" را مي توان كنترل كرد.

Link
پيوند. در واقع پلی بين دو صفحه است. به کمک آن می توان از يک صفحه به صفحه ديگر رفت.

Link Popularity
مقصود اين است که چه تعداد از سايت هاي ديگر به سايتي مشخص لينك کرده اند يا اينكه از چند سايت ديگر می توان به کمک پيوندها به سايتی مشخص رفت.

Link Reputation
اشاره به اين دارد كه ساير سايتها درباره سايتي كه بدان لينك داده اند، چه مي گويند. عموما در اين موارد عنوان، متن لينك و كلمات اطراف لينك در سايت مقصد، بررسي مي شوند.

Learn Frequency
بعضي از موتورهای جستجوگر مي توانند تشخيص دهند كه محتواي صفحات پس از چه مدتی تغيير مي كند (به روز می گردد) و بعد از آن مدت به آن صفحات مراجعه می کنند.

URL-Uniform Resource Locator
به آدرس منحصر به فرد هر منبع موجود در اينترنت گفته می شود. اين منبع می تواند يک صفحه وب، يک فايل متنی و... باشد

Stop Word
به کلماتی گفته می شود که در کل اینترنت از آنها بسيار استفاده شده است. کلماتی نظيرthe, a, an, web www, home page, و ...

Meta tags
به كمك اين شناسه ها، اطلاعاتي از صفحه در اختيار بينندگان (موتور جستجوگر، مرورگرها و ...) قرار داده مي شود.

META Keywords
به كمك آن، كلمات کليدی صفحه در اختيار موتورهاي جستجوگر قرار داده می شود.

META Description
به كمك آن، توضيحي مختصر از صفحه در اختيار موتورهاي جستجوگر قرار داده می شود.

Stemming
به معناي اين است كه موتور جستجوگر مي تواند صورت هاي مختلف يک كلمه را جستجو كند. به عنوان مثال با جستجوي swim موتور جستجوگر به دنبال swimmer ، swimming نيز مي گردد. همه موتورهاي جستجوگر داراي اين ويژگي نمي باشند.

Rank
رتبه يك صفحه در نتايج جستجو است زماني كه جستجويي مرتبط با محتواي آن صفحه انجام مي شود.

Spamdexing
مختصر شده spam indexing است. منظور طراحی و معرفي صفحاتي به موتورهاي جستجوگر است كه كيفيت نتايج جستجو را پايين مي آورند. موتورهای جستجوگر تمايل دارند که كاربران بارها و بارها به آنها مراجعه كنند و كيفيت بالاي نتايج مي تواند اين روند را تضمين كند. لذا آنها هركدام به نوعي سعي در تشخيص صفحاتي دارند كه كيفيت نتايج جستجو را پايين مي آورد. برخی از اين موارد عبارتند از: ساختن صفحاتي كه همگي داراي محتواي يكساني اند، تكرار يك كلمه بيش از حد و ...

Comment
توضيحاتي است كه طراحان سايت در لا به لاي كدهاي HTML مي گنجانند تا برای فهميدن وظيفه بخش هاي متفاوت كدهای HTML در مراجعات آتی نيازی به صرف وقت بسيار نداشته باشند.

آشنايي با اينترنت 3

سایتهای داینامیک و بهینه سازی آنها
صفحات ديناميک امروزه بسيار محبوب شده اند. آنها و پايگاه های داده به سايت ها قدرت فراوانی ارزانی کرده اند. صفحه ديناميک صفحه ای است که در پاسخ به درخولست کاربر ساخته می شود و بيشتر محتوای آن از يک پايگاه داده فراهم می شود.
تنها با انتخاب چند گزينه توسط کاربران صفحه ای که مورد نظر وی بوده است، ساخته می شود. اين گونه صفحات به کاربران توانايي دسترسی سريع به حجم عظيمی از اطلاعات و به مديران سايت ها سرعت و سادگی به روز رسانی اطلاعات را هديه می کنند زيرا تنها اطلاعات پايگاه داده به روز رسانی می شود، نه صدها صفحه ديگر!
ممکن است هنوز هم آنها کمی برای شما پيچيده به نظر برسند. اگر اينگونه است آخرين باری که در گوگل جستجو کرده ايد را به خاطر آوريد. صفحه ای که نتايج جستجو را در اختيار شما قرار داد يک صفحه ديناميک بود!
صفحه ديناميک در حقيقت وجود ندارد و تنها با توجه به درخواست کاربر ساخته می شود. برای ساخت اينگونه صفحات از تکنولوژی هايي نظير دات نت، PHP, ASP, JSP, Cold Fusion, Perl استفاده می شود.


اين صفحات از ديدگاه کاربران فوق العاده هستند اما از ديدگاه موتورهای جستجوگر می توانند مشکل زا باشند. اما مشکل چيست؟
گفته شد که برای ساخته شدن اين صفحات بايد متغيرهايي انتخاب شوند و سپس دکمه ای فشرده شود. مشکل هم در همين جا نهفته است: اسپايدرها توانايي انتخاب اين گزينه ها را ندارند و لذا صفحه ای ساخته نمی شود که آنرا بخوانند.
آدرس اينگونه صفحات اغلب دارای علامت سوال (?) است. همينطور وجود علامتهای % ، = ، +، $ يا & در يک آدرس می تواند بيانگر دايناميک بودن آن باشد. به تمام آنچه که بعد از علامت سوال می آيد Query String گفته می شود.
بسياری از موتورهای جستجوگر امکان دسترسی به صفحات ديناميک را ندارند زيرا توانايي فراهم کردن متغيرهای لازم برای ساخته شدن آن صفحات را ندارند. اين عدم توانايي موتورهای جستجوگر، مفهوم وب پنهان را برجسته تر می کند.
در واقع بسياری از اطلاعات وب که گفته می شود در حدود 60 درصد است از طريق موتورهای جستجوگر قابل دسترسی نيست. لذا به هنگام جستجوی اطلاعات، ضروری است که کاربران ابتدا به کمک موتورهای جستجوگر، وب های پنهان موجود را شناسايي نموده، سپس با مراجعه به آنها به جستجوی اطلاعات مورد نياز خود بپردازند.

آيا اگر مستقيما به صفحات دايناميک لينک داده شود، آيا موتورهای جستجوگر اين صفحات را می خوانند؟ موتور جستجوگر به هنگام رسيدن به علامت سوال و ديگر علامتها، پرچم زرد احتياط را بالا می برد. اما چرا احتياط؟
دلايلی که موتورهای جستجوگر با اينگونه آدرسها با احتياط برخورد می کنند، عبارتند از:


: جلوگيري از بايگانی شدن محتوای يکسان•
در سايتهای دايناميک اغلب اتفاق می افتد که محتوايي مشخص، آدرسهای متفاوتی داشته باشد. کاربران نیز دوست ندارند، صفحاتی با محتوايي يکسان در نتايج جستجو نمايش داده شوند لذا موتورهای جستجوگر برای جلوگيری از اين مورد به هنگام برخورد به علامت سوال، احتياط پيشه می کنند. موتورهای جستجو، در واقع تا قبل از علامت سوال را بايگانی می کنند که آدرس صفحه ای مشخص خواهد بود هر چند که تمام کارکترهای بعد از علامت سوال در آن حذف شده است. سايتهايي که از Session ID در آدرسهای صفحات خود بهره می گيرند نيز اين مشکل را دارند.

• موتورهای جستجوگر می خواهند نتايج دقيقی را ارايه دهند:
موتورهای جستجوگر، پايگاه داده خود را در بازه زمانی مشخصی که معمولا چهار تا هشت هفته است، به روز رسانی می کنند. لذا اتفاق می افتد که محتوای صفحه ای بعد از اينکه توسط موتور جستجوگر بايگانی شد، تغيير يابد. در صفحات استاتيک محتوای جديد معمولا مرتبط با محتوای قديم همان صفحه است. اما در صفحات دايناميک اينگونه نيست.
فرض کنيد يک سايت فروش کتاب در ماه رمضان، کتاب پيشنهادی ماه به کاربران را يک کتاب مذهبی قرار داده است. بعد از اينکه ماه رمضان سپری شود کتاب پيشنهادی ماه سايت تغيير می کند و يک رمان جای آن قرار می گيرد. حال اگر موتور جستجوگر اين صفحه دايناميک را در ماه رمضان بايگانی کند و بعد از ماه رمضان برای به روز رسانی محتوای جديد آن صفحه مراجعه نکند، کاربرانی را روانه صفحه می کند که کتاب مذهبی را جستجو می کنند در حاليکه در آن صفحه کتاب رمانی معرفی شده است.

با بايگانی نکردن برخی از صفحات دايناميک، موتورهای جستجوگر از تکرار مواردی مشابه پيشگيری می کنند.

: جلوگيری از گير افتادن در پايگاه داده ای خاص•
ممکن است با بايگانی شده صفحه ای از يک سايت، صفحات بی نهايت ديگری به اسپايدر موتور جستجوگر خورانده شود که منجر به از کار افتادن اسپايدر يا اتلاف وقت آن می شود. اين حالت زمانی اتفاق می افتد که حلقه ها در برنامه نويسی سايت بسته نشوند (حلقه های if يا)while.

در حال حاضر بسياری از موتورهای جستجوگر مشکلی با صفحاتی که تنها دارای يک پارامتر در آدرس خود هستند، ندارند. نمونه ای از اين آدرسها در زير آمده است:

www.mywebsite.com/products.asp?no=20

اما زمانيکه پارامترهای يک آدرس چندين مورد می شود، برای موتور جستجوگر تشخيص اينکه آيا آدرس مورد نظر محتوايي غير تکراری و منحصر بفرد را ارايه می دهد، سخت تر می شود. در يک آدرس دايناميک می توان يک صفحه را با چندين پارامتر که از هم به کمک & جدا شده اند، نمايش داد. در آدرس زير که دو پارامتر دارد موتور جستجوگر راهی برای تشخيص اينکه کدام پارامتر يک صفحه جديد را نشان می دهد و کدام پارامتر تنها برای مقاصدی ديگری از قبيل دسته بندی اطلاعات و ... به کار رفته است، ندارد:

www.mysite.com/products.asp?no=20&cat=app

بنابراين يک راه مناسب برای طراحی سايتهايي دايناميک که مشکلات کمتری با موتورهای جستجوگر دارند، کاهش دادن تعداد پارامترهايي است که در آدرسها به کار می روند. راههای ديگر استفاده از صفحات اطلاعاتی، طراحی نسخه ای از صفحات مهم دايناميک به صورت استاتيک، اصلاح کاراکترهای آدرسهای صفحات و حضور در نتايج جستجو به کمک روشهايي مانند PFI يا PPC است.

امروزه مقوله بهینه سازی سایتهای فروشگاهی که عمدتا به صورت داینامیک هستند، بسیار جدی است زیرا اگر این سایتها نتوانند بینندگان قابل ملاحظه ای از موتورهای جستجوگر کسب کنند، فروش آنها به میزان زیادی کاهش می یابد.


RSS چيست؟
یك روش خواندن تيترهاي سايتهاي وب مورد علاقه تان در كامپيوتر بدون مراجعه مستقيم به آنهاست.


RSS Rich Site Summary
يا
Really Simple Syndication

يك روش خواندن تيترهاي سايتهاي وب مورد علاقه تان در كامپيوتر بدون مراجعه مستقيم به آنهاست.در واقع هنگامي كه آنلاين هستيد تمام تيترهاي به روز شده سايتهاي مورد علاقه تان اعم از خبري،علمي،آموزشي ،ويلاگ و ... به طور خودكار در اختيارتان قرار ميگيرد و شما ميتوانيد پس از مطالعه آنها ، با كليك روي هر كدام، به مطلب كامل مربوط به آن در سايت خودش وصل شويد.
روش دريافت RSS :

-ابتدا بايد يك نرم افزار NewsReader (مانند FeedReader ، Amphetadesk و يا Radio Userland ) در كاميپوتر نصب كنيد. براي دريافت آنها ميتوانيد از اين آدرس استفاده كنيد
http://blogspace.com/rss/readers
-حال در نرم افزار مربوطه آدرس RSS سايت مورد نظرتان را وارد نماييد.سايت هايي كه داراي امكان ارسال تيترهايشان به صورت RSS ميباشند،اين آدرس را به صورت يك لينك با لوگوي نارنجي رنگ XML نشان مي دهند.در آدرس زير نشاني بسياري از اين گونه سايتها را خواهيد يافت:
http://www.myrss.com/catalog/popular.html
همچنين اين سايتهاي معروف نيز داراي اين امكان ميباشند:(آدرسهاي RSS سايتها آورده شده است)
PcMagazine با آدرس : http://rssnewsapps.ziffdavis.com/pcmag.xml
Microsoft Watch با آدرس : http://rssnewsapps.ziffdavis.com/msw.xml
Technology News from eWEEK با آدرس : http://rssnewsapps.ziffdavis.com/tech.xml
Extremetech با آدرس : http://rssnewsapps.ziffdavis.com/extreme.xml
BBC News با آدرس : http://www.bbc.co.uk/syndication/feeds/news/ukfs_news/world/rss091.xml
Internet News با آدرس : http://www.moreover.com/cgi-local/page?feed=73&o=rss
WebReference News با آدرس : http://www.webreference.com/webreference.rdf
Apple - QuickTime - Movie Trailers با آدرس : http://myrss.com/f/a/p/appleTrailersNhncbt1.rss
CNN.com با آدرس : http://myrss.com/f/c/n/cnnGf9z390.rss
Yahoo! News - Most Popular با آدرس : http://myrss.com/f/y/a/yahooNews2o3zr43.rss
PCWorld.com – News با آدرس : http://myrss.com/f/p/c/pcworld00024fg4x2.rss
BBC Technology News با آدرس : http://myrss.com/f/b/b/bbcUkDefaultM9hhp70.rss
Tom's Hardware Guide با آدرس :
http://myrss.com/f/t/o/tomshardware9xxprn1.rss
(كليه آدرسها تست شده اند)
پس از وارد كردن آدرسها ، هنگامي كه آنلاين هستيد نرم افزار را اجرا كنيد تا Title هاي جديد سايتهاي محبوبتان به روز شود.

آشنايي با اينترنت 2

ثبت Domain چيست؟

همانطور که در عرف معمول هر شرکت يا هر شخص داراي مشخصاتي يکتا نظير : اسم، آدرس و يا آرم مي باشد، هر فرد حقيقي يا حقوقي جهت حضور در اينترنت مي بايست يک نام و آدرس مجزا براي خود داشته باشد. اين آدرس مجزا و انحصاري اصطلاحاً با نام Domain شناخته می گردد.
هر Domain داراي مشخصه هايی مي باشد که از 3 قسمت اصلي ساخته مي شود.

به شرح ذيل :
بخش اول (zone) : اين بخش بيانگر محدوده فعاليت شرکت شما مي باشد.کاربران با توجه به اين بخش پی به زمينه کاری شما مي برند. مثلاً COM. نشاندهنده تجاری بودن سازمان شما می باشد.

بخش دوم (domain) : نشان دهنده نام شما مي باشد.اين نام نمي بايست قبلا توسط فرد ديگري دريافت شده باشد، بدين منظور قبل از ثبت Domain مي بايست نام انتخابي خود را چک کنيد .

بخش سوم (host) : بيانگر ميزبان صفحات سايت شما مي باشد که کاربر را به سمت صفحات طراحي شده جهت معرفي شرکت شما سوق مي دهد. همچنين اگرسايت شما دارای زير سايتهای مختلف باشد از اين بخش ميتوانيد به زير سايت مربوطه برويد. مانند www و غیره


چرا بايد Domain ثبت کرد؟
براي اينکه شما داراي يک نام شخصي در اينترنت باشيد و بتوانيد سايت خود را در ميان ميلياردها سايت ديگر قرار دهيد بايد آن را ثبت کنيد. از اين طريق ميتوانيد سايت طراحي شده را بر روي اين Domain قرار دهيد. از طريق يک سايت مشتري مي تواند به سايت شما رجوع کند و از سرويسهاي شما با خبر شود ويا سفارش دهد.


فرق پسوندهاي مختلف با يکديگر چيست ؟
هر پسوند نشاندهنده زمينه کاري و محدوده فعاليت سايت يا صاحب آن Domain مي باشد . در ذيل جهت آشنايي با هر يک از پسوندها به شرح آنها مي پردازيم :
COM. ( به معني Commercial ) اين پسوند جزء متداولترين پسوندها مي باشد و نشاندهنده اين است که سايت ، مربوط به يک شرکت تجاري بين المللي است. امروزه اين پسوند به قدری متداول مي باشد که اکثر مردم تصورشان اين است که تنها اين پسوند وجود دارد و مي بايست از طريق اين پسوند Domain خود را ثبت کنند.
NET. ( به معني Network ) و نشاندهنده شرکتهايي مي باشد که در زمينه خدمات دهي سرويسهای اينترنت يا ISP فعاليت مي کنند.
ORG. (به معني Organization ) و نشاندهنده سازمانهاي غير دولتي مي باشد.فلسفه طراحی وب سایت

برای ورود به فضای اینترنتی و بهره مندی از مزایای این فضای متفاوت، بهترین راه، بهره گیری از یک سایت اینترنتی است. با راه اندازی یک وب سایت، شما می توانید براحتی فعالیت و یا محصولات خود را معرفی کرده، با مخاطبان و مشتریان خود در ارتباط باشید و از تمام امکانات موجود، برای رشد فعالیت خود استفاده کنید.


برای راه اندازی وب سایت خود، از خدمات طراحی وب ما استفاده کنید. بسته های مختلف طراحی وب، شامل ثبت دامنه، میزبانی، سرویس ایمیل، طراحی صفحات، معرفی سایت شما به موتورهای جستجو و بسیاری خدمات دیگر، در دسترس شما است.ایدئولوژیهای طراحی وب سایت


تدوین و تهیه ساختار اطلاعات سایت های اینترنتی و اینترانتی


شناخت اهداف و طرح های مدیران سازمان در حضور الکترونیکی
شناسایی مخاطبان سایت و نیازهای اطلاعاتی و خدماتی آنها
بررسی عملکرد سایت های مشابه داخلی و خارجی
برگزاری جلسات حضوری متخصصان با کار فرمایان
تحلیل داده ها بر اساس رفتار کاربران
گزینش اطلاعات بر اساس نیاز مخاطب
طراحی ساختار اطلا عاتی سایت
پیشنهاد قالب گرافیکی سایت
ارائه ساختار نهایی سایت

طراحی و اجرای سایت

به کار گیری هنر گرافیک کامپیوتری
ایجاد بسترلازم جهت شکوفایی خلاقیت ها
ایجاد تطبیق میان نوع طراحی با موضوع سایت
به کار گیری سبکهای خاص و متفاوت
هماهنگی با متد های روز
استفاده از تکنیک های روانشناسی رنگ
به کار گیری انیمیشن در صفحات وب
استفاده متناسب ازعکس،فیلم و فایلهای صوتی

پشتیبانی و عملیاتی کردن سایت


پشتیبانی سایت های طراحی شده
معرفی به موتورهای جستجوگر و دایرکتوریها
نگهداری سایت و اختصاص فضا و نام دامنه
کمک به اضافه شدن بخش های جدید به سایت
کمک در بروز رساندن اطلاعات در سایت


..: ما همه این خدمات را از ابتدا تا انتها در اختیار شما قرار می دهیم :..
موتور جستجوگر و اهمیت آن

ایننرنت خصوصا وب منبع عظیمی از اطلاعات است که روز به روز بر حجم آن افزوده می شود. در حال حاضر میلیونها صفحه که اطلاعات فراوانی از موضوعات مختلف را در بر دارند بر روی سرویس دهنده های مختلف جا خوش کرده اند و این در حالی است که هر روز نیز بر حجم این اطلاعات افزوده می شود.


جنبه مثبت وب این است که اطلاعات فراوانی را در موضوعاتی بسیار گسترده، ارایه می دهد اما جنبه منفی آن این است که اگر کاربری دنبال موضوعی خاص باشد، کدام صفحه را بخواند؟ از میان میلیونها صفحه موجود، کدام صفحه و یا صفحات نیاز او را برآورده می کند؟

در چنین مواقعی کاربران سراغ موتورهای جستجوگر می روند. آمارهای رسمی نشان می دهد که افراد بسیاری سفر در دنیای وب را با موتورهای جستجوگر آغاز می کنند.

موتور جستجوگر سایتی است که با گرفتن عبارتی مختصر، کاربر را با لیستی از سایتها روبرو می کند که به موضوع مورد علاقه او مرتبط است. موتور جستجوگر سایتی است که برای کمک به کاربران در یافتن اطلاعات موجود در سایر سایتها طراحی شده است. بسیاری از آنها در ابتدا تنها پروژه های دانشگاهی بوده اند نظیر:


Google, Inktomi, Yahoo


وقتی یک کاربر عبارتی را جستجو می کند، موتور جستجوگر لیستی از سایتها را نشان می دهد که تعداد آنها از چند مورد تا میلیونها صفحه متغیر است. سایتهایی که موتور جستجوگر به عنوان نتایج جستجویش نشان می دهد برحسب میزان ارتباط با موضوع جستجو شده به ترتیب نزولی لسیت می شوند.

به عبارت دیگر سایتی که به عنوان اولین نتیجه جستجو معرفی می شود، مرتبط ترین سایت به عبارت جستجو شده از دید آن موتور جستجوگر بوده است.

افرادی که دستی در تجارت الکترونیک دارند، اذعان می کنند که آوردن بیننده به سایت ضروری ترین شرط موفقیت برای سایتهای تجارت الکترونیک است. فرقی نمی کند که سایت چه کالا و خدماتی را ارایه می کند، هر سایت اگر خواهان کسب درآمد و محبوبیت است، باید بیننده داشته باشد.

تعداد بینندگان هر سایت، برگ برنده آن در دنیای وب است. سایتی که بیننده ندارد بدون شک مرگی آن لاین را تجربه می کند. مرگی که متاسفانه نمی توان کسی را هم به مراسم ختمش دعوت نمود!

آمارهای رسمی به خوبی نشان می دهند که موتورهای جستجوگر ابزار مناسبی هستند که کاربران به کمک آنها کالا، خدمات و اطلاعات مورد نیاز خود را می یابند.

البته تنها رتبه های بالای نتایج جستجو است که مورد توجه کاربران قرار دارد و آنها به سایتهای لیست شده در این رتبه ها مراجعه می کنند. کاربران هنوز هم علاقه دارند که ده سایت اول در نتایج جستجو را مرور کرده، از بقیه سایتها صرفنظر کنند. این رفتار کاربران پیام بسیار واضحی دارد.


سایتهایی که در رتبه های بالا قرار نمی گیرند، بینندگان چندانی هم نخواهند داشت.


با دقت در این رفتار کاربران اهمیت کسب رتبه های بالا در موتورهای جستجوگر روشن تر می شود. نکته دیگر آنکه بینندگانی که بدین ترتیب از طریق موتورهای جستجوگر روانه سایتها می شوند، عموما علاقه مندان به آن سایت هستند و این در حالی است که هزینه چندانی صرف آوردن آنها به سایت نشده است.

امروزه تجارت الکترونيک خود را با مسئله رتبه بندی در موتورهای جستجوگر هماهنگ کرده است زيرا رتبه های بالاتر مستقيما به فروش بيشتر، تعبير می شوند.

طبق آمارهاي ارايه شده در ابتداي سال جديد ميلادي (2003) نزديك به 93 درصد بينندگان سايت هاي فعال در زمينه ارايه هداياي كريسمس را موتورهاي جستجوگر فراهم كرده اند كه در اين بين گوگل با 27 درصد در صدر ايستاده است و پس از آن ياهو با 25 درصد در رده دوم قرار گرفته است.

كسب رتبه هاي بالا آرزوي هر دارنده سايتي است كه آگاهانه پاي در دنياي مجازي وب مي نهد. هر روزه سايت هاي بسياري در وب منتشر مي شوند كه دارندگان آنها به اميد كسب درآمد و موفقيت به اين تجارت نوين وارد شده اند اما تنها عده معدودي از آنها با استفاده از تكنيك هاي موثر كسب درآمد و با تكيه بر تخصص خود در اين بين به موفقيت دست مي يابند.

امروزه بازاريابي در اينترنت (Internet Marketing) روشهاي بسياري را براي كسب درآمد هر چه بيشتر در اختيار سايت ها قرار داده است اما انتخاب اول تمامي سايت ها، رتبه هاي بالا در موتورهاي جستجوگر است.شیرجه به اقیانوسی به نام اینترنت

هات بات، تیوما، ویویزیمو، یوجیکو، ... اشتباه نکنید! قرار نیست با این کلمات جمله ای ساخته شود. اینها تنها نام برخی از موتورهای جستجوگر است. می توان صدها مورد دیگر را به این لیست اضافه نمود. در حقیقت موتورهای جستجوگر بسیاری وجود دارد اما تقریبا همه کاربران وب، دنیای جستجو و موتورهای جستجوگر را با گوگل و یاهو می شناسند. اما به راستی یک موتور جستجوگر چیست؟
انسان یک موجود اجتماعی است. به عبارت دیگر ما برای زندگی بهتر به دیگران، اطلاعات و تجربه آنها نیازمندیم. در گذشته محدودیتهای زمانی و مکانی امکان استفاده از تجربه و اطلاعات دیگران را برای همه امکان پذیر نمی ساخت اما پدید اینترنت این محدودیتها را برداشته است. اگر در گذشته از نبود اطلاعات رنج می بردیم امروزه با کثرت اطلاعات مواجه هستیم. اینترنت این امکان را به ما داده است که در هر مکان و هر زمانی به اقیانوسی از اطلاعات دسترسی داشته باشیم.
اینترنت این خاصیت را دارد که همه کس با هر سواد و تجربه ای می توانند در آن اطلاعات منتشر کنند. همچنین میلیونها سایت و منبع اطلاعاتی وجود دارد که اطلاعات بسیاری با موضوعات مختلف را منتشر می کنند. اما سوال همواره مطرح این است که در میان این اقیلانوس پهناور، اطلاعات مورد نیاز ما کجاست؟ راه دسترسی به اطلاعات مورد نیاز چیست؟ از میان حجم عظیم اطلاعات، کدامها موثق و قابل استناد هستند؟ آیا می توان به هر اطلاعاتی استناد کرد؟
جستجو زمانی معنا می یابد که به دنبال اطلاعات باشیم. جستجوی کفش ورزشی مورد علاقه، مقاله مورد نیاز، تلفن یک اداره دولتی و ... در تمام این موارد اطلاعات، گمشده اصلی ماست.
موتور جستجوگر نیز ابزاری است که به ما کمک می کند، جستجو کنیم. ابزاری است که ما را از به خاطر سپردن آدرس سایتهای بسیار بی نیاز می کند. راههای بسیاری برای جستجوی اطلاعات وجود دارد اما موتور جستجوگر همواره یک گزینه مطمئن دنیای امروز بوده است.
می توان گفت که موتور جستجوگر یک سایت است که به سوالات ما پاسخ می دهد. با مراجعه به یکی از آنها ابتدا می گوییم که چه می خواهیم بعد از آن است که موتور جستجوگر صدها، هزاران و شاید میلیونها پاسخ برای آن به ما ارایه می دهد.
عده ای اینگونه تصور می کنند که موتور جستجوگر برای پاسخ دادن به سوالات ما در همان لحظه تمام اینترنت را می گردد. این تصور درست نیست بلکه موتور جستجوگر برای سرعت دادن به فرایند پاسخ دهی به سوالات کاربران، ابتدا پایگاه داده ای از تمام سایتهای که می شناسد، تشکیل می دهد. سپس برای پاسخ دادن به سوالات از همین پایگاه داده کمک می گیرد.
هر چه این پایگاه داده بزرگتر باشد و اطلاعات آن به روزتر باشد، موتور جستجوگر شانس کسب موفقیت بیشتری دارد زیرا کاربران همواره اطلاعات جدید می خواهند. ارایه اطلاعات سوخته و قدیمی وقت و هزینه کاربر را تلف می کند. بنابراین موتور جستجوگر به طور مداوم اطلاعات پایگاه داده خود را به روز رسانی می نماید، سایتهای مرده را حذف و سایتهای جدید را به آن اضافه می کند.
دقت اطلاعاتی که ارایه می شود و یا پاسخهایی که داده می شود بسیار مهم است. در حقیقت بهتر آن است که بگوییم کاربران اطلاعات تازه و دقیق می خواهند. دقت پاسخهای داده شده مهمترین تفاوت بین موتورهای جستجوگر است چیزی که گوگل با تمرکز بر آن توانسته است از رقبای خود پیشی بگیرد.
موتور جستجوگر نرم افزاری دارد که لحظه به لحظه اطلاعات پایگاه داده اش را افزایش داده، به روز رسانی می کند. به هنگام پاسخ دادن به سوالات نیز موتور جستجوگر با مراجعه به این پایگاه داده پاسخها را می یابد و بهترین پاسخها را در ابتدای نتایج جستجوی خود قرار می دهد.
هر موتور جستجوگر برای تشخیص بهترین پاسخها از الگوریتمی مختص به خود کمک می گیرد. هر چه این الگوریتم بهتر عمل کند، پاسخهای داده شده بهتر خواهند بود و موتور جستجوگر محبوب تر می شود. محبوبیت گوگل نیز ناشی از در اختیار داشتن بهترین الگوریتم در ارایه نتایج جستجو است.
دقت پاسخها، تعداد پاسخها و جدیدتر بودن این پاسخها سه حوزه ای هستند که موتورهای جستجوگر در آن به جنگ یکدیگر می پردازند زیرا می دانند که کاربران دقیقا این سه مورد را می خواهند. این سه مورد پاسخ این سوال هستند که چرا همه موتورهای جستجوگر مانند گوگل و یاهو معروف نمی شوند؟
بیایید اینگونه فرض کنیم که موتور جستجوگر طراحی شده است که دقیقا به سوال کاربر پاسخ می گوید و دقیق ترین و جدیدترین پاسخ را به وی ارایه می دهد. آیا در این صورت همه می توانند به آنچه که می خواهند دست یابند؟
متاسفانه پاسخ منفی است. زیرا رفتار کاربران نیز مهم است. ما اگر نتوانیم به موتور جستجوگر بگوییم که چه می خواهیم، آن نیز نمی تواند پاسخی درست به ما بدهد. "31 روز بعد از اول اسفند" برای گوگل همان "31 روز بعد از اول اسفند" است در حالیکه مقصود من "اول بهار" یا "اول فروردین ماه" بوده است!
آیا با این نوع سوال پرسیدن می توانم به خواسته خود برسم؟ این احتمال وجود دارد که با این روش به اطلاعاتی که می خواهم دست یابم اما مطمئنا به سختی و خیلی دیر به آنها دست خواهم یافت: "آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا ..."
آشنایی کاربران با تکنیکهای جستجو به آنها کمک میکند، بهتر و سریعتر به آنچه که می خواهند دست یابند. مقوله دیگری که در جستجوی اطلاعات باید مد نظر قرار داده شود، ارزیابی اطلاعات است. به عبارت دیگر آیا هر چه که در اینترنت وجود دارد، اطلاعات موثق و معتبری می باشد؟ پاسخ منفی است.
توجه به این موضوع بسیار مهم است. ما همواره به دنبال اطلاعاتی هستیم که نیاز ما را برآورده کند. شاید پاسخهای داده شده در یک جستجو، بسیار دقیق و معتبر باشند اما ممکن است فراتر از نیاز کاربر باشد. آیا مقاله ای که برای دانشجویان سال آخر مهندسی برق تنظیم شده است برای یک دانش آموز دوره راهنمایی که به دنبال اطلاعاتی درباره نیروگاه برق می گردد، مفید خواهد بود؟ خیر.
لذا کاربران باید هم با مقوله جستجو در اینترنت و کار با موتورهای جستجوگر آشنا باشند و هم با مقوله ارزیابی اطلاعات.
اطلاعات موجود در اینترنت را می توان از دیدگاه تجاری به سه دسته تقسیم بندی کرد:
الف – اطلاعات رایگان و پیدا
ب – اطلاعات رایگان و ناپیدا
ج – اطلاعات تجاری
موتور جستجوگر هر چقدر هم از پایگاه داده بزرگی برخوردار باشد نمی تواند تمام اطلاعات وب را در خود داشته باشد. ماهیت تجاری بودن بسیاری از سایتها و همینطور محدودیتهای تکنولوژیکی موتور جستجوگر را از دسترسی به تمام اطلاعات وب دور می کند. گفته می شود اگر اطلاعات تمام موتورهای جستجوگر بر روی هم ریخته شود حداکثر 50 درصد وب را شامل می شود.
در حقیقت بخش اعظم وب از دسترسی موتورهای جستجوگر دور است که به آن وب پنهان گفته می شود. بنابراین برای یک جستجوی کامل نیاز به مراجعه به سایر ابزار جستجو نیز داریم. ابزاری نظیر کتابخانه های مجازی و وبهای پنهان.
بسیاری از اطلاعاتی که کاربران به دنبال آن هستند، ماهیت تجاری دارند بنابراین موتورهای جستجوگر هم از دید کاربران و جستجوی اطلاعات و هم از دید دارندگان سایتها مهم است. ممکن است اطلاعات جستجو شده، آخرین آهنگهای یک خواننده معروف و یا قیمت و فروشنده پیراهن تیم فوتبال مورد علاقه کاربر باشد.
سایتها برای بقا در وب به بیننده نیاز دارند، سایتی که بیننده ندارد، وجود نداشته باشد بهتر است. سایتی که بیننده بیشتری دارد از سایت کم بیننده تر، ارزش تجاری بیشتری دارد. آیا ارزش یک فروشگاه پر از خریدار با ارزش فروشگاهی که در انتهای یک کوچه بن بست در محله ای کم جمعیت قرار دارد یکسان است؟
دارندگان سایتها همواره در صدد جذب بیننده بیشتر به سایت خود هستند. هر چه بیننده یک سایت بیشتر باشد شانس آن برای فروش و سود بیشتر، افزایش می یابد.
بازاریابی الکترونیک امروزه روشهای بسیاری را در اختیار مدیران سایتها قرار داده است اما مهمترین روش همواره استفاده تجاری از موتورهای جستجوگر بوده است. وقتی کاربری چیزی را جستجو می کند در بیشتر مواقع بدان معناست که به آن نیاز دارد بنابراین حاضر به پرداخت هزینه برای در اختیار داشتن آن می باشد.
بازاریابی با موتورهای جستجوگر بدین معناست که کاری کنیم تا موتور جستجوگر سایت ما را در رتبه های بالاتر قرار دهد تا شانس مراجعه به سایت ما افزایش یابد. موتور جستجوگر ممکن است میلیونها سایت را در پاسخ به سوال کاربر نمایش دهد اما آیا کاربران تمام این سایتها را بازدید می کنند؟ خیر در اغلب موارد آنها نیاز اطلاعاتی خود را با مراجعه به سایتهای رتبه یک تا 30 برآورده می کنند. بنابراین نیازی به مراجعه به سایتهای دیگر نخواهند داشت.
معنای واضح این رفتار کاربران این است که سایتهایی که رتبه های بالاتر از 30 دارند شانس کمتری برای جذب بیننده بیشتر دارند و چه از این بدتر برای یک مدیر سایت!
تجارت الکترونیک امروزه خود را با رتبه های موتورهای جستجوگر هماهنگ کرده است زیرا مدیران سایتها دریافته اند که کاربران عجول و کم حوصله اند و در اغلب موارد سایتهای رتبه یک تا 30 را بازدید می کنند و از بقیه سایتها صرفنظر می کنند.
موتورهای جستجوگر هر روز مهم تر و مهم تر می شوند. در اهمیت آنها همین بس که گوگل چند سال متوالی به عنوان نام تجاری سال انتخاب شد و بالاتر از نامهایی نظیر کوکاکولا قرار گرفت.
امروزه جنگ موتورهای جستجوگر برای کسب سهم بیشتری از میزان جستجوهای کاربران وارد حوزه های دیگری شده است. در حال حاضر رقابت اصلی میان گوگل، یاهو و MSN است.
دنیای جستجو و موتورهای جستجوگر، دنیای جذابی است. هر روز اخبار بسیاری از فعالیت موتورهای جستجوگر منتشر می شود، سایتهای بسیاری درباره موضوعات مختلف دنیای جستجو، محتوا منتشر می کنند و هر ساله کنفرانسهای متعددی درباره آن برگزار می شود.
موتورهای جستجوگر هر روز هوشمندتر می شوند و ماهیت تجاری بیشتری می یابند. سوالی که شاید خیلی ها می پرسند این است که آیا گوگل نیز رتبه های عادی خود را خواهد فروخت؟ به عبارت دیگر آیا می توان با پرداخت هزینه، جایی در صدر نتایج عادی گوگل داشت؟
از دنیای جستجو بسیار می توان گفت و شنید. دنیای جستجو حتی رقص دارد. شغلهای بسیاری تنها بر اساس جستجو و موتورهای جستجوگر ایجاد شده است. شاید بالا و پایین شده رتبه ها برای ما که فقط اطلاعات می خوایم چندان مهم نباشد اما بد نیست بدانید همین بالا و پایین شدن رتبه ها دغدغه اصلی افراد بسیاری در سراسر دنیاست.
از دیدگاه کاربرانی که از موتورهای جستجوگر برای دسترسی به اطلاعات مورد نیاز استفاده می کنند، مهمترین مقوله های مورد توجه عبارتند از:
• استفاده از کدام ابزار جستجو
• تکنیکهای موثر جستجو برای صرفه جویی در وقت و هزینه
• تحلیل نتایج جستجو
• ارزیابی اطلاعات بدست آمده
• ...
از دیدگاه دارندگان سایتها و تجارت الکترونیک که موتور جستجوگر را ابزار نخست بازاریابی خود می دانند، مقوله های زیر مد نظر است:
• میزان وابستگی به رتبه ها تا چه میزان
• رتبه های بالا در کدام موتور جستجوگر
• رتبه های بالا در موتورهای جستجوگر پولی یا موتورهای جستجوگر رایگان
• چگونگی کسب رتبه های بالا
• رتبه های بالا با چه عباراتی
• تحلیل ترافیک سایت
• ...
برخی موضوعات مورد توجه از دیدگاه تکنولوژی های جستجو و موتورهای جستجوگر نیز عبارتند از:
• کسب درآمد بیشتر
• طراحی بهترین الگوریتم برای رتبه بندی صفحات
• راهکاری تشخیص تقلب در رتبه ها از سوی دارندگان سایتها
• نزدیک تر کردن جستجو به زبان محاوره کاربر
• فشرده سازی اطلاعات و بزرگتر کردن هر چه بیشتر پایگاه داده
• طراحی روشهای سریعتر بازیابی اطلاعات
• جستجوی بهتر در فایلهای صوتی و تصویری
• ...
با تمام پیشرفتهای انجام شده، موتورهای جستجوگر هنوز جای کار دارند و محدودیتهای بسیاری دارند. تغییرات مداوم در ذائقه کاربران نیز در مسیر حرکت موتورهای جستجوگر موثر است. بنابراین انتظار ارایه خدمات بهتر و رقابت شدیدتر موتورهای جستجو می رود که در این میان رقبات اصلی میان گوگل، یاهو و MSN است.
وب اطلاعات بسیاری دارد اما موفقیت خود را مدیون موتورهای جستجوگر است. به راستی اگر راهی نبود که بدانیم اطلاعات مورد نیاز ما کجای وب قرار دارد، آیا وب به اندازه امروز، محبوب می شد؟
(این مقاله در روزنامه همشهری به چاپ رسیده است.)

آشنايي با اينترنت 1

اشاره:‌‏
.دارد‏‎ بيرون‌‏‎ اجتماعي‌‏‎ روابط‏‎ و‏‎ جهان‌‏‎ با‏‎ زيادي‌‏‎ تفاوت‌‏‎ اينترنت‌‏‎ و‏‎ رايانه‌‏‎ مجازي‌‏‎ دنياي‌‏‎
را‏‎ انساني‌‏‎ روابط‏‎ مرزهاي‌‏‎ اينترنت‌‏‎ قلمرو‏‎ در‏‎ روابط‏‎ و‏‎ گروه‌ها‏‎ افراد ، ‏‎ شدن‌‏‎ ديجيتالي‌‏‎ فراگرد‏‎
روانشناختي‌‏‎ ويژگي‌هاي‌‏‎ از‏‎ برخي‌‏‎ مقاله‌‏‎ اين‌‏‎ در‏‎است‌‏‎ داده‌‏‎ امتداد‏‎ كيفي‌‏‎ و‏‎ زماني‌‏‎ ابعاد‏‎ در‏‎
ياري‌‏‎ انسانها‏‎ ميان‌‏‎ در‏‎ اجتماعي‌‏‎ جديد‏‎ حيطه‌هاي‌‏‎ به‌‏‎ كه‌‏‎ ديجيتالي‌‏‎ دنياي‌‏‎ اين‌‏‎ فرد‏‎ به‌‏‎ منحصر‏‎
اين‌‏‎ از‏‎ متفاوتي‌‏‎ تركيبهاي‌‏‎ با‏‎ رايانه‌اي‌‏‎ مختلف‌‏‎ محيطهاي‌‏‎ در‏‎.است‌‏‎ شده‌‏‎ بررسي‌‏‎ رسانده‌‏‎
دنياي‌‏‎ درعرصه‌‏‎ آدمي‌‏‎ نويافته‌‏‎ تجربه‌هاي‌‏‎ نشانگر‏‎ مساله‌‏‎ اين‌‏‎ واقع‌‏‎ در‏‎.روبه‌روييم‌‏‎ ويژگي‌ها‏‎
مفهومي‌‏‎ الگوي‌‏‎ بنيادين‌‏‎ عناصر‏‎ عنوان‌‏‎ به‌‏‎ را‏‎ روانشناختي‌‏‎ ويژگيهاي‌‏‎ اين‌‏‎ مي‌توان‌‏‎.‎است‌‏‎ جديد‏‎
و‏‎ گروهها‏‎ براشخاص‌ ، ‏‎ عناصر‏‎ اين‌‏‎ تاثير‏‎ واقع‌‏‎ در‏‎.گرفت‌‏‎ نظر‏‎ در‏‎ رايانه‌‏‎ سپهر‏‎ روانشناسي‌‏‎ براي‌‏‎
از‏‎ نيمي‌‏‎ فقط‏‎ زير‏‎ در‏‎ شده‌‏‎ فهرست‌‏‎ عنصر‏‎ ده‌‏‎ كه‌‏‎ است‌‏‎ يادآوري‌‏‎ به‌‏‎ لازم‌‏‎.است‌‏‎ مهم‌‏‎ موضوعي‌‏‎ اجتماعات‌‏‎
حاصل‌‏‎ همواره‌‏‎ رايانه‌‏‎ درسپهر‏‎ افراد‏‎ رفتار‏‎ چگونگي‌‏‎ روي‌‏‎ هر‏‎ به‌‏‎.مي‌كند‏‎ بيان‌‏‎ را‏‎ مساله‌‏‎ اين‌‏‎
.بود‏‎ خواهد‏‎ آنان‌‏‎ فردي‌‏‎ مشخصه‌هاي‌‏‎ و‏‎ رايانه‌‏‎ سپهر‏‎ ويژگيهاي‌‏‎ ميان‌‏‎ پيچيده‌‏‎ تعامل‌‏‎
يافته‌‏‎ تقليل‌‏‎ حس‌هاي‌‏‎ -‎‏‏1‏‎
ببينيد؟‏‎ رايانه‌‏‎ سپهر‏‎ در‏‎ را‏‎ فرد‏‎ يك‌‏‎ بدن‌‏‎ زبان‌‏‎ و‏‎ ظاهري‌‏‎ بيان‌‏‎ مي‌توانيد‏‎
ارتباطات‌‏‎ حاوي‌‏‎ رايانه‌‏‎ درسپهر‏‎ محيطي‌‏‎ اينكه‌‏‎ بشنويد؟‏‎ صدايش‌‏‎ در‏‎ را‏‎ تغييراتي‌‏‎ مي‌توانيد‏‎
تاثيرات‌‏‎ مي‌آيد ، ‏‎ بوجود‏‎ افراد‏‎ ميان‌‏‎ كه‌‏‎ روابطي‌‏‎ و‏‎ رفتار‏‎ چگونگي‌‏‎ بر‏‎ باشد ، ‏‎ شنيداري‌‏‎ يا‏‎ ديداري‌‏‎
چندگانه‌‏‎ مكالمه‌‏‎ ‎‏‏،‏‎(‎پالاس‌‏‎ قبيل‌‏‎ از‏‎) رسانه‌اي‌‏‎ چند‏‎ (‎chat)‎ گپ‌‏‎ محيطهاي‌‏‎.‎گذاشت‌‏‎ خواهد‏‎ بسزايي‌‏‎
اما‏‎ ظهورند ، ‏‎ حال‌‏‎ در‏‎ چيزهاي‌‏‎ از‏‎ نشانه‌هايي‌‏‎ مطمئنا‏‎ اينترنت‌‏‎ -‎تلفن‌‏‎ و‏‎ ديداري‌‏‎ -شنيداري‌‏‎
محدود‏‎ -‎شنيدن‌‏‎ و‏‎ ديدن‌‏‎ تركيب‏‎ و‏‎ شنيدن‌‏‎ ديدن‌ ، ‏‎ -سپهررايانه‌‏‎ در‏‎ ديگران‌‏‎ با‏‎ برخورد‏‎ حسي‌‏‎ تجربه‌‏‎
.است‌‏‎ شده‌‏‎
كه‌‏‎ هنگامي‌‏‎ حتي‌‏‎.‎مي‌سازند‏‎ برقرار‏‎ ارتباط‏‎ شده‌‏‎ تايپ‌‏‎ زبان‌‏‎ طريق‌‏‎ از‏‎ افراد‏‎ كه‌‏‎ دليل‌‏‎ اين‌‏‎ به‌‏‎
نمي‌توانند‏‎ هرگز‏‎ افراد‏‎ است‌ ، ‏‎ آسان‌‏‎ و‏‎ سودمند‏‎ ديداري‌‏‎ -شنيداري‌‏‎ چندگانه‌‏‎ مكالمه‌‏‎ از‏‎ استفاده‌‏‎
آغوش‌‏‎ در‏‎ گفتن‌ ، ‏‎ آفرين‌‏‎ دادن‌ ، ‏‎ دست‌‏‎ اينجا‏‎ در‏‎ -باشند‏‎ داشته‌‏‎ تعامل‌‏‎ يكديگر‏‎ با‏‎ فيزيكي‌‏‎ به‌طور‏‎
برخي‌‏‎ همچنين‌‏‎ -‎مهمي‌‏‎ كاستي‌هاي‌‏‎ سپهررايانه‌اي‌‏‎ محدود‏‎ حسي‌‏‎ تجربه‌‏‎ -ندارد‏‎ وجود‏‎ بوسه‌‏‎ و‏‎ گرفتن‌‏‎
.دارد‏‎ شخصي‌‏‎ برخوردهاي‌‏‎ با‏‎ مقايسه‌‏‎ در‏‎ -فرد‏‎ به‌‏‎ منحصر‏‎ مزيت‌هاي‌‏‎
نويسي‌‏‎ متن‌‏‎ -‎‏‏2‏‎
از‏‎ موثري‌‏‎ شكل‌‏‎ عنوان‌‏‎ به‌‏‎ را‏‎ آنها‏‎ نبايد‏‎ متني‌ ، ‏‎ ارتباطات‌‏‎ يافته‌‏‎ تقليل‌‏‎ حسي‌‏‎ كيفيت‌‏‎ وجود‏‎ با‏‎
مقايسه‌‏‎ در‏‎ فوري‌‏‎ پيام‌گذاري‌‏‎ و‏‎ گپ‌‏‎ ميل‌ ، ‏‎ اي‌‏‎انگاشت‌‏‎ ناچيز‏‎ بيناشخصي‌‏‎ ارتباط‏‎ و‏‎ ابرازگري‌‏‎ خود‏‎
همواره‌‏‎ بودن‌شان‌‏‎ صرفه‌‏‎ با‏‎ و‏‎ كاربرد‏‎ سهولت‌‏‎ از‏‎ فراتر‏‎ دلايلي‌‏‎ به‌‏‎ رسانه‌اي‌‏‎ چند‏‎ ابزارهاي‌‏‎ با‏‎
متفاوت‌‏‎ شناختي‌‏‎ توانايي‌هاي‌‏‎ از‏‎ گرفتن‌‏‎ كمك‌‏‎.‎هستند‏‎ رايانه‌اي‌‏‎ تعاملي‌‏‎ اشكال‌‏‎ عمومي‌ترين‌‏‎ از‏‎
راهي‌‏‎ ديگران‌ ، ‏‎ تايپي‌‏‎ نوشته‌هاي‌‏‎ خواندن‌‏‎ و‏‎ افكار‏‎ كردن‌‏‎ تايپ‌‏‎ دادن‌ ، ‏‎ گوش‌‏‎ گفتن‌ ، ‏‎ سخن‌‏‎ جاي‌‏‎ به‌‏‎
.است‌‏‎ ارتباط‏‎ يك‌‏‎ ايجاد‏‎ و‏‎ خط‏‎ روي‌‏‎ طرف‌‏‎ هويت‌‏‎ فهم‌‏‎ و‏‎ خود‏‎ هويت‌‏‎ شناساندن‌‏‎ براي‌‏‎ فرد‏‎ به‌‏‎ منحصر‏‎
يا‏‎ گپ‌‏‎ با‏‎ است‌ ، ‏‎ يافته‌‏‎ توسعه‌‏‎ پيچيده‌‏‎ و‏‎ بنياد‏‎ متن‌‏‎ فراگرد‏‎ يك‌‏‎ به‌‏‎ اي‌ميلي‌‏‎ ارتباط‏‎ بويژه‌‏‎
.مي‌شود‏‎ افزوده‌‏‎ پيچيدگي‌‏‎ برآن‌‏‎ اي‌ام‌‏‎ ارتباطهاي‌‏‎
هويت‌‏‎ انعطاف‌پذيري‌‏‎ -‎‎‏‏3‏‎
گذاشته‌‏‎ شگرفي‌‏‎ تاثير‏‎ رايانه‌‏‎ درسپهر‏‎ افراد‏‎ هويت‌‏‎ معرفي‌‏‎ نحوه‌‏‎ بر‏‎ رودررو‏‎ اشاره‌هاي‌‏‎ فقدان‌‏‎
گوشه‌هايي‌‏‎ باشيد ، ‏‎ خودتان‌‏‎ كه‌‏‎ داريد‏‎ را‏‎ اختيار‏‎ اين‌‏‎ شده‌‏‎ تايپ‌‏‎ متن‌‏‎ با‏‎ ارتباط‏‎ طريق‌‏‎ از‏‎است‌‏‎
را‏‎ خودتان‌‏‎ كاملا‏‎ يا‏‎ كنيد ، ‏‎ فرض‌‏‎ خودتان‌‏‎ براي‌‏‎ خيالي‌‏‎ هويت‌هاي‌‏‎ كنيد ، ‏‎ بيان‌‏‎ را‏‎ هويت‌تان‌‏‎ از‏‎
نيز‏‎ "نشسته‌‏‎ كمين‌‏‎ در‏‎ فرد‏‎" يك‌‏‎ همچون‌‏‎ نامريي‌ ، ‏‎ تقريبا‏‎ موارد‏‎ برخي‌‏‎ در‏‎ و‏‎ كنيد‏‎ قلمداد‏‎ ناشناس‌‏‎
رسانه‌اي‌‏‎ چند‏‎ دنياي‌‏‎.مي‌گذاريد‏‎ خودتان‌‏‎ بر‏‎ داريد‏‎ آرزو‏‎ كه‌‏‎ را‏‎ اسمي‌‏‎ محيطها ، ‏‎ از‏‎ بسياري‌‏‎ در‏‎
عنوان‌‏‎ به‌‏‎ كه‌‏‎ تصويري‌‏‎ مبدل‌‏‎ جامه‌هاي‌‏‎ طريق‌‏‎ از‏‎ وجود‏‎ ابراز‏‎ براي‌‏‎ را‏‎ موقعيت‌هايي‌‏‎ نيز‏‎
برخي‌‏‎ نمايش‌‏‎ وبراي‌‏‎ ديگران‌‏‎ كردن‌‏‎ نام‌‏‎ بد‏‎ براي‌‏‎ افراد‏‎ وقت‌ها‏‎ گاهي‌‏‎:مي‌كند‏‎ عمل‌‏‎ دوگانه‌‏‎ كه‌‏‎
كه‌‏‎ مي‌دهد‏‎ اجازه‌‏‎ افراد‏‎ به‌‏‎ [كار‏‎ اين‌‏‎] يا‏‎.مي‌برند‏‎ كار‏‎ به‌‏‎ را‏‎ آن‌‏‎ ناخوشايند‏‎ عواطف‌‏‎ و‏‎ نيازها‏‎
كنند ، ‏‎ بحث‌‏‎ آنها‏‎ از‏‎ رويارو‏‎ برخورد‏‎ در‏‎ نمي‌توانستند‏‎ كه‌‏‎ شخصي‌‏‎ موضوعات‌‏‎ برخي‌‏‎ باره‌‏‎ در‏‎
.باشند‏‎ باز‏‎ و‏‎ سخاوتمند‏‎
يافته‌‏‎ تغيير‏‎ ادراكات‌‏‎ -‎‎‏‏4‏‎
متفاوت‌‏‎ وضعيت‌‏‎ يك‌‏‎ ايجاد‏‎ سبب‏‎ رايانه‌‏‎ نمايشگر‏‎ صفحه‌‏‎ به‌‏‎ شدن‌‏‎ خيره‌‏‎ و‏‎ نشستن‌‏‎ آرامي‌‏‎ به‌‏‎
(Chat rooms) سراها‏‎ گپ‌‏‎ سخنان‌‏‎ متن‌‏‎ يا‏‎ اي‌ميل‌‏‎ خواندن‌‏‎ با‏‎ افراد‏‎ برخي‌‏‎.‎مي‌شود‏‎ خودآگاهي‌‏‎
طريق‌‏‎ از‏‎ افراد‏‎ خيالي‌ ، ‏‎ رسانه‌اي‌‏‎ چند‏‎ دنياي‌‏‎ در‏‎.‎مي‌زنند‏‎ پيوند‏‎ ديگران‌‏‎ ذهن‌‏‎ به‌‏‎ را‏‎ ذهن‌شان‌‏‎
همزمان‌‏‎ به‌طور‏‎ و‏‎ مي‌زنند‏‎ قدم‌‏‎ ديوارها‏‎ ميان‌‏‎ در‏‎.‎مي‌كنند‏‎ تصويري‌‏‎ گفت‌وگوي‌‏‎ تبادل‌‏‎ اي‌اس‌پي‌‏‎
.مي‌شود‏‎ (‎سوررئاليستي‌‏‎)‎ واقع‌گرايانه‌‏‎ فرا‏‎ تجربه‌اي‌‏‎ كه‌‏‎ مي‌آورند‏‎ بوجود‏‎ خلا‏‎ از‏‎ را‏‎ چيزهايي‌‏‎
و‏‎ يافته‌‏‎ تغيير‏‎ وضعيت‌هاي‌‏‎.‎مي‌كند‏‎ تقليد‏‎ دارد ، ‏‎ شباهت‌‏‎ رويا‏‎ به‌‏‎ كه‌‏‎ را‏‎ خودآگاهي‌‏‎ وضعيت‌‏‎ يك‌‏‎ آن‌‏‎
به‌‏‎ مساله‌‏‎ اين‌‏‎.‎ افراد‏‎ برخي‌‏‎ براي‌‏‎ آن‌‏‎ جذابيت‌‏‎ بر‏‎ است‌‏‎ دليلي‌‏‎ رايانه‌‏‎ درسپهر‏‎ آگاهي‌‏‎ روياگونه‌‏‎
.مي‌رساند‏‎ كمك‌‏‎ رايانه‌‏‎ و‏‎ رايانه‌‏‎ به‌سپهر‏‎ اعتياد‏‎ اشكال‌‏‎ از‏‎ برخي‌‏‎ توضيح‌‏‎
برابر‏‎ موقعيت‌هاي‌‏‎ -‎‎‏‏5‏‎
خود‏‎ نظرات‌‏‎ بيان‌‏‎ در‏‎ [ديگران‌‏‎ با‏‎] برابر‏‎ موقعيتي‌‏‎ اينترنت‌‏‎ در‏‎ فردي‌‏‎ هر‏‎ موارد ، ‏‎ بيشتر‏‎ در‏‎
به‌‏‎ شروع‌‏‎ همتراز‏‎ زمينه‌اي‌‏‎ در‏‎ -‎.‎.‎.‎و‏‎ جنس‌‏‎ نژاد ، ‏‎ ثروت‌ ، ‏‎ وضعيت‌ ، ‏‎ به‌‏‎ توجه‌‏‎ بدون‌‏‎ -فردي‌‏‎ هر‏‎.دارد‏‎
وضعيت‌‏‎ هرچند‏‎.‎كرده‌اند‏‎ تعبير‏‎ شبكه‌اي‌‏‎ دموكراسي‌‏‎ به‌‏‎ مساله‌‏‎ اين‌‏‎ از‏‎ افراد‏‎ برخي‌‏‎.‎مي‌كند‏‎ حركت‌‏‎
حقايق‌‏‎ دارد ، ‏‎ تاثير‏‎ سپهررايانه‌‏‎ در‏‎ زندگيش‌‏‎ بر‏‎ نهايتا‏‎ [اينترنت‌‏‎ از‏‎] بيرون‌‏‎ جهان‌‏‎ در‏‎ فرد‏‎ هر‏‎
نحوه‌‏‎ كننده‌‏‎ تعيين‌‏‎ كه‌‏‎ آنچه‌‏‎.دارد‏‎ وجود‏‎ شبكه‌اي‌‏‎ دموكراسي‌‏‎ ايده‌آل‌‏‎ با‏‎ رابطه‌‏‎ در‏‎ چندي‌‏‎
‎‏‏،‏‎(نوشتاري‌‏‎ مهارتهاي‌‏‎ شامل‌‏‎ )‎ ارتباطيابي‌‏‎ در‏‎ وي‌‏‎ توانايي‌‏‎ ‎‏‏،‏‎ است‌‏‎ ديگران‌‏‎ بر‏‎ [فرد‏‎] تاثيرگذاري‌‏‎
.است‌‏‎ فني‌‏‎ مهارت‌‏‎ وقت‌ها‏‎ گاهي‌‏‎ و‏‎ انديشه‌ها‏‎ كيفيت‌‏‎ پايداري‌ ، ‏‎
6-فضاي استعلايي(متعالي)ناچيزي‌‏‎ اهميت‌‏‎ كند ، ‏‎ برقرار‏‎ ارتباط‏‎ هركسي‌‏‎ با‏‎ مي‌تواند‏‎ كه‌‏‎ كسي‌‏‎ براي‌‏‎ جغرافيايي‌‏‎ فاصله‌‏‎
(سرور‏‎)‎ خدمات‌رسان‌‏‎ رايانه‌‏‎ يك‌‏‎ طريق‌‏‎ از‏‎ كاليفرنيا‏‎ از‏‎ تاجرزن‌‏‎ يك‌‏‎ با‏‎ آلمان‌‏‎ در‏‎ مهندسي‌‏‎.‎دارد‏‎
عدم‌‏‎ اين‌‏‎ است‌‏‎ كوچك‌‏‎ جهان‌‏‎ يك‌‏‎ چيز ، ‏‎ هر‏‎ از‏‎ پيش‌‏‎ اينترنت‌ ، ‏‎.مي‌كند‏‎ مكالمه‌‏‎ هم‌‏‎ با‏‎ استراليا‏‎ در‏‎
در‏‎ انسانها‏‎.‎است‌‏‎ مهمي‌‏‎ اشاره‌هاي‌‏‎ حاوي‌‏‎ خاص‌‏‎ نيازهاي‌‏‎ و‏‎ علايق‌‏‎ با‏‎ افرادي‌‏‎ براي‌‏‎ جغرافيا‏‎ تناسب‏‎
فردشان‌‏‎ به‌‏‎ منحصر‏‎ علايق‌‏‎ و‏‎ نيازها‏‎ با‏‎ كه‌‏‎ كنند‏‎ پيدا‏‎ را‏‎ نمي‌توانندفردي‌‏‎ بيروني‌شان‌ ، ‏‎ زندگي‌‏‎
همجنس‌‏‎ با‏‎ همجنس‌‏‎ كند‏‎":‎[معروف‌‏‎ ضربالمثل‌‏‎ به‌‏‎ بنا‏‎] راحتي‌‏‎ به‌‏‎ رايانه‌‏‎ درسپهر‏‎ اما‏‎ باشد‏‎ نزديك‌‏‎
به‌‏‎ كمك‌‏‎ براي‌‏‎ حمايت‌كننده‌اي‌‏‎ گروههاي‌‏‎ دليل‌‏‎ همين‌‏‎ به‌‏‎.‎-‎غيرمعمول‌شان‌‏‎ انواع‌‏‎ حتي‌‏‎ -‎"پرواز‏‎
اين‌‏‎.‎باشد‏‎ رايانه‌‏‎ كارآمدسپهر‏‎ ويژگي‌‏‎ مي‌تواند‏‎ كه‌‏‎ شده‌‏‎ داده‌‏‎ اختصاص‌‏‎ دارند ، ‏‎ مشكل‌‏‎ كه‌‏‎ افرادي‌‏‎
شمار‏‎ به‌‏‎ رايانه‌‏‎ سپهر‏‎ منفي‌‏‎ ويژگي‌‏‎ دارند ، ‏‎ اجتماعي‌‏‎ ضد‏‎ انگيزه‌هاي‌‏‎ كه‌‏‎ كساني‌‏‎ براي‌‏‎ مسئله‌‏‎
.مي‌آيد‏‎
زماني‌‏‎ انعطاف‌‏‎ قابليت‌‏‎ - ‎‏‏7‏‎
در‏‎ رايانه‌هايشان‌‏‎ كنار‏‎ در‏‎ كه‌‏‎ حالي‌‏‎ در‏‎ كه‌‏‎ است‌‏‎ افرادي‌‏‎ وجود‏‎ مستلزم‌‏‎ همزمان‌ ، ‏‎ ارتباطهاي‌‏‎
نمونه‌اي‌‏‎ گپ‌سراها‏‎.شوند‏‎ مرتبط‏‎ اينترنت‌‏‎ طريق‌‏‎ از‏‎ يكديگر‏‎ با‏‎ نشسته‌اند ، ‏‎ (واقعي‌‏‎)‎ زمان‌‏‎ يك‌‏‎
است‌‏‎ "ناهمزمان‌‏‎ ارتباطات‌‏‎" نوعي‌‏‎ متضمن‌‏‎ خبري‌ ، ‏‎ گروههاي‌‏‎ و‏‎ اي‌ميل‌‏‎ ديگر‏‎ عبارت‌‏‎ به‌‏‎.است‌‏‎ آن‌‏‎ از‏‎
دوي‌‏‎ هر‏‎ در‏‎.‎باشند‏‎ داشته‌‏‎ متقابل‌‏‎ روابط‏‎ معين‌‏‎ لحظه‌‏‎ يك‌‏‎ در‏‎ افرادي‌‏‎ كه‌‏‎ نيست‌‏‎ احتياجي‌‏‎ آن‌‏‎ در‏‎ كه‌‏‎
يك‌‏‎ (‎اينترنت‌‏‎ -‎تلفن‌‏‎ و‏‎ شنيداري‌‏‎ -ديداري‌‏‎ مكالمه‌‏‎ استثناي‌‏‎ به‌‏‎)ناهمزمان‌‏‎ و‏‎ همزمان‌‏‎ ارتباطات‌‏‎
داريد‏‎ فرصت‌‏‎ بيشتر ، ‏‎ يا‏‎ دقيقه‌‏‎ چند‏‎ تا‏‎ ثانيه‌‏‎ چند‏‎ از‏‎ زدن‌‏‎ گپ‌‏‎ طول‌‏‎ در‏‎.دارد‏‎ وجود‏‎ زماني‌‏‎ امتداد‏‎
به‌‏‎ نسبت‌‏‎ طولاني‌تري‌‏‎ تاخير‏‎ توجهي‌‏‎ قابل‌‏‎ طور‏‎ به‌‏‎ اينجا‏‎ در‏‎ -‎دهيد‏‎ پاسخ‌‏‎ هم‌‏‎ ديگر‏‎ اشخاص‌‏‎ به‌‏‎ تا‏‎
.دارد‏‎ وجود‏‎ رودررو‏‎ ديدارهاي‌‏‎
.داريد‏‎ وقت‌‏‎ پاسخ‌گويي‌‏‎ براي‌‏‎ هفته‌ها‏‎ حتي‌‏‎ و‏‎ روزها‏‎ ساعتها ، ‏‎ خبري‌ ، ‏‎ گروههاي‌‏‎ يا‏‎ اي‌ميل‌‏‎ در‏‎
هم‌‏‎ به‌‏‎ ستدي‌‏‎ و‏‎ داد‏‎ زمان‌‏‎ و‏‎ جاري‌‏‎ زمان‌‏‎ آن‌‏‎ در‏‎ كه‌‏‎ آورده‌‏‎ پديد‏‎ خاصي‌‏‎ زماني‌‏‎ فضاي‌‏‎ رايانه‌‏‎ سپهر‏‎
رودررو ، ‏‎ برخوردهاي‌‏‎ با‏‎ مقايسه‌‏‎ در‏‎مي‌سازد‏‎ فراهم‌‏‎ مناسبي‌‏‎ "تامل‌‏‎ حوزه‌‏‎" مسئله‌‏‎ اين‌‏‎.مي‌رسند‏‎
.است‌‏‎ اختيار‏‎ در‏‎ پاسخ‌‏‎ انشاي‌‏‎ و‏‎ كردن‌‏‎ حلاجي‌‏‎ براي‌‏‎ بيشتري‌‏‎ فرصت‌‏‎ ملاحظه‌اي‌‏‎ قابل‌‏‎ نحو‏‎ به‌‏‎
براي‌‏‎.‎هستند‏‎ زماني‌‏‎ تجربه‌‏‎ اين‌‏‎ با‏‎ سازگاري‌‏‎ دوره‌‏‎ يك‌‏‎ پي‌‏‎ در‏‎ اينترنت‌‏‎ جديد‏‎ كاربران‌‏‎ برخي‌‏‎
اي‌ميلي‌‏‎ ارتباط‏‎ مشتاق‌‏‎ كه‌‏‎ آنهايي‌‏‎دارند‏‎ اي‌ميل‌‏‎ به‌‏‎ را‏‎ فوري‌‏‎ انتظارپاسخي‌‏‎ آنها‏‎ مثال‌ ، ‏‎
شخصي‌‏‎ گفت‌وگوي‌‏‎ نوعي‌‏‎ به‌‏‎ مقابل‌‏‎ طرف‌‏‎ پاسخ‌‏‎ كه‌‏‎ (‎ناخودآگاهانه‌‏‎ شايد‏‎)است‌‏‎ اين‌‏‎ تلقي‌شان‌‏‎ هستند ، ‏‎
حتي‌‏‎ و‏‎ مي‌كنند‏‎ تصديق‌‏‎ را‏‎ زماني‌‏‎ امتداد‏‎ اين‌‏‎ مزيتهاي‌‏‎ اي‌ميل‌ ، ‏‎ حرفه‌اي‌‏‎ كاربران‌‏‎.‎دارد‏‎ شباهت‌‏‎
.دارند‏‎ را‏‎ خود‏‎ خاص‌‏‎ اي‌ميل‌‏‎ قابليتهاي‌‏‎ ‎‏‏،‏‎"اي‌ميل‌‏‎" متفاوت‌‏‎ كاربران‌‏‎ كه‌‏‎ درمي‌يابند‏‎ آخر‏‎ دست‌‏‎
يك‌‏‎ عضو‏‎ ماه‌‏‎ چند‏‎ براي‌‏‎ اگر‏‎.‎است‌‏‎ (‎متراكم‌‏‎)‎فشرده‌‏‎ رايانه‌‏‎ سپهر‏‎ زمان‌‏‎ ديگر ، ‏‎ طريقي‌‏‎ به‌‏‎
سرعت‌‏‎ به‌‏‎ اينترنتي‌‏‎ محيطهاي‌‏‎.مي‌آييد‏‎ شمار‏‎ به‌‏‎ "كهنه‌كار‏‎" فردي‌‏‎ باشيد ، ‏‎ رايانه‌اي‌‏‎ اجتماع‌‏‎
تا‏‎ است‌‏‎ آسان‌تر‏‎ بسيار‏‎ نرم‌افزاري‌‏‎ شالوده‌هاي‌‏‎ بازنويسي‌‏‎ و‏‎ نوشتن‌‏‎ كه‌‏‎ چرا‏‎ مي‌كنند‏‎ تغيير‏‎
.شوند‏‎ ساخته‌‏‎ آهن‌‏‎ و‏‎ چوب‏‎ آجر ، ‏‎ با‏‎ [مثلا‏‎]اينكه‏‎
خط‏‎ داخل‌‏‎ گروههاي‌‏‎ عضويت‌‏‎ و‏‎ فرد‏‎ هر‏‎ با‏‎ ديدار‏‎ رايانه‌ ، ‏‎ سپهر‏‎ در‏‎ جابه‌جايي‌‏‎ سهولت‌‏‎ دليل‌‏‎ به‌‏‎
كه‌‏‎ دنيايي‌‏‎ در‏‎ دگرگوني‌‏‎ نوع‌‏‎ به‌‏‎ كاملا‏‎ زمان‌‏‎ از‏‎ ما‏‎ ذهني‌‏‎ احساس‌‏‎.‎مي‌يابد‏‎ تغيير‏‎ سرعت‌‏‎ به‌‏‎ نيز‏‎
در‏‎ سرعت‌‏‎ به‌‏‎ كه‌‏‎ افرادي‌‏‎ و‏‎ صداها‏‎ ديدني‌ها ، ‏‎ زمينه‌‏‎ با‏‎ همراه‌‏‎.‎است‌‏‎ وابسته‌‏‎ مي‌كنيم‌ ، ‏‎ زندگي‌‏‎
.مي‌گيرد‏‎ شتاب‏‎ زماني‌‏‎ تجربه‌‏‎ كه‌‏‎ مي‌رسد‏‎ نظر‏‎ به‌‏‎ مي‌كنند ، ‏‎ تغيير‏‎ رايانه‌‏‎ سپهر‏‎ در‏‎ ما‏‎ پيرامون‌‏‎
اجتماعي‌‏‎ گانگي‌‏‎ چند‏‎ -‎‏‏8‏‎
شايد‏‎ و‏‎ صدها‏‎ با‏‎ و‏‎ بگيرد‏‎ تماس‌‏‎ قشري‌‏‎ هر‏‎ از‏‎ اشخاصي‌‏‎ با‏‎ مي‌تواند‏‎ نسبي‌‏‎ آرامش‌‏‎ با‏‎ فرد‏‎ هر‏‎
يك‌‏‎ در‏‎ را‏‎ زيادي‌‏‎ ارتباطهاي‌‏‎ مي‌تواند‏‎ كاره‌‏‎ چند‏‎ فرد‏‎ اين‌‏‎سازد‏‎ برقرار‏‎ ارتباط‏‎ تن‌‏‎ هزاران‌‏‎
كند ، ‏‎ دستكاري‌‏‎ فوري‌ ، ‏‎ پيام‌گذاري‌‏‎ يا‏‎ گپ‌‏‎ در‏‎ مثلا‏‎ زمان‌ ، ‏‎ يك‌‏‎ در‏‎ حتي‌‏‎ يا‏‎ و‏‎ كوتاه‌‏‎ زماني‌‏‎ دوره‌‏‎
نشريه‌اي‌‏‎ صفحه‌هاي‌‏‎ به‌‏‎ پيام‌‏‎ فرستادن‌‏‎ با‏‎ برخي‌‏‎.‎باشد‏‎ آگاه‌‏‎ وي‌‏‎ عمل‌‏‎ از‏‎ كسي‌‏‎ ضرورتا‏‎ بي‌آنكه‌‏‎
محرمانه‌ترين‌‏‎ با‏‎ كه‌‏‎ را‏‎ كساني‌‏‎ مي‌شود ، ‏‎ خوانده‌‏‎ كاربران‌‏‎ از‏‎ تعدادزيادي‌‏‎ وسيله‌‏‎ به‌‏‎ كه‌‏‎
مي‌كنند ، ‏‎ كار‏‎ جستجوگر‏‎ موتور‏‎ يك‌‏‎ با‏‎ كه‌‏‎ افرادي‌‏‎.مي‌كنند‏‎ جلب‏‎ خود‏‎ به‌‏‎ هستند ، ‏‎ جور‏‎ علايق‌شان‌‏‎
به‌‏‎ اينترنت‌‏‎.‎مي‌كنند‏‎ مرور‏‎ را‏‎ صفحه‌‏‎ ميليونها‏‎ خاصي‌ ، ‏‎ افراد‏‎ و‏‎ گروهها‏‎ توجه‌‏‎ براي‌افزايش‌‏‎
موثرتر‏‎ خاص‌‏‎ گروههاي‌‏‎ و‏‎ افراد‏‎ با‏‎ تماس‌‏‎ و‏‎ آزادانه‌‏‎ گردش‌‏‎ كاوش‌ ، ‏‎ براي‌‏‎ قدرتمندي‌‏‎ ابزار‏‎ عنوان‌‏‎
را؟‏‎ ديگران‌‏‎ نه‌‏‎ و‏‎ برمي‌گزينيم‌‏‎ تماس‌‏‎ و‏‎ ارتباط‏‎ براي‌‏‎ را‏‎ فرد‏‎ چند‏‎ فقط‏‎ چرا‏‎ اما‏‎.مي‌شود‏‎ واقع‌‏‎
شخصي‌‏‎ بينا‏‎ پديده‌‏‎ ارتباطات‌ ، ‏‎ گسترش‌‏‎ جهت‌‏‎ رايانه‌اي‌‏‎ بي‌شمار‏‎ امكانات‌‏‎ وارسي‌‏‎ توانايي‌‏‎ اين‌‏‎
انگيزه‌هاي‌‏‎ اساس‌‏‎ بر‏‎ كاربر‏‎ هر‏‎.مي‌كند‏‎ تقويت‌‏‎ است‌ ، ‏‎ معروف‌‏‎ روانشناسان‌‏‎ نزد‏‎ در‏‎ كه‌‏‎ را‏‎ جالبي‌‏‎
و‏‎ دوستان‌‏‎ همراهان‌ ، ‏‎ انتخاب‏‎ به‌‏‎ -آگاهانه‌‏‎ پسندهاي‌‏‎ و‏‎ گزينشها‏‎ پايه‌‏‎ بر‏‎ نيز‏‎ -ناخودآگاهانه‌‏‎
طرف‌‏‎ كه‌‏‎ خاصي‌‏‎ افراد‏‎ سوي‌‏‎ به‌‏‎ را‏‎ ما‏‎ "انتقال‌‏‎" اين‌‏‎.‎مي‌زند‏‎ دشمنانش‌دست‌‏‎
آزاد‏‎ گردش‌‏‎ كار‏‎ و‏‎ ساز‏‎ اين‌‏‎.‎مي‌كند‏‎ راهنمايي‌‏‎ هستند ، ‏‎ ما‏‎ اصلي‌‏‎ عواطف‌‏‎ و‏‎ نيازها‏‎ خطاب‏‎
تقريبا‏‎ قنادي‌‏‎ -‎يافته‌‏‎ تراكم‌‏‎ پنهان‌ ، ‏‎ ترسهاي‌‏‎ و‏‎ آرزوها‏‎ انتظارات‌ ، ‏‎ وسيله‌‏‎ به‌‏‎ كه‌‏‎ ناخودآگاهانه‌‏‎
مجرب‏‎ كاربر‏‎ يك‌‏‎ زماني‌‏‎.دارد‏‎ اختيار‏‎ در‏‎ انتخاب‏‎ براي‌‏‎ رايانه‌اي‌‏‎ گزينه‌هاي‌‏‎ از‏‎ پايان‌ناپذيري‌‏‎
."مي‌شوم‌‏‎ مواجه‌‏‎ افراد‏‎ نوع‌‏‎ يك‌‏‎ با‏‎ مي‌روم‌ ، ‏‎ رايانه‌‏‎ درسپهر‏‎ كه‌‏‎ جايي‌‏‎ هر‏‎":‎گفت‌‏‎ من‌‏‎ به‌‏‎ رايانه‌‏‎
پيدا‏‎ را‏‎ خودم‌‏‎ مي‌روم‌‏‎ كه‌‏‎ جايي‌‏‎ هر‏‎":گفت‌‏‎ ديگر‏‎ يكي‌‏‎ جلوتر ، ‏‎ قدم‌‏‎ يك‌‏‎ به‌‏‎ فكر‏‎ همان‌‏‎ ادامه‌‏‎ با‏‎
".مي‌كنم‌‏‎
كردن‌‏‎ ضبط‏‎ قابليت‌‏‎ -‎‎‏‏9‏‎
در‏‎ مي‌توانند‏‎ گپي‌‏‎ نشست‌هاي‌‏‎ و‏‎ اي‌ميلي‌‏‎ مكاتبه‌هاي‌‏‎:‎شامل‌‏‎ رايانه‌اي‌‏‎ فعاليتهاي‌‏‎ بيشتر‏‎
رايانه‌‏‎ درسپهر‏‎ كاربران‌‏‎ واقعي‌ ، ‏‎ جهان‌‏‎ تعاملهاي‌‏‎ خلاف‌‏‎ بر‏‎.شوند‏‎ ذخيره‌‏‎ و‏‎ ثبت‌‏‎ فايل‌‏‎ يك‌‏‎
فراهم‌‏‎ پايدار‏‎ ضبطي‌‏‎ زماني‌‏‎ چه‌‏‎ و‏‎ كسي‌‏‎ چه‌‏‎ به‌‏‎ كه‌‏‎ اين‌‏‎ و‏‎ شده‌‏‎ گفته‌‏‎ كه‌‏‎ آنچه‌‏‎ هر‏‎ از‏‎ مي‌توانند‏‎
و‏‎ رفت‌‏‎ اين‌‏‎ از‏‎ فراتر‏‎ مي‌توان‌‏‎ حتي‌‏‎.‎هستند‏‎ بنياد‏‎ پرونده‌‏‎ اساسا‏‎ تعامل‌ها‏‎ اين‌‏‎ كه‌‏‎ چرا‏‎ سازند ، ‏‎
.شود‏‎ ثبت‌‏‎ پايدار‏‎ طور‏‎ به‌‏‎ كليتش‌‏‎ در‏‎ مي‌تواند‏‎ و‏‎ است‌‏‎ پرونده‌‏‎ حكم‌‏‎ در‏‎ افراد‏‎ ميان‌‏‎ ارتباط‏‎ كه‌‏‎ گفت‌‏‎
مي‌خواهيد ، ‏‎ كه‌‏‎ را‏‎ ارتباط‏‎ از‏‎ قسمتي‌‏‎ هر‏‎ مي‌توانيد‏‎.‎مي‌خورد‏‎ كاربر‏‎ درد‏‎ به‌‏‎ روزي‌‏‎ ضبطها‏‎ اين‌‏‎
بازخوردي‌‏‎ عنوان‌‏‎ به‌‏‎ شده‌‏‎ نقل‌‏‎ متن‌‏‎ از‏‎ مي‌توانيد‏‎كنيد‏‎ ارزش‌يابي‌‏‎ دوباره‌‏‎ و‏‎ كنيد‏‎ تجربه‌‏‎ نو‏‎ از‏‎
تيرهاي‌‏‎ نشانه‌گيري‌‏‎ جنگ‌ ، ‏‎ شعله‌وري‌‏‎ نشانه‌هاي‌‏‎ از‏‎ يكي‌‏‎.كنيد‏‎ استفاده‌‏‎ مقابلتان‌‏‎ طرف‌‏‎ براي‌‏‎
عنوان‌‏‎ به‌‏‎ شده‌‏‎ اندوخته‌‏‎ متن‌‏‎ فكر‏‎ اگرچه‌‏‎.‎مي‌كند‏‎ برجسته‌‏‎ را‏‎ شده‌‏‎ نقل‌‏‎ متن‌‏‎ مهمات‌‏‎ كه‌‏‎ است‌‏‎ رسوايي‌‏‎
آنها‏‎ مختلف‌‏‎ زمانهاي‌‏‎ در‏‎ كه‌‏‎ هنگامي‌‏‎ ولي‌‏‎ است‌ ، ‏‎ وسوسه‌انگيز‏‎ ارتباطات‌‏‎ از‏‎ قطعه‌هايي‌‏‎ عيني‌‏‎ ضبط‏‎
متفاوت‌‏‎ مي‌تواند‏‎ آنها‏‎ به‌‏‎ عاطفي‌تان‌‏‎ واكنش‌هاي‌‏‎ چگونه‌‏‎ كه‌‏‎ اين‌‏‎ ديدن‌‏‎ مي‌كنيد ، ‏‎ بازخواني‌‏‎ را‏‎
با‏‎ را‏‎ شده‌‏‎ ضبط‏‎ واژه‌هاي‌‏‎ هستيم‌ ، ‏‎ متكي‌‏‎ روحي‌مان‌‏‎ وضعيت‌‏‎ به‌‏‎ كه‌‏‎ حالي‌‏‎ در‏‎.‎است‌‏‎ جالب‏‎ نيز‏‎ باشد‏‎
.مي‌دهيم‌‏‎ پوشش‌‏‎ نيتها‏‎ و‏‎ معناها‏‎ انواع‌‏‎
رسانه‌اي‌‏‎ اختلال‌‏‎ -‎‎‏‏10‏‎
كه‌‏‎ نيست‌‏‎ مهم‌‏‎.‎است‌‏‎ اصل‌‏‎ اين‌‏‎.‎كنند‏‎ همكاري‌‏‎ ما‏‎ با‏‎ اينترنت‌‏‎ و‏‎ رايانه‌‏‎ كه‌‏‎ داريم‌‏‎ انتظار‏‎ همه‌‏‎
كه‌‏‎ دارد‏‎ وجود‏‎ لحظه‌اي‌‏‎ هميشه‌‏‎ همه‌‏‎ اين‌‏‎ با‏‎ باشد ، ‏‎ پيچيده‌‏‎ الكترونيكي‌‏‎ ابزارهاي‌‏‎ چقدر‏‎
پديد‏‎ اختلالي‌‏‎ كه‌‏‎ است‌‏‎ هنگامي‌‏‎ آن‌‏‎ و‏‎ نمي‌كنند ، ‏‎ كار‏‎ درستي‌‏‎ به‌‏‎ سخت‌افزارها‏‎ و‏‎ نرم‌افزار‏‎
حتي‌‏‎ نمي‌دهد ، ‏‎ چيزي‌‏‎ ما‏‎ به‌‏‎ دور‏‎ ارتباطات‌‏‎ سامانه‌‏‎ لحظه‌‏‎ ين‌‏‎ درا‏‎.‎مي‌شود‏‎ قطع‌‏‎ ارتباط‏‎ و‏‎ مي‌آيد‏‎
باب‏‎ در‏‎ چيزي‌‏‎ گوياي‌‏‎ مي‌دهيم‌ ، ‏‎ بروز‏‎ نقايص‌‏‎ اين‌‏‎ به‌‏‎ واكنش‌‏‎ در‏‎ كه‌‏‎ خشمي‌‏‎ و‏‎ ناكامي‌‏‎.غلط‏‎ پيام‌‏‎ يك‌‏‎
كنترل‌‏‎ به‌‏‎ ما‏‎ نياز‏‎ و‏‎ آنها‏‎ به‌‏‎ ما‏‎ اتكاي‌‏‎ درباره‌‏‎ چيزي‌‏‎ -است‌‏‎ اينترنت‌‏‎ و‏‎ رايانه‌‏‎ با‏‎ ما‏‎ ارتباط‏‎
و‏‎ نگرانيها‏‎ انواع‌‏‎ تا‏‎ مي‌گشايد‏‎ ما‏‎ براي‌‏‎ را‏‎ روزنه‌اي‌‏‎ نيز‏‎ پاسخ‌‏‎ فقدان‌‏‎ آن‌‏‎.‎آنها‏‎ بر‏‎
.بكنيم‌‏‎ فرافكني‌‏‎ نمي‌دهد ، ‏‎ ما‏‎ به‌‏‎ پاسخي‌‏‎ كه‌‏‎ دستگاهي‌‏‎ به‌‏‎ را‏‎ اضطرابهايمان‌‏‎
محيطهاي‌‏‎ برخي‌‏‎ خوشبختانه‌ ، ‏‎.‎مي‌نامم‌‏‎ رايانه‌‏‎ سياه‌چال‌سپهر‏‎ تجربه‌هاي‌‏‎ را‏‎ مسئله‌‏‎ اين‌‏‎ من‌‏‎
قابليت‌پيشگويي‌‏‎ اعتمادپذيري‌ ، ‏‎ در‏‎ تفاوتها‏‎ اين‌‏‎ديگرند‏‎ انواع‌‏‎ از‏‎ سالم‌تر‏‎ رايانه‌‏‎ به‌‏‎ مجهز‏‎
.دارند‏‎ مهمي‌‏‎ روانشناختي‌‏‎ تاثيرهاي‌‏‎ اطمينان‌ ، ‏‎ قابليت‌‏‎ و‏‎


ماخذ : روزنامه همشهری 19 بهمن 1381

نكات ويندوزي 4

نكته‏هاى ويندوزى‏ :در اين مقاله ميتوانيد يك سري ترفندهاي مفيد براي ويندوز خود را مشاهده كنيد:


-1سرعت بارگيرى (Download) همزمان را افزايش دهيد:مرورگر اينترنت (IE) نسخه 6 به شما فقط اجازه دو عمل بارگيرى همزمان را مى‏دهد. اين مقدار را مى‏توان به 10 رساند. چگونه؟ پنجره Run را باز كرده و Regedit را تايپ كرده و كليد OK را فشار دهيد. در ويرايشگر رجيسترى ويندوز به آدرس

HKEY_CURRENT_USER Software Microsoft Windows CurrentVersion InternetSettings

برويد و منوى edit را باز كنيد. "Add Value" را انتخاب كنيد و مقادير زير را در آن بنويسيد:

"MaxConnectionsPer1_0Server"=Dword:0000000a
"MaxConnectionsPerServer"=Dword:0000000a

ويرايشگر رجيسترى را ببنديد و سيستم را دوبار راه ‏اندازى كنيد.

-------------------------------------------------------------------------------
-2آيا آدرس IP خود را مى‏دانيد؟
پنجره Run را باز كنيد و Winipcfg را تايپ كنيد و كليد Enter را فشار دهيد، شما مى‏توانيد با اجرا شدن اين دستور آدرس IPخود را ببينيد. اين آدرس همان آدرسى است كه ISP به شما مى‏دهد.

-------------------------------------------------------------------------------
-3 بررسى ديوار آتش (Firewall):
ويندوز XP اولين نسخه ويندوز است كه ديوار آتش خودش را به همراه دارد Internet Connection Firewall(ICF). اين برنامه از شما در برابر نفوذگران محافظت مى‏كند. براى بررسى فعال بودن ICF در Control Panel وارد Network Connections شويد بسته به نوع ارتباط شما (..., Dial-up, DSL) ممكن است آيكونهاى مختلف ارتباطى را ببينيد روى يكى از آيكونها عمل كليك راست بزنيد و Properties را انتخاب كرده، سپس در اين پنجره Advanced را انتخاب كنيد. در باكس انتخاب ICF يك كليك بزنيد و دكمه OK را فشار دهيد. حالا روى آيكونى كه انتخاب كرده بوديد علامت يك قفل ظاهر مى‏شود و اين علامت به معنى فعال بودن ICF مى‏باشد.

-------------------------------------------------------------------------------
-4 تنظيم ICF
خودتان مى‏توانيد ICF را براى سرويسها تنظيم كنيد. براى اينكار بايد تا همان پنجره Advanced قبلى جلو برويد و پس از تيك زدن در باكس انتخاب ICF، در پايين پنجره دكمه Settingرا مشاهده مى‏كنيد كه در آن مى‏توانيد هر سرويسى را انتخاب كنيد.

-------------------------------------------------------------------------------
كردن فايلهاي اينترنتي refresh -5


فايلهاى موقت اينترنتى شامل صفحاتى هستند كه شما تا آنها را ديده‏ايد و با گذشت زمان اين صفحات به روز رسانده مى‏شوند. مرورگر اينترنت اين امكان را به شما داده است كه حالتهاى مختلفى را براى اين عمل انتخاب كنيد. براى ديدن اين حالتها وارد Internet Optionsشويد (از طريق منوى Toolsدر IE) و Settingرا در كادر Temporary Internet Files انتخاب كنيد. مى‏توانيد هر چهار حالت مربوطه را ببينيد. از توضيح اين حالتها به علت واضح بودن صرفنظر مى‏كنيم.

-------------------------------------------------------------------------------
-6 امنيت :Windows Media Player
Media Player ويندوز هم مانند بقيه نرم‏افزارها مى‏تواند اطلاعاتى را درباره CD در حال پخش پيدا كند. در ضمن بدست آوردن اين اطلاعات، اطلاعاتى از قبيل نسخه PlayerMedia به سايت مربوطه فرستاده مى‏شود و آن سايت Player را تشخيص مى‏دهد. براى اين كار داده‏ها بايد به صورت اشتراكى باشند تا آنها بتوانند به داده‏ها دسترسى پيدا كنند. براى جلوگيرى از اشتراك داده‏ها مى‏توانيد منوى Tools را در Media Player باز كرده و Option را انتخاب كنيد. در پنجره بازشده در كادر Internet Settings تيك عبارت Allow Internet Sites to uniquely identify your Player را برداريد. با برداشتن آن ديگر به‏سايتهاى اينترنتى اجازه نمى‏دهيد Player شما را تشخيص دهند.

-------------------------------------------------------------------------------
نکته هاي سيستمي در ويندوز :-7 ايجاد يك ميانبر براى‏ Outlook Contacts
ايجاد يك ميانبر براى Contacts روى دسك تاپ باعث مى‏شود كه شما هر وقت Outlookرا باز مى‏كنيد، قسمتهاى آدرس و شماره تلفن را مشاهده كنيد. براى ايجاد اين ميانبر روى دسك تاپ كليك راست بزنيد و New و بعد Shortcut را انتخاب كنيد. با انتخاب اين قسمت پنجره‏اى باز مى‏شود كه بايد مسير outlook.exeرا بدهيد. (مسير بين دو علامت " "قرار مى‏گيرد). بعد از اين عبارت بايد outlook:contactsرا تايپ كنيد و OKرا فشار دهيد. كار تمام است، Outlook را اجرا كنيد و خودتان نتيجه را ببينيد.

-------------------------------------------------------------------------------
-8 برگرداندن مرورگر ويندوز: (Restore Windows Explorer)
زمانى كه اشتباهى در اجراى برنامه‏ها در XP مى‏افتد، تمام آيكونهاى روى دسك تاپ ناپديد مى‏شوند و يا در مرورگر ويندوز اشتباهى پيش مى‏آيد. به جز راه‏اندازى مجدد سيستم، XP راه ديگرى هم ارائه داده است. براى برگرداندن مرورگر ويندوز دكمه‏هاى Ctrl&Alt&Del را بگيريد و در پنجره Task Manager، دكمه New task را انتخاب و در كادر آن explorer را تايپ كنيد. خواهيد كه پنجره مرورگر ويندوز ظاهر مى‏شود.

-------------------------------------------------------------------------------
9-خواب زمستانى را از كار بيندازيد (Hibernation) :
مى‏دانيد كه حالت Hibernation را مى‏توانيد با پايين نگاه داشتن كليد shift در پنجره خاموش كردن انتخاب كنيد. Hibernation تمام اطلاعات شما را روى ديسك سخت ذخيره مى‏كند و سيستم را خاموش مى‏كند. اين حالت به صرفه‏جويى در منابع انرژى بسيار كمك مى‏كند، چون مانند حالت Stand-by تمام اطلاعات شما را ذخيره مى‏كند با اين تفاوت كه Hibernation سيستم را خاموش مى‏كند. اگر بخواهيد اين حالت را غيرفعال كنيد بايد به قسمت Power Options در Control Panel برويد و در قسمت Hibernate كادر Enable Hibernation را غيرفعال كنيد.

-------------------------------------------------------------------------------
-10 غيرفعال كردن پيغامهاى خطا:
زمانى كه ويندوز XP با يك خطا برخورد مى‏كند، يك پيغام خطا ايجاد مى‏كند كه از شما مى‏پرسد مى‏خواهيد اين خطا را به مايكروسافت گزارش دهيد يا نه (Send error). اگر برنامه‏هايى داريد كه باعث ايجاد اين پيغامها مى‏شوند، مى‏توانيم به شما كمك كنيم كه حتى در موقع پيش آمدن خطا هم آنها را ديگر نبينيد! بدين ترتيب وارد قسمت Performance and Maintenance(كه در Control Panel قرار دارد) بشويد. در آنجا وارد Systemبشويد (يا اينكه روى My Computer كليك راست بزنيد و Properties را انتخاب كنيد). بعد از آن وارد قسمت Advancedشويد و Error Reporting را باز كنيد. در اين پنجره مى‏توانيد آنها را از كار بيندازيد يا اينكه ايجاد پيغامهاى خطا را محدود كنيد.

-------------------------------------------------------------------------------
-11 حل مشكلات سازگارى در :XP
يك مشكل عمومى كه در ارتقاء هر ويندوز به ويندوز XP اتفاق مى‏افتد ناسازگارى برنامه‏ها و نرم‏افزارها با ويندوز XP است. اين امر در ويندوز 2000 هم اتفاق مى‏افتاد و ويندوز XP كه معماريش بر پايه ويندوز 2000 است از اين امر مستثنى نيست. دو راه براى حل اين مشكل وجود دارد. اولى انتخاب حالت سازگارى است كه مى‏توانيد آنرا با كليك راست روى هر برنامه و انتخاب Properties و بازكردن قسمت Compatibility تنظيم كنيد. در اين پنجره مى‏توانيد برنامه‏ها را در حالت سازگارى با وي ندوز 95، 98 ، NT4.0 و ويندوز 2000 اجرا كنيد. حتى مى‏توانيد تعيين كنيد كه برنامه در حالت 256 رنگى اجرا شود و يا اينكه در حالتى اجرا شود كه دقت تصوير 480*640 باشد و يا اينكه تمام امكانات بصرى را از كار بيندازيد .(Disable Visual Themes)

دومين روش دستكارى خود برنامه و مراحل نصب است. اين بار بايد سراغ ديسك نصب برنامه موردنظر برويد و در آن دنبال قسمتى برگرديد كه مربوط به ويندوز XP مى‏باشد. فايل setup.exe آنرا پيدا و اجرا كنيد. در واقع فقط برنامه و نرم‏افزارهايى كه از ويندوز XP پشتيبانى مى‏كنند اين قسمت خاص را دارا مى‏باشند. در اكثر موارد روش دوم بهتر عمل كرده و روش اول به ندرت كاملاً درست كار كرده است.

-------------------------------------------------------------------------------

-12 غيرفعال كردن System Recovery
قسمت «بازيافت سيستم» مى‏تواند ابزار مناسبى براى ترميم سيستم باشد. البته كند عمل مى‏كند و مقدارى از فضاى ديسك سخت را مى‏گيرد. براى از كار انداختن آن روى My Computer كليك راست بزنيد و Properties را انتخاب كنيد. قسمت System Restore را انتخاب كنيد و در پنجره آن كادر انتخابى را فعال كنيد. با فعال كردن آن عمليات بازيافت روى تمام درايوها از كار مى‏افتد.

-------------------------------------------------------------------------------
-13 عقب گرد راه ‏اندازهاى XP
زمانى كه وسيله جديدى را نصب مى‏كنيد، ممكن است راه‏انداز آن احتياج به روزرسانى داشته باشد. وقتى شما عمل به روزرسانى راه‏انداز را انجام مى‏دهيد، ممكن است در بعضى موارد مشاهده شود كه اين وسيله تحت XP درست كار نمى‏كند و بنابراين عمل به روزرسانى راه‏انداز اين وسيله به جاى بهتركردن كار، كار را خرابتر كرده است. حالا چه بايد كرد؟ نگران نباشيد XP فكر اينجا را هم كرده است! وارد Device Manager شويد (از طريق كليك راست روى My Computerو انتخاب Properties و Hardware) و روى وسيله موردنظر كليك راست بزنيد و Properties را انتخاب كنيد. بعد از آن قسمت Driver را باز كنيد و دكمه RollBack Driver را بزنيد. راه‏انداز جديد برداشته مى‏شود و وسيله موردنظرتان با همان راه‏انداز قبلى كار خواهد كرد.

-------------------------------------------------------------------------------
-14از كار انداختن Task Scheduler
زمانبند وظايف ويندوز يك ابزار سودمند است ولى اين برنامه CPUو فضاى حافظه را اشغال مى‏كند. شما نمى‏توانيد آنرا حذف كنيد ولى مى‏توانيد آنرا از كار بيندازيد. براى اينكار ويرايشگر رجيسترى ويندوز را باز كنيد. به مسير زير برويد:

HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindows CurrentVersionRunServices

خط مربوط به زمانبند را پيدا كنيد نام فايل mstask.exe را حذف كنيد و سيستم را مجدداً راه‏اندازى كنيد. از اين به بعد زمانبند بار نمى‏شود.

-------------------------------------------------------------------------------
-15انتقال ديسك سخت‏ :
زمانى كه سيستم خود را ارتقاء مى‏دهيد ممكن است كه بخواهيد ديسك سخت آنرا نگه داريد. براى اين امر شما تمام تنظيمات مربوط به وسايل را برداريد تا دچار مشكل نشويد.

ويرايشگر رجيسترى ويندوز را باز كنيد و تمام قسمت Enum را در HKEY_LOCAL_MACHINE حذف كنيد (البته ما هيچ مسؤوليتى در برابر مشكلات احتمالى به عهده نمى‏گيريم).

-------------------------------------------------------------------------------
-16 امن كردن سيستم‏ :
شما مى‏توانيد يك كلمه عبور را به Screen Saver اضافه كنيد و آنرا با سوئيچ "/s" در دايركتورى

Startup قرار دهيد. اين روش دقيقاً مانند اين است كه سيستم شما كلمه عبور دارد. براى اينكار وارد پوشه Windowssystem شويد و يكى از Screen Saverها را انتخاب و در پنجره Startup كپى كنيد. اين كار باعث مى‏شود بلافاصله پس از شروع ويندوز محافظ صفحه موردنظر اجرا شود و كلمه عبور براى بازگشت، باعث امنيت ويندوز مى‏شود.

اگر كلمه عبور را فراموش كرديد ناراحت نباشيد، سيستم را مجدداً راه‏اندازى كنيد و در موقع اجراشدن سيستم كليد F5 را پايين نگه داريد. اين باعث مى‏شود كه سيستم به صورت Safe mode اجرا شود. ديگر هيچ كدام از برنامه‏هاى Startup از جمله محافظ صفحه موردنظر اجرا نمى‏شود. فايل Control.ini (در شاخه windows) را باز كنيد و Screensaver.name را پيدا كنيد. قسمت نام محافظ صفحه‏اى است كه شما استفاده مى‏كنيد. آن را كلاً حذف كنيد و يا مقدار pwprotected را از 1 به 0 تغيير دهيد. بعد از ربوت شدن سيستم كلمه عبور حذف شده است.

-------------------------------------------------------------------------------
-17 برداشتن پيغامهاى خطاى Rundll
ظاهرشدن اين پيغامها در شروع برنامه‏ها و جاهاى ديگر بسيار عمومى است كه در بعضى مواقع ممكن است رنج‏آور باشد و به همين دليل شايد بخواهيد آنها را از كار بيندازيد. براى اين كار به آدرس

HKEY_LOCAL_MACHINE Software Microsoft Windows CurrentVersion Run

در ويرايشگر رجيسترى ويندوز برويد و در آنجا دنبال رشته پيغام خطا بگرديد (همان پيغامهايى كه در موقع بروز خطا ظاهر مى‏شد). بعد از پيدا كردن آن را پاك كنيد و سيستم را مجدداً راه‏اندازى كنيد. ديگر اين پيغام را نخواهيد ديد.

نكاتى در مورد منوها و عملياتى جالب و غيرعادى در ويندوز

-------------------------------------------------------------------------------
-18 آيكونهاى ميانبر را عوض كنيد :
اينكار را مى‏توانيد با كليك راست روى آيكون و قسمت Properties>Shortcut>Change Icon را انتخاب كنيد.

تمام آيكونهاى مخفى كه در فايل windows system shell32.dll قرار دارد.

-------------------------------------------------------------------------------
-19 صفحه كليد XP
در ويندوز XP مى‏توانيد به يك صفحه كليد مانند صفحه كليد خودتان اما روى صفحه نمايشگر دست يابيد. با اجراكردن اين صفحه كليد يك پنجره مانند شكل بالا كه مى‏بينيد. با فشاردادن هر دكمه روى صفحه كليد خود، دكمه موردنظر روى اين صفحه كليد مشخص مى‏شود. از اين صفحه كليد مى‏توانيد براى يادگيرى تايپ نيز استفاده كنيد.

-------------------------------------------------------------------------------
-20 برداشتن پشت زمينه آيكونها:
در ويندوز XP يك خاصيت وجود دارد كه مى‏تواند جالب باشد. اين كار را در ويندوزهاى ديگر نمى‏توانستيد انجام دهيد و آن اين بود كه روى نوشته تمام آيكونهاى روى Desktop يك پشت زمينه رنگى وجود دارد كه به هيچ وجه از بين نمى‏رود، اما در ويندوز XP اين كار عملى شده است. براى انجام آن وارد پنجره System Properties (كليك راست روى My Computer و انتخاب Properties) بشويد و بعد به قسمت Advanced و بعد Performance>Setting برويد. در آنجا دنبال عبارت 'use drop shadows for icon labels' بگرديد و كادر انتخابى آنرا فعال كنيد.

-------------------------------------------------------------------------------
-21 برداشتن باكسهاى بالونى شكل:
اگر ويندوز XP داريد حتماً با پنجره‏هايى شبيه بالون كه براى توضيحاتى در مورد مطلبى باز مى‏شوند برخورد كرده‏ايد. شما مى‏توانيد آنها را از كار بيندازيد؛ براى انجام اين كار وارد ويرايشگر رجيسترى شويد و به آدرس زير برويد:

HKEY_CURRENT_USER Software Microsoft Windows CurrentVersion Explorer Advanced

بعد از اينكار و رفتن به آدرس بالا در اين قسمت كليك راست بزنيد و يك NewDwordValue با نام EnableBalloonTips ايجاد كنيد و مقدار آن را صفر قرار دهيد. همين! ديگر بالونها را نخواهيد ديد.

-------------------------------------------------------------------------------
-22برداشتن اخطار برنامه Msconfig
اگر شما با استفاده از برنامه Msconfig تغييراتى در سيستم خود داده‏ايد، ممكن است دفعه بعد در بوت شدن سيستم اخطارهايى را ببينيد كه در بعضى مواقع شما را اذيت مى‏كند. شما مى‏توانيد اين اخطارها از بين ببريد. براى اينكار به آدرس‏

HKEY_LOCAL_MACHINE Software Microsoft Windows CurrentVersion Run

در ويرايشگر رجيسترى برويد و مقدار Msconfig Reminder را پاك كنيد.

-------------------------------------------------------------------------------
-23 تغييرات در Office Asistant
همه با دستيار آفيس مايكروسافت (به شكل گيره كاغذ و سگ و گربه و...) آشنا هستيد. شما مى‏توانيد آنرا كاملاً حذف كنيد و يا اينكه در عمليات آن تغييراتى ايجاد كنيد. براى حذف كامل آن به آدرس‏

HKEY_LOCAL_MACHINE Software Microsoft Office

در ويرايشگر رجيسترى ويندوز برويد. بعد از بازكردن اين شاخه يكى از شاخه‏هاى 8.0، 9.0 و 10 را باز كنيد (اين شماره‏ها به نسخه آفيس شما بستگى دارد، شماره OfficeXP، 10 است) و در آنجا شاخه Common>Asistant را باز كنيد. دايركتورى Asistant را پاك كنيد. در اين صورت دستيار آفيس به كلى از بين مى‏رود. براى تغييرات در آن يك Dword value ايجاد كنيد و براى عمليات زير كارهاى مربوطه را انجام دهيد:

هدف عمل
غيرفعال كردن اف1 AsstAssistWithHelp=0
غيرفعال كردن Tipهاى با اولويت بالا AsstOnlyHighProrityTips=1
غيرفعال كردن پيغامهاى كمكى AsstAssistWithHelp=0

-------------------------------------------------------------------------------
-24 برنامه‏ها را از منوى Add/Remove حذف كنيد:
حتماً مى‏دانيد تمام برنامه‏هايى را كه در ويندوز نصب مى‏كنيد، مى‏توانيد در منوى Add/Remove ببينيد. اگر شما يك برنامه را به طور دستى پاك كنيد (پوشه برنامه يا فايل اجرايى آن) ديگر نمى‏توانيد آن برنامه را از منوى Add/Remove پاك كنيد و برنامه هميشه در اين منو وجود دارد. ناراحت نباشيد از طريق ويرايشگر رجيسترى ويندوز مى‏توانيد اينكار را انجام دهيد. به آدرس


HKEY_LOCAL_MACHINE Software Microsoft Windows CurrentVersion Uninstall

برويد. حالا هر برنامه‏اى را كه مى‏خواهيد در منوى Add/Remove نمايش داده نشود را پاك كنيد.

History را به منوي Start خود اضافه كنيد :حتما برايتان پيش آمده است كه هنگامي كه با اينترنت كار مي كنيد و از سايتهاي مختلفي بازديد مي كنيد بخواهيد به اين سايتها سريع تر دسترسي يابيد . براي اين كار مي توانيد دايركتوري History را كه ليست آن وجود دارد در منوي Start قرار دهيد براي اين كار مراحل زير را انجام دهيد :


روي دكمه Start كليك سمت راست كنيد .

گزينه Explore را انتخاب كنيد .

روي ستون سمت راست پنجره ظاهر شده كليك سمت راست كنيد .

گزينه New و سپس Folder را انتخاب كنيد .

نام دايركتوري مورد نظر را به نامي كه در زير آمده است تغيير دهيد :

History .{FF393560-C2A7-11CF-BFF4-444553540000} اين بار كه منوي start را باز مي كنيد دايركتوري History را به عنوان يكي از گزينه هاي آن مشاهده مي كنيد .

نكته پيش از اين كار در محيط رجيستري يك كپي از فايل رجيستري خود تهيه كنيد .5 كاربرد جالب با استفاده از كليد :Alt-1براي رسيدن به Propertis كافيست Alt را نگه داشته و روي فايل مورد نظرتان دابل كليك كنيد.2-كليد Alt در هر پنجره اي با يك فشار منوهاي پنجره را فعال مي كند و با تركيب آن با هر كدام از حروف منوها كه زير ان خط كشيده شده ان پنجره را باز مي كند.-3در مرورگر اينترنت تركيب Alt و End شما را به آخرين صفحه اي كه مشاهده كرده
ايد، خواهد برد .-4 در مرورگر اينترنت IE، تركيب Alt با يكي از دو كليد جهت راست و چپ، عمل Back و Forward را انجام مي دهد.-5 با تركيب Alt و Tab، شما مي توانيد پنجره هاي فعال در ويندوز را جابجا كنيد.


رايت 800 مگ بر روي سي دي هاي معمولی:شايد برايتان پيش اومده باشه که مثلا يه برنامه داريد که حجمش از 700 مگابايت بيشتر باشه . و مي خواهيد اونو رايت کنيد در اين مواقع مي بايست اون برنامه رو فشرده کنيد که البته شايد باز هم اون برنامه تو سي دي جا نشه . با اين ترفند مي تونيد بر روي سي دي هاي معمولي حتي تا 1 گيگا بايت اطلاعات ذخيره کنيد!!

ابتدا مي بايست ببينيد رايتر شما overburning ساپورت مي کنه يا نه! براي تست اين کار مراحل زير را دنبال کنيد : ابتدا به برنامه Nero رفته و سپس کليد هاي ترکيبي Ctrl + R را فشار دهيد . تو اين پنجره ببينيد که در قسمت Recorder information ، رو به روي عبارت Over burn عبارت suported نوشته شده است يا نه . اگر عبارت ساپورت نوشته شده باشد شما مي تو نيد از اين ترفند استفاده کنيد. حال به منوي File رفته و قسمت preferences رو انتخاب کنيد سپس در قسمت Expert features دقت کنيد که عبارت enable overburn فعال باشد. در زير همين گزينه مقدار مجاز overburn رو به دقيقه مشخص کنيد . حال به منوي File رفته و گزينه New را انتخاب کنيد و در قسمت Multisession گزينه No Muttisession را انتخاب نماييد . سپس در قسمت Burn عبارت Write Method رو به Disc at Onec تبديل کنيد . حال مي تونيد سي دي خود را رايت کنيد.نامرئي كردن نام فايل در ويندوز:این یه ترفند خیلی جالبيه که میتونید با کمکه ان اسم فایل هاتنو نامری کنید
فقط کافیه به این روش عمل کنید:


-1روی فایل مورده نظر راست کلیک کنید .


--------------------------------------------------------------------------------RENAME-2 را انتخاب کنید .---------------------------------------------------------------------------------3اسم قدیمی رو پاک کنید.--------------------------------------------------------------------------------ATL-4 رو پایین نگه دارین و این اعداد را تایپ کنید .
(ALT+0160)--------------------------------------------------------------------------------

در اخر هم اینتر کنید نتیجه را تماشا کنید

نكات ويندوزي 3

نكات جالب درباره ويندوزبرنامه هاي مخفي ويندوز:
Object Packager يك برنامه مخفي در ويندوز 9X/ME مي باشد به طوري كه هيچ شمايل يا مشخصه ي ديگري در محيـط ويندوز از آن موجود نيست. شمامي توانيد اين برنامه را با تايپ كردن كلمه Packager در قسـمت Start/Run اجرا كنيـد. شما مي توانيد از اين برنامه براي ساختن بسته هايي كه قابل اضافه شدن به يك فـايل Document با شـند استفاده كنيـد. براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد نحوه استفاده و كاربردهاي اين برنامه به Help موجود در خود برنامه رجوع كنيد!!!--------------------------------------------------------------------------------


استفاده از يك فايل HTML به عنوان: Wallpaper
در ويندوز 9X/ME مي توانيد از يك فايل HTML به عنوان Wallpaper استفاده كنيد. براي اين كار اعمال زير را انجام دهيد: فايل HTML مورد نظر خود را ساخته و به پوشـه C: WindowsWebWallpaper انتقال دهيد.سپس بر روي يك قسمت خالي در محيط كار ويندوز راست كليك كرده و از منوي ظاهر شـده Properties را انـتخاب كـنيـد بـر روي دكمـه Background كليك كرده و فايل HTML مورد نظر خود را از منو انتخاب كنيد و براي ذخيره شدنOK بزنيد.--------------------------------------------------------------------------------


يكي كردن فايل هاي Text Base:
اگر مي خواهيد هارد ديسك خود را پاك كنيد و يا اين كه فايل هاي متعدد متني خود را يكي كنـيد اعمال زير را انجام دهيد: ابتدا يك پوشه جديد ايجاد كنيد به عنوان مثال C:Ali و سپس تمام فايل هاي txt را در آن كپي كنيد . سپس MS-DOS Command Prompt را باز كنيد و دستور زير را اجرا كنيد : Copy C:Ali*.* Alltexts.txt همچنين شما مي توانيد اين كار را در مورد فايل هايي با پسوند txt,Diz,URL انجام دهيد. در آخر شما يك فايل بزرگ داريد كه حاوي مطالب تمام آن فايل هاي كوچك خواهد بود.--------------------------------------------------------------------------------


نوشتن مطالب مهم بر روي ميز كار:
شما مي توانيد اطلاعات مهم و يا مطالبي كه قصد داريد به عنوان يادآوري هميشه در جلوي چشمتان باشد را بر محيط كار ويندوز قرار دهيد . براي اين كار Paint را باز كرده مطالب مورد نظر خود را در آن نوشته يا نقاشي كنيد سپس فايل ايجاد شده را با پسوند bmp ذخيره كرده و در منوي File گزينه(Set as Wallpaper (Centered را انتخاب كنيد.--------------------------------------------------------------------------------


پيدا كردن تاريخ:
مي توانيد از Date/Time ويندوز براي پيدا كردن تاريخ و روز اتفاقات گذشته استفاده كنيد. به عنوان مثال اگر مي خواهيد بدانيد كه روز تولد شما چند شنبه بوده است مي توانيد بر روي ساعت كه در گوشه صفحه ويندوز است دوبار كليك كنيد و با ظاهر شدن منو تاريخ آن را به روز مورد نظر تغيير دهيد تقويم به شما نشان مي دهد كه آن روز چند شنبه بوده است . بعد از كسب اطلاع دكمه Cancel را بزنيد تا تاريخ كامپيوتر به هم نخورد .--------------------------------------------------------------------------------


ساختن علايم صوتي :
مي توانيد از برنامه Task Scheduler براي ساختن علايم صوتي مورد علاقه خود استفاده كنيد. به عنوان مثال اگر مي خواهيد سر هر ساعت صداي بوقي از كامپيوتر شنيده شود اين اعمال را انجام دهيد: بر روي Start/Programs/Accessories/System/Tools/ Scheduled Tasks كليك كنيد. سـپس بـر روي گزينه Add Scheduled Tasks دوبار كليك كرده و در منوي ظاهر شده Next را بزنيد. سپس در منوي بعدي Browse را زده و در مـحيط كامپـيوتر خود فايل صوتي مورد نظر خود را انتخاب كنيد و گزينه Daily (روزانه) را انتخـاب كـنـيـد . و در مـنوي بعـدي Start Time را بر روي ابتداي يك ساعت مشخص تنظيم كنيد و Next را بزنيد. در صفحـه بـعد گزينـه مـوجود را اتيـك كنيد. در منوي ظـاهر شـده در قسمت Schedule Tab رفته و دكمه Advanced را بزنيد. در منو ي جديد گزينه Repeat Task (تكرا عمليات) را اتيك كرده وزمان آن رايك ساعت تعيين كنيد.پس از انجام اين اعمال كامپيوترشماخودبه خودسر هر ساعت فايل صوتي را پخش ميكند--------------------------------------------------------------------------------


فونت هاي يكسان براي همه :
اگر مي خواهيد فايل متني كه براي دوستتان مي نويسيد دقيقاً همانطور كه در كامپيوتر او ديده مي شود در كامپيوتر شما نيز ديده شود بايد از فونت هاي مشترك بين دو كامپيوتر استفاده كنيد. به عنوان پيش فرض 5 فونت در تمام ويندوزها مشتركند آن 5 فونت عبارتند از:Arial ,Courier New, Symbol, Times New Roman , Wingdings اگر در متن خود از اين 5 فونت استفاده كنيد مطمئن باشيد بر روي تمام ويندوزها يكسان ديده خواهد شد.--------------------------------------------------------------------------------


كپي كردن فيلم :
اگر مي خواهيد از روي يك سـي دي تصويري فايل حاوي فيلم را بر روي هارد كپي كنيد اما به علـت خـراب بـودن قـسمـتي از سي دي فايل كپي نمي شود مي توانيد براي كپي فايل تا جايي كه ممكن است ، MS-DOS Command Prompt را باز كرده ودستور كپي را وارد كنيد هنگامي كه به نقطه اشكال سي دي رسيديد از داس خارج شويد و مي بينيد كه تا جاي ممكن فايل كپي شده است.--------------------------------------------------------------------------------


اضافه كردن فايل هاي دلخواه به ديسك :Start Up
بعضي اوقات مي خواهيد بعضي از فايل هاي مورد نظر خود مانند درايورهاي سخت افزار يا فايل هاي اجرايي ديگري را به ديسكت راه انداز اضافه كنيد. به طور معمول براي انجام اين كار ما فايلهاي مورد نظر خود را پس از ساختن ديسكت راه انداز بر روي آن كپي مي كنيم اما راه سريعتري نيز وجود دارد. ابتدا فايل هاي مورد نظر را در آدرس WindowsCommandEBD كپي كنيد. سپس براي ساختن فلاپي راه انداز فايل مقابل را اجرا كنيد:C:WindowsCommandBootdisk با اجراي اين فرمان فلاپي فرمت شده و نام فايل هاي موجود در دايركتوري EBD در آن كپي مي شوند.--------------------------------------------------------------------------------


دسترسي به CD-ROM در :Safe Mode
ممكن است تصور كنيد كه هنگام اجراي ويندوز در حالت Safe Mode دسترسي به سي دي رام امكان پذير نيست.اين مطلب تا حدي صحيح است. براي استفاده از CD در حالت Safe Mode قبل از بالا آمدن ويندوز به منوي Start Up رفته و گزينه Command Prompt Only را انتخاب كنيد در محيط Command Prompt دستور Win/Dim را اجرا كنيد. با ورود اين دستور ويندوز بايد در حالت Safe Mode بالا بيايد در حالي كه به سي دي رام دسترسي دارد! اگر چنين اتفاقي نيفتاد يعني اينكه شما بايد درايوهاي سي دي رام خود را در حالت نرمال ويندوز نصب كنيد.--------------------------------------------------------------------------------


از بين بردن گزينه هاي موجود در :Control Panel
اگر از گزينه ي موجود در Control Panel خسته شده ايد و مي خواهيد بعضي از آنها را نابود كنيد مي توانيد به شاخه ي C:WindowsSystem رفته و فايل cpl.* مربوط به منوي مورد نظر را پاك كنيد.--------------------------------------------------------------------------------


نكته اي در مورد يكي از محافظ هاي تصوير ويندوز:
بر روي محيط كار ويندوز راست كليك كرده و از منوي ايجاد شده Properties را انـتخاب كـنيـد از منوي Properties در قسمت Screen Saver از ليست موجود گزينه( 3D Text(Open GL را انتخاب كنيد و بر روي دكمه Setting كليـك كرده در قسمت Text Box كلمه Volcano را تايپ كنيد و OK بزنيد. بر روي Preview كليك كرده تا ويندوز نمايي از محافظ تصوير انتخابي را نشان دهد. در حالي كه شما انتظار داريد ويندوز كلمه Volcano را به صورت متحرك نشان دهد ويندوز اسامي سازندگان اين محافظ تصوير را نشان مي دهد.--------------------------------------------------------------------------------


راه سريع براي ذخيره سازي تصاوير موجود در صفحات وب:
هنگام گشت و گذار در اينترنت ممكن است به صفحه اي بربخوريد كه در آن تصويري جالب وجود داشته باشد كه قصد داريد آن را بر روي كامپيوترتان ذخيره كنيد.راه حل معمول براي اين كار راست كليك كردن بر روي تصوير و انتخاب گزينه Save As ميباشد . راه سريعتر استفاده از قابليت Drog&Drop است. بدين منظور تنها تصوير مورد نظر خود را به سوي Desktop يا يك دايركتوري بكشيد و ماوس را رها كنيد. فايل مورد نظر در محيط كار يا دايركتوري مورد نظر كپي مي شود.--------------------------------------------------------------------------------


كپي كردن آدرس هاي مورد علاقه (Favorites) بر روي سيستم ديگر:
يك راه ساده براي كپي كردن آدرس سايت هاي مورد علاقه شما كه در منوي Favorite در Internet Explorer ذخيره شده اين است كه فايل هاي موجود در شاخه C:WindowsFavorite را بر روي ديسكت ذخيره كرده و محتويات آن را در همين آدرس در كامپيوتر دوم كپي كنيد.--------------------------------------------------------------------------------


عكس گرفتن از صفحه ويندوز:
براي اين كار مي توان از نرم افزارهاي مخصوص تصويربرداري و فيلم برداري استفاده كرد اما راه ساده تر آن اين است كه به صفحه اي كه مي خواهيم از آن عكس بگيريم رفته و كليد Print Screen موجود بر روي صفحه كليد را فشار مي دهيم. ميدانيد كه زدن اين كليد در محيط داس سبب چاپ تصوير بر روي كاغذ مي شد اما اين كار در ويندوز كار تصويربرداري را انجام مي دهد پس از اين كار مي توان با نرم ازارهاي كار بر روي تصاوير از قبيل PhotoShop, Corel ,Paint و... تصوير منتقل شده به تخته برش را بازآوري كرد( با زدن كليدهاي Ctrl +V يا در منوي Edit گزينه Paste زد.)--------------------------------------------------------------------------------


Beep بي :Beep
حتما شما هم صداهايي كوتاه و در برخي موارد متناوب را كه بطور مثال از اسپيكر داخلي كامپيوترتان شنيده مي شود را شنيده ايد.اگر با اين گونه صداها كه در اصطلاح به آنها Beep گفته مي شود مشكل داريد و دلتان مي خواهد براي هميشه از شر آنها خلاص شويد كافي است موارد زير را دنبال كنيد:

به محيط رجيستري ويندوز خود وارد شويد.پس از ورود(با اجراي فرمانRegedit در منوي Start/Run ) در ستون سمت چپ مسير زير را دنبال كنيد:Hkey_current_user/control panel/sound

پس از طي مسير بالا در ستون سمت راست مقدار گزينه Beep را از YesبهNo تغيير دهيد.با اين كار براي هميشه از شر اين صداها خلاص خواهيد شد--------------------------------------------------------------------------------


چند پنجره در يك پنجره:
حتما تا به حال برايتان پيش آمده است كه بخواهيد محتواي چند دايركتوري،پنجره ويا متن را باهم مقايسه كنيد.اگر تعداد پنجره ها زياد باشد به جاي باز كردن يكي يكي آنها ومقايسه آنها راه زير را انجام دهيد.

كافي است دكمه پنجره اول را از روي نوارTaskbar كه در پايين صفحه نمايش وجود دارد انتخاب كنيد. حال كليد كنترل را نگه داريد و يكي يكي بقيه پنجره ها را از روي نوار Taskbar تا آخرين پنجره انتخاب كنيد.پس از انجام اين كار روي دكمه يكي از اين پنجره ها در نوارTaskbar كليك راست كنيد.يكي از 2 گزينهTile Vertically و Tile Horizontally را انتخاب كنيد.بسته به انتخابتان ويندوز پنجره ها را به شكل عمودي يا افقي نشان خواهد داد.--------------------------------------------------------------------------------


صرفه جويي در جوهر پرينتر:
در كنار مزاياي بسياري كه پرينترها دارند يكي از مشكلات دارندگان آنها قيمت نسبتا گران جوهر پرينتر است. روش هايي براي صرفه جويي و استفاده بهينه از پرينتر وجود دارد.فرض مي كنيدكه مي خواهيد فقط از قسمتي صفحه وب خود پرينت بگيريد.شايد در حالت عادي تصور كنيد كه يا مجبوريد از تمامي صفحه خود پرينت بگيريد و يا اين كه قسمت مورد نظر را انتخاب كرده و در داخل محيط ديگري مثل Wordpad ببريد و سپس از آن پرينت بگيريد. ولي دست نگه داريد راه آسانتري نيز وجود دارد. كافي است بخش مورد نظرتان را كه حاوي عكس يا متن است انتخاب كنيد.حال از منوي File گزينه ي Print را انتخاب كنيد.در پنجره ظاهر شده در بخش Page Range گزينه Selection را انتخاب كنيد. در نهايت پس از تأييد اين پنجره خواهيد ديد پرينتر شما تنها از قست انتخاب شده پرينت مي گيرد.


بالا بردن سرعت مودم و كم شدن ديسكانكت ها :

در اين مقاله به شما آموزش بالابردن سرعت مودم را ميدهيم كه تعداد ديسكانكت ها به حداقل برسد!فايل win.ini رو در ويندوز Search كنيد و بعد از يافتن آن [ports] رو پيدا كنيد و سپس كام مودمتونو پيدا كنيد و به جاى (96000n,8,1,x) عبارت 921600,n,8,1,p رو تايب كنيد و ‌‌‌Save كنيد.

اميدوارم مورد استفاده قرار گيرد!چگونه از شر صدای مودم خلاص شويم؟

در XP به کنترل پنل بعد به Phone and Modem Option بعد به opene بعد هم به Modems بعد به Properties بعد هم به Advanced و در آخر هم به Extra settings برويد و در اين قسمت atmo را وارد کنيد.
تماس مودم دایما قطع می شود؟

به Start بروید.

سپس به Settings بروید.

سپس Control Panel را انتخاب کنید.

و بعد از آن Modems را انتخاب کنید.

در آنجا گزینه Properties را انتخاب کنید.

و سپس Connection را انتخاب کنید.

حالا Advanced انتخاب کنبد.

و در Extra settings بنویسید S10=50 تا

از قطع تماس مودم با اینترنت در صورت عدم دریافت carrier تا پنج ثانیه جلوگیری کنید.

نكات ويندوزي 2

فارسی سازی ویندوز 2000 و ایکس پی1. به Control Panel برويد و روي آيكون Regional Options دوبار كليك كنيد.

2. از فهرست انتخاب پايين صفحه Arabic را انتخاب كنيد.

3. از ليست Your Locate (بالاي صفحه) زبان فارسي را برگزينيد.

4. ويندوز از شما سي دي نصب ويندوز را مي خواهد . آنرا در سي دي رام قرار دهيد و ادامه دهيد.

5. با اينكار نوار TaskBar شما ديگر EN نخواهد بود بلكه داراي دو حالت EN/FA خواهد شددر XP فارسی بنویسیم:XP یکی از بهترین و پر قدرترین ویندوز حال حاضر ماکروسافت می باشد و قابلیت پشتیبانی از چندین زبان را
داراست و یکی از آنها نیز فارسی است.


برای تایپ فارسی در XP به مسیر :


control panel > Regional and language option رفته واز سر برگ language گزینه detial را انتخاب نمایید ،


از صفحه باز شده گزینه add را انتخاب کنید ، سپس در کادر ظاهر شده input language رابر روی


arabic(saudi arabia انتخاب و در بخش key board layout /ime بروی farsi کلیک کنید .


سپس در سر برگ advanced در بخش select language گزینه farsi انتخاب نمایید. این عالیه ، بله شما موفقچگونه هك نشيم:اگر شما از ويندوز xp استفاده ميكنيد ميتوانيد از فايروال(ديوار اتش يا انتي هك)خود ويندوز xp استفاده كنيد.


به كنترل پنل رفته و وارد Networking Connection شويد.در انجا روي ايكون dial up كه ساخته ايد راست كليك نيد و properties را انتخاب كنيد سپس تب Advanced را انتخاب كنيد و تيك مخصوص فعال كردن فايروال را فعال كنيد.

تجربه نشان داده كه ويندوزهاي 98 ,me به راحتي هك ميشوند.بهتر است از ويندوز 2000 و xp استفاده كنيد.و حتما براي ويندوز 2000 هر سه سرويس پك موجود را نصب كنيد.همچنين براي ويندوز XP هم سرويس پك 1 عرضه شده كه ان را ميتوانيد از بازار به راحتي تهيه كنيد ويندوز XP به همراه سرويس پك 1 امن ترين سيستم عامل ميباشدهمچنين ميتوانيد از فرمت امن NTFS روي اين ويندوزها استفاده كنيد كه خود عاملي جهت جلوگيري از دستيابي ديگران به داده هاي شماست.اگر در ياهو ايميل داريد و چنانچه فايلي براي شما فرستاده شد ميتوانيد از طريق خود Norton Anti Virus سايت ياهو چك كنيد.چنانچه در چت كسي به شما پيشنهاد دادن عكس يا فايل داد بدون رودرواسي درخواست كنيد به ادرس ايميل شما بفرستد.از ورود به سايتهاي شخصي كه به شما پيشنهاد ميشود خودداري كنيد مخصوصا اگر ادرس به صورت چند عدد كه مثل يك ادرس IP ميباشد.ياهو مسنجر خود داراي يك فايروال ميباشد.ميتوانيد از منوي Login گزينه Privacy Setting را انتخاب كنيد و در داخل تنظيمات Connection فايروال را انتخاب كنيد. خوب حالا می خواهم طریقه بیرون انداختن افراد از چت را برایتان بگویم. این کار بسیار ساده است کافی است شما باید فرمان زیر را با سرعت بالا کپی وپست تا فرد مورد نظر از روم بیرون بیوفته کنید: ..... invite به جاي نقطه چین شما باید ای دی طرف مقابل را بنویسید مثلا: invite mehra_2000 چگونه کسی رو از ignor در بیاریم شاید شما کسی رو به اشتباه ignore کرده باشید و بعد بخواهید او را از ignore در بیاورد که در این صورت باید از منوی login گرینه preferences را رو انتخاب كنيد.اينجا كساني رو كه ايگنور كرديد ليست كرده وهر كدوم رو كه ميخوهيد از ايگنور در بياد انتخاب كنيد و remove رو بزنيد. دفعه بعد شما را با ده حفره بزرگ ویندوز و کارکرد های یاهو مسنجر اشنامی کنم با ارادت محمد فردفارسی خواندن خطوط ناخوانا:در صورتی که ایمیلهای ارسالی ما و یا حتی مت نوشته های این سایت در بعضی از قسمتها قابل خواندن نیست.

خوب حالا لطفا ابتدا به View بروید و سپس Encoding را انتخاب کنید و Unicode را انتخاب کنید.

حالا اگر باز هم با خواندن ایمیل مشکل داشتید لطفا از طریق ایمیل ما را مطلع کنید.

همچنین به شما توصیه می کنم از ایمیل آدرس یاهو برای نوشتن و فرستادن مطالب فارسی استفاده کنید چون تنظیم خط فارسی در یاهو به مراتب آسانتر است از تنظیم خط فارسی در هوتمیل.قابليت Hibernate ويندوز XP:يكي از امكانات جالب ويندوز XP كه اكثر كاربران از آن بي اطلاعند، قابليت Hibernate مي باشد. در حالت عادي با خاموش كردن كامپيوتر، تمام برنامه هاي درحال اجرا، فايل هاي برنامه هاي مختلف و ... بسته مي شوند و وقتي كه بار ديگر سيستم را روشن مي كنيم، بايد برنامه ها و فايل هاي مورد نياز را دوباره باز كنيم. حال اينكه اگر سيستم را با قابليت Hibernate خاموش كرده باشيم، اين چنين نيست. فرض كنيد چندين برنامه در حال اجرا داريد و همچنين در حال انجام يك كار گرافيكي با فتوشاپ هستيد، اگر در اين حالت با استفاده از قابليت Hibernate سيستم را خاموش كنيد؛ بار ديگر كه ويندوز بالا مي آيد تك تك برنامه هايي كه قبلا در حال كار با آنها بوده ايد و همچنين آن فايل فتوشاپ (حتي اگر آن را Save نكرده باشيد‌) پيش روي شما مي باشند. براي فعال كردن اين قابليت به ترتيب زير عمل مي كنيم.

ابتدا وارد Control Panel شويد و بر روي Power Options دوبار كليك كنيد، سپس در پنجره Power Options Properties وارد شاخه Hibernate شويد و در كنار عبارت Enable hibernation تيك بزنيد. كار تمام است. بر روي Ok كليك كنيد تا پنجره بسته شود. از اين پس هنگامي كه از منوي Start گزينه Turn Off Computer را براي خاموش كردن سيستم انتخاب مي كنيد، در پنجره باز شده دكمه Shift (روي كيبورد) را فشار دهيد تا عبارت Stand By تبديل به Hibernate شود، سپس بر روي آن كليك كنيد تا سيستم شما خاموش گردد.
در راه اندازي مجدد دستگاه خواهيد ديد كه برنامه‌ها و فايل‌هاي در حال استفاده شما ، دست نخورده باقي مانده اند.
یک ترفند جهت افزايش سرعت ويندوز: XPاگر كامپيوتر شما خانگي است و د داخل هيچ شبكه اي نمي باشيد، با غير فعال كردن سرويس هاي زير مي توانيد سرعت ويندوز خود را به ميزان زيادي افزايش دهيد، ويندوز، تمام سرويس ها را در حالت پيش فرض خود دارد. اما براي كامپيوتر مخصوص شما بسياري از آنها اصلا مورد نيازتان نخواهد بود.

پس چه بهتر كه آنها را غير فعال كنيد. اما براي غير فعال كردن اين سرويس ها دوباره لازم است كه پنجره Run را گشوده و از آنجا Msconfig را اجرا نموده سپس به برگه سرويس رفته و تيك كنار سرويس هاي زير را با خيال راحت حذف كنيد.

Alerter
Fastuser switching Compatibility
TCP/IP Net Bios Helper
Remote Desktop Sharing
Session Manager
Themes
Universal Plug and Play Device host
Wireless Zero Configurationذخيره سازي فايلهاي فلش در كامپيوتر خود:


امروز ميخوام بهتون يه را ياد بدم كه خيلي ميپرسن و لازمش دارن ؛ از اونجايي كه ساختن فايلهاي فلش سخته و هر كسي نميتونه خوب بسازه مخصوصا بعضياش كه تو سايتهاي خارجي است و ميدوند كه فايل فلش رو نميشه كپي كرد و بعضيا دوست دارن اون فايها رو تو سايتشون يا تو كامپيوترشون داشته باشن ، بگزريم حالا توجه كنيد به اين راه

Internet Explorer > Tools > Internet Options... > General > Settings > View Files

بعد تو اونجا بگرديد دنباله فايلهاي فلش تمام فايلعهاي فلشي كه كاملا وقتي تو اينترنت بوديد لود شدن اونجا ذخيره شدن.

در حالت Safe Mode ويندوز CD-Rom داشته باشيم:

شما مي توانيد در حالت SafeMode در ويندوز كه نمي توان از سي دي استفاده كرد از CD-Rom استفاده نماييد فقط كافي است كه هنگامي كه كامپيوتر دارد بوت مي شود كليد Ctrl را فشار دهيد تا همان هفت گزينه بيايد در اينجا شما Command Prompt Only را انتخاب كنيد تا داس بيايد حالا در خط فرمان داس اين دستور را بنويسيد :
win /d:m
حالا ويندوز در حالت SafeMode بالا مي آيد الآن شما بايد سي دي درايو داشته باشيد ولي اگر سي دي درايو هنوز نداشتيد بايد درايور سي دي درايو خود را نصب نماييد تا از سي دي درايو بتوانيد در اين حالت استفاده نماييد.
اي دي هايى كه تا حالا استفاده كردید:


برنامه regedit را اجرا كنيد و وارد شاحه هاي زير شويد:


HKEY_CURRENT_USER > Software > Yahoo > Pager > Aim > UserSetting

در آخر زير شاخه هاي شاخه UserSetting را باز كنيد كه در آي دي هاي لوگين كرده توسط مسنجرتان را

مي بينيد

در ضمن در شاخه زير نيز مي توانيد آي دي هاي لوگين كرده را مشاهد كنيد:

C:Program FilesYahoo!MessengerProfiles

بجاي C به داريو محل نصب ياهو مسنجر رويد.


بدون هيچ نرم افزاري ، فونت طراحي كنيد :

شما مي توانيد در محيط ويندوز XP بدون هيچ نرم افزاري ، فونت هاي زيبايي را براي خود طراحي كنيد.

اين برنامه كه مانند بسياري از برنامه هاي ويندوز در آن مخفي شده است را مي توان خود از منوي Run اجرا كنيد.

از منوي Start گزينه Run را برگزينيد و سپس با تايپ اين كلمه Eudcedit ، برنامه را اجرا كنيد.

در پنجره ابتدايي ،‌ دكمه OK را بزنيد . حال در محيط Edit به طراحي و ويرايش كاراكتر موردنظرتان بپردازيد.

بعد از آنكه كار طراحي كاراكتر جديد به اتمام رسيد ، با انتخاب گزينه Save Character از منوي Edit ، آنرا ذخيره كنيد.

خوب اين برنامه تنها فونت هاي شما را طراحي مي كند اما جهت استفاده از اين فونت ها ، شما بايد از منوي Start ، گزينه All Programs و سپس Accessories و System Tools و در آخر Character Map را كليك كنيد.

پس از انتخاب گزينه AllFont ( Private Characters ) از ليست فونت ها ، همه كاراكتر هايي را كه قبلا طراحي كرده ايد ، در جدول وسط صفحه نمايان مي شود .

حال روي كاراكتر هاي مورد نظرتان دو بار كليك كرده و پس از انتقال آنها به قسمت Character To Copy ،‌ دكمه Copy را كليك كرده و

سپس آنها را در محيط مورد نظرتان مانند Word ، Paste كنيدتوصيه هايي براي آسيب هاي چشمي:


1-با فشردن کلیدهای Alt+D مکان نما (Curser) قسمت ورود آدرس (Address Bar) را انتخاب می کند تا آدرس جدید را وارد کنید.

2-کلید های موجود در قسمت بالای نرم افزار را می تواند با کلیک راست و انتخاب Customize تغییر دهید و کلیدهای جدیدی همچون Edit برای نمایش کد صفحه و Size برای تغییر اندازه قلم های صفحه اضافه کنید.

3-به جای استفاده از کلید Back روی نوارابزار می تواند ازکلید Backspace کی برد استفاده کنید.

4-با فشردن کلید F11 محیط مرورگر به بزرگترین حد ممکن می رسد....

5-اگر گاها نیاز دارید تا لینکی را بدون بازکردن توسط مرورگر ذخیره کنید روی آن کلیک راست کرده و گزینه Save Target As... را انتخاب کنید.

6-با فشردن کلید Home همیشه بدون دردسر به ابتدای صفحه برمیگردید.

7-با فشردن کلید End به سرعت به انتهای صفحه تغییر مکان می دهید.

8-با فشار دادن کلید F4 آدرس هایی که در نوار آدرس تایپ کرده اید نمایش داده می شون.

9-برای قراردان میانبر یک صفحه روی Desktop روی صفحه کلیک راست کرده و گزینه Create Shortcut را کلیک کنید.

10-یک کلمه در نوار آدرس تایپ کنید و کلید های Ctrl+Enter را همزمان فشار دهید تا http://www. و .com به صورت خودکار به طرفین آن اضافه شونداجرای نرم افزارهای قديمی بر روی ويندوز XP

حتما شما هم دوست داريد که ويندوز XP را بر روي سيستم خود نصب نماييد. ولي به علت اينکه ممکن است بعضي از نرم افزارهاي قديمي شما، بر روي اين سيستم عامل کار نکند، شما تا به حال اينکار را نکرديد. اما به وسيله Program Compatibility Wizard، شما مي توانيد نرم افزارهاي قديمي خود را بر روي اين سيستم عامل اجرا نماييد.
(بر روي گزينه بيشتر كليك كنيد)

براي اجراي اين نرم افزار، کارهاي زير را دنبال کنيد:

1- Start > Programs > Accessories > Program Compatibility Wizard

2- Start > All Programs > Accessores > Program Compatibility Wizard

مرحله 1 براي حالتي است که شما از منوي استارت Classic در ويندوز XP استفاده مي کنيد.

مرحله 2 براي حالتي است که شما از منوي استارت New در ويندوز XP استفاده مي کنيد.

پس از اجراي برنامه، صفحه خوش آمدگويي حاضر مي شود.Welcome to the Program Compatibility WizardIf you are experiencing problems with a program that worked correctly on an earlier version of Windows, this wizard helps you select and test compatibility settings that may fix those problems.Caution: It is recommended that you do not use this wizard for older virus detection, backup, or system programs.To continue, click Next.اين صفحه ضمن خوش آمدگويي به شما، مي گويد که اگر شما نرم افزارهايي را داريد که در ويندوزهاي قديمي به درستي کار مي کردند و حالا با اين ويندوز، ناسازگار هستند، اين ويزارد به شما کمک مي کند که اين مشکلات را برطرف کنيد. همچنين به شما مي گويد که از اين ويزارد، براي اجراي برنامه هاي ضد ويروس، Backup گيري و سيستمي استفاده نکنيد. براي ادامه بر روي دکمه Next کليک کنيد.How do you want to locate the program that you would like to run with compatibility settings?1- I want to choose from a list of programs

2- I want to use the program in the CD-ROM drive

3- I want to locate the program manuallyگزينه 1، ليستي از نرم افزارهاي نصب شده در ويندوز را در اختيارتان قرار مي دهد.

گزينه 2، به شما امکان مي دهد که نرم افزاري را از روي CD انتخاب کنيد.

گزينه 3، به شما اين اجازه را مي دهد که به دنبال برنامه خود درون هارد ديسک بگرديد.

ما در اينجا گزينه 3 را انتخاب مي کنيم. صفحه اي ظاهر مي شود.Which program do you want to run with compatibility settings?Type the path to the program shortcut or executable fileبر روي دکمه Browse کليک کنيد و دنبال Shortcut و يا برنامه اجرايي خود بگرديد. به طور معمول، اين ويزارد به دنبال فايلهايي با پسوند exe, com, pif, cmd, bat, lnk مي گردد. با کليک بر روي دکمه Next به مرحله بعدي مي رويد.Select a compatibility mode for the programChoose the operating system that is recommended for this program, or that previously supported the program correctlyMicrosoft Windows 95

Microsoft Windows NT 4.0 (Service Pack 5)

Microsoft Windows 98 / Windows ME

Microsoft Windows 2000

Do not apply a compatibility modeدر اين صفحه، شما بايد ويندوزي را انتخاب کنيد که نرم افزار مورد نظر، بر روي آن ويندوز به درستي کار مي کند. پس از انتخاب ويندوز مورد نظر، بر روي دکمه Next کليک کنيد.Select display settings for the programChoose the settings that are recommended for this program, or that previously supported the program correctly256 colors

640 x 480 screen resolution

Disable visual themes

(By default, Windows XP uses visual themes that may change the appearance or behavior of other programs)با انتخاب گزينه اول، برنامه مورد نظر شما در حالت 256 رنگ اجرا مي شود.

با انتخاب گزينه دوم، برنامه مورد نظر شما در حالت 480 * 640 اجرا مي شود.

از گزينه سوم نيز مي توانيد براي غير فعال کردن theme، در نرم افزار مورد نظر استفاده کنيد. (منظور همان theme جديد در ويندوز XP مي باشد.) با کليک بر روي دکمه Next صفحه زير نمايان مي شود.Test your compatibility settingsProgram name or path:

Your File Name Is Here

Compatibility settings to apply:

Your Selected OS Is HereTo test the program with the new compatibility settings, click Next.

After verifying whether the program worked correctly, return to this wizard.در اين صفحه، شما مروري بر مراحل گذشته داريد. با کليک بر روي دکمه Next، برنامه مورد نظر شما اجرا مي شود و صفحه زير نيز، نشان داده مي شود.Did the program work correctly?Yes, set this program to always use these compatibility settings

No, try different compatibility settings

No, I am finished trying compatibility settingsاگر برنامه مورد نظر شما به درستي کار کرد، گزينه اول را انتخاب کنيد تا تنظيمات انجام شده براي اين برنامه، ضبط شود و برنامه شما، هميشه به اين صورت اجرا شود.

اگر برنامه مورد نظر شما، مطابق ميلتان اجرا نشد، با انتخاب کردن گزينه دوم مي توانيد تنظيمات ديگري را براي برنامه خود انتخاب نماييد. در حقيقت با انتخاب اين گزينه به همان صفحه انتخاب ويندوز مي رويد و مي توانيد تمامي کارها را از اول انجام دهيد.

اگر هم که خسته شديد و ديديد که اين ويزارد هم نتوانست به شما کمکي کند، گزينه سوم را انتخاب کنيد.

نكات ويندوزي 1

روش نصب ویندوز xp بصورت خودکارهمانطوری که میدانید هنگامی که قصد نصب ویندوز را داشته باشید (Clean Install) در حین نصب لازم است سوالاتی پیرامون نام کامپیوتر ، نوع رزولوشن ، کلمه عبور Admin ، شماره سریال ویندوز و ... را پاسخ دهید. این مساله باعث میشود که شما دقایقی طولانی را کنار سیستم باشید تا نصب ویندوز به مراحل نهایی نزدیک شود. این مساله اگر لازم باشد روزانه تعدا زیادی ویندوز نصب نمایید بیشتر نمایان میشود. با استفاده از ابزاری که در سی دی ویندوز xp در فولدر support قرار داده شده ، آن هم در یک فایل Cab !!! براحتی نسبت به نصب خودکار ویندوز اقدام نمایید. قبل از شروع آموزش خواهشمندم دوستانی که این مطلب را در سایتی دیگر درج میکنند حتما نام سایت majidonline و لینک مطلب را قرار دهند چرا که من هنوز چنین مطلبی را در هیچ سایتی مشاهده نکرده ام. حال روش کار:--------------------------------------------------------------------------------


-1 در سی دی ویندوز xp به مسیر زیر مراجعه نمایید:Support ools--------------------------------------------------------------------------------


-2 فایل deploy.cab را بر روی یکی از درایوهای هارد کپی نمایید. سپس آنرا باز کرده (از طریق برنامه zip magic یا winzip یا در خود ویندوز xp اگر بر روی فایل کلیک کنید باز میشود ) و فایل setupmgr.exe را از درون این فایل cab کپی کرده و درون یک درایو از هارد کپی کنید.--------------------------------------------------------------------------------

-3 بر روی setupmgr.exe کلیک کنید. پنجره ای باز میشود. آنرا next کنید. سپس گزینه زیر را انتخاب کرده و next کنید :

Create a new answer file--------------------------------------------------------------------------------


-4 مطمئن شوید که گزینه windows unattended installation علامت زده شده باشد سپس next کنید.---------------------------------------------------------------------------------5 در این صفحه نوع ویندوز خود را انتخاب نمایید در اینجا ویندوز xp پروفشیونال را انتخاب میکنیم. سپس next میکنیم.---------------------------------------------------------------------------------6 گزینه Fully automated را علامت بزنید و next کنید.--------------------------------------------------------------------------------

-7 در اینجا صفحه Distribution Folder نمایش داده میشود. در این صفحه به شما اجازه داده میشود که تعیین نمایید که آیا ویزارد یک پوشه توزیعی را بر روی کامپیوترتان بسازد یا پوشه توزیعی را بر روی درایو شبکه ای که شامل سورس فایلهای ویندوز میباشد ایجاد نماید.

نکته ! ساخت یک پوشه توزیعی نه تنها به شما اجازه نصب ویندوز بدون استفاده از cd را میدهد بلکه اجازه افزودن فایلهای اضافی (همانند درایورهای قطعات) برای انجام یک نصب سفارشی را میدهد. اگر قصد انجام نصب خودکار را به دفعات زیاد دارید و درایور یا پوشه مناسب را در اختیار دارید میتوانید از این گزینه استفاده کنید.

ما در این آموزش گزینه زیر را انتخاب کرده سپس next میکنیم :

No, this answer file will be used to install from a CD--------------------------------------------------------------------------------


-8 در این صفحه گزینه مربوط به I Accept … را علامت زده و next میکنیم.--------------------------------------------------------------------------------9-حال شما صفحه ای را مشاهده میکنید که با کمی دقت متوجه میشوید گزینه هایی درون این صفحه وجود دارند که شما در حین نصب ویندوز با آن برخورد میکنید. شروع به تکمیل گزینه ها به دلخواه خود کنید.---------------------------------------------------------------------------------10 بعد از اتمام کار گزینه finish را بفشارید. در این قسمت مسیری برای ذخیره تنظیماتی که انجام داده اید در قالب یک فایل پرسیده میشود. شما میبایستی نام فایل را که به صورت UNATTEND.TXT انتخاب شده به WINNT.SIF تغییر دهید و یک نسخه بر روی یک فلاپی ذخیره نمایید.---------------------------------------------------------------------------------11 از منوی FILE گزینه EXIT را انتخاب نمایید.---------------------------------------------------------------------------------12 اکنون شما فایل اصلی را ساخته اید. فایل برای انجام عملیات نصب آماده میباشد اما ممکن است قبل از شروع عملیات مایل باشید که نگاهی به محتویات فایل بیندازید. (ممکن است بخواهید پارامترهای اضافه تری را نیز به فایل بیفزایید. در صورت امکان با بخش HELP برنامه SETUP MANAGER مشورتهای لازم را انجام دهید.) برای این کار فایل ساخته شده را در برنامه NOTEPAD باز نمایید. شما میتوانید خطوط دیگری را نیز برحسب نیاز برای فعالیتهای دیگر مثل تعیین پارتیشن نصب دیسک سخت یا تبدیل سیستم فایل به NTFS معین نمایید. جزئیات مربوط به چگونگی انجام این کارها را میتوانید در داخل فایلهای کمکی موجود در داخل Deploy.CAB مشاهده نمایید. اگر در داخل فایل هرگونه تغییری را اعمال کردید ، فایل را ذخیره کرده و آنرا ببندید--------------------------------------------------------------------------------

-13 فایل را بر روی فلاپی دیسک کپی نماید. سپس کامپیوتر را از طریق سی دی راه اندازی کرده و فلاپی را در داخل درایو فلاپی قرار دهید. ویندوز به صورت خودکار تنظیمات معین شده را مورد استفاده قرار میدهداجرای نرم افزارهای قديمی بر روی ويندوز XPحتما شما هم دوست داريد که ويندوز XP را بر روي سيستم خود نصب نماييد. ولي به علت اينکه

ممکن است بعضي از نرم افزارهاي قديمي شما، بر روي اين سيستم عامل کار نکند، شما تا به حال اينکار را نکرديد. اما به وسيله Program Compatibility Wizard، شما مي توانيد نرم افزارهاي قديمي خود را بر روي اين سيستم عامل اجرا نماييد.
(بر روي گزينه بيشتر كليك كنيد)

براي اجراي اين نرم افزار، کارهاي زير را دنبال کنيد:

1- Start > Programs > Accessories > Program Compatibility Wizard

2- Start > All Programs > Accessores > Program Compatibility Wizard

مرحله 1 براي حالتي است که شما از منوي استارت Classic در ويندوز XP استفاده مي کنيد.

مرحله 2 براي حالتي است که شما از منوي استارت New در ويندوز XP استفاده مي کنيد.

پس از اجراي برنامه، صفحه خوش آمدگويي حاضر مي شود.Welcome to the Program Compatibility WizardIf you are experiencing problems with a program that worked correctly on an earlier version of Windows, this wizard helps you select and test compatibility settings that may fix those problems.Caution: It is recommended that you do not use this wizard for older virus detection, backup, or system programs.To continue, click Next.اين صفحه ضمن خوش آمدگويي به شما، مي گويد که اگر شما نرم افزارهايي را داريد که در ويندوزهاي قديمي به درستي کار مي کردند و حالا با اين ويندوز، ناسازگار هستند، اين ويزارد به شما کمک مي کند که اين مشکلات را برطرف کنيد. همچنين به شما مي گويد که از اين ويزارد، براي اجراي برنامه هاي ضد ويروس، Backup گيري و سيستمي استفاده نکنيد. براي ادامه بر روي دکمه Next کليک کنيد.How do you want to locate the program that you would like to run with compatibility settings?1- I want to choose from a list of programs

2- I want to use the program in the CD-ROM drive

3- I want to locate the program manuallyگزينه 1، ليستي از نرم افزارهاي نصب شده در ويندوز را در اختيارتان قرار مي دهد.

گزينه 2، به شما امکان مي دهد که نرم افزاري را از روي CD انتخاب کنيد.

گزينه 3، به شما اين اجازه را مي دهد که به دنبال برنامه خود درون هارد ديسک بگرديد.

ما در اينجا گزينه 3 را انتخاب مي کنيم. صفحه اي ظاهر مي شود.Which program do you want to run with compatibility settings?Type the path to the program shortcut or executable fileبر روي دکمه Browse کليک کنيد و دنبال Shortcut و يا برنامه اجرايي خود بگرديد. به طور معمول، اين ويزارد به دنبال فايلهايي با پسوند exe, com, pif, cmd, bat, lnk مي گردد. با کليک بر روي دکمه Next به مرحله بعدي مي رويد.Select a compatibility mode for the programChoose the operating system that is recommended for this program, or that previously supported the program correctlyMicrosoft Windows 95

Microsoft Windows NT 4.0 (Service Pack 5)

Microsoft Windows 98 / Windows ME

Microsoft Windows 2000

Do not apply a compatibility modeدر اين صفحه، شما بايد ويندوزي را انتخاب کنيد که نرم افزار مورد نظر، بر روي آن ويندوز به درستي کار مي کند. پس از انتخاب ويندوز مورد نظر، بر روي دکمه Next کليک کنيد.Select display settings for the programChoose the settings that are recommended for this program, or that previously supported the program correctly256 colors

640 x 480 screen resolution

Disable visual themes

(By default, Windows XP uses visual themes that may change the appearance or behavior of other programs)با انتخاب گزينه اول، برنامه مورد نظر شما در حالت 256 رنگ اجرا مي شود.

با انتخاب گزينه دوم، برنامه مورد نظر شما در حالت 480 * 640 اجرا مي شود.

از گزينه سوم نيز مي توانيد براي غير فعال کردن theme، در نرم افزار مورد نظر استفاده کنيد. (منظور همان theme جديد در ويندوز XP مي باشد.) با کليک بر روي دکمه Next صفحه زير نمايان مي شود.Test your compatibility settingsProgram name or path:

Your File Name Is Here

Compatibility settings to apply:

Your Selected OS Is HereTo test the program with the new compatibility settings, click Next.

After verifying whether the program worked correctly, return to this wizard.در اين صفحه، شما مروري بر مراحل گذشته داريد. با کليک بر روي دکمه Next، برنامه مورد نظر شما اجرا مي شود و صفحه زير نيز، نشان داده مي شود.Did the program work correctly?Yes, set this program to always use these compatibility settings

No, try different compatibility settings

No, I am finished trying compatibility settingsاگر برنامه مورد نظر شما به درستي کار کرد، گزينه اول را انتخاب کنيد تا تنظيمات انجام شده براي اين برنامه، ضبط شود و برنامه شما، هميشه به اين صورت اجرا شود.

اگر برنامه مورد نظر شما، مطابق ميلتان اجرا نشد، با انتخاب کردن گزينه دوم مي توانيد تنظيمات ديگري را براي برنامه خود انتخاب نماييد. در حقيقت با انتخاب اين گزينه به همان صفحه انتخاب ويندوز مي رويد و مي توانيد تمامي کارها را از اول انجام دهيد.

اگر هم که خسته شديد و ديديد که اين ويزارد هم نتوانست به شما کمکي کند، گزينه سوم را انتخاب کنيد.

آشنايي با ICT

(( تعريف كامپيوتر ))

كامپيوتر ماشيني است كه سه كار انجام مي‌دهد :
1ـ ورودي ساخت يافته را مي‌پذيرد (Input)
2ـ آنرا بر طبق قوانين و فرمولهاي از پيش تعريف شده‌اي پردازش مي‌كند (Process)
3ـ نتايج را بعنوان خروجي نمايش مي‌دهد (Output)

((انواع كامپيوتر))

كامپيوترها را به 6 گروه رده بندي مي‌كنند :
1ـ سوپر كامپيوترها 2ـ كامپيوترهاي بزرگ
3ـ سوپر ميني كامپيوترها 4ـ ميني كامپيوترها
5ـ ايستگاههاي كاري 6ـ ريزكامپيوترها

(( سخت افزار ))

سخت افزار (hardware) عبارت است از تجهيزات فيزيكي كه سيستمي كامپيوتري را شكل مي‌دهند، از جمله نمايشگر (مونيتور)، چاپگر، صفحه كليد، كابلها و غيره
سخت افزار به همراه نرم افزار و براي انجام وظايف بر روي كامپيوتر كار مي‌كند.
سخت افزار از تعدادي قطعات تشكيل مي‌شود كه هر كدام كاربرد مشخصي دارد.

(( نرم افزار))

نرم افزار (software) يا برنامه‌هاي كامپيوتري،‌دستورالعملهايي هستند كه باعث كار كردن سخت افزار مي‌شوند. نرم افزار سيستم (سيستم‌هاي عامل) كه كار كامپيوتر را كنترل مي‌كنند و برنامه‌هاي كاربردي، مانند برنامه‌هاي واژه پردازي، صفحه گسترده‌ها و پايگاه داده‌ها كه وظايفي را براي كاربران كامپيوتر انجام مي‌دهند، دو نوع اصلي نرم افزار هستند. نرم افزار شبكه كه باعث ارتباط گروهي از كامپيوترها مي‌شود و نرم افزار برنامه‌نويسي كه ابزارهايي براي نوشتن برنامه‌ها در اختيار برنامه‌نويسان قرار مي‌دهد، دو گروه اضافي ديگر مي‌باشند.

(( زبان برنامه‌نويسي))

زبان برنامه نويسي، هر زبان مصنوعي است كه مي‌تواند براي تعاريف تواليي از دستورالعملها استفاده شود. اين دستورالعملها در نهايت مي‌توانند توسط كامپيوتر پردازش و اجراء شوند
اولين ايده برنامه‌نويسي توسط آگوستا ايدا در سال 1842 مطرح گرديد. زبان برنامه‌نويسي Ada به افتخار وي نامگذاري شده است.

(( برنامه ))

برنامه (program)، رشته دستورالعملهايي است كه توسط كامپيوتر قابل اجرا مي‌باشد. اين اصطلاح مي‌تواند به كد اصلي يا نگارش اجرايي آن (زبان ماشين) نيز اطلاق مي‌گردد. برنامه كد عبارتها و فايل‌هاي لازم براي تفسير يا كامپايل كامل را تداعي نموده و برنامه قابل اجرا مي تواند در يك محيط مشخص بارگذاري شده و مستقل از ديگر برنامه‌ها به اجرا درآيد.

(( الگوريتم‌))

ـ بطور كلي هر سري دستورالعمل كه امكان پيگيري آن جهت انجام كار خاصي وجود داشته باشد را الگوريتم مي‌نامند :
ـ در رابطه با كامپيوتر، الگوريتم معمولاً به شكل يكسري دستورالعملهاي زبان كامپيوتري كد دهي مي‌شود كه روي نوعي از داده‌ها عمليات انجام مي‌دهند.
ـ الگوريتم از ترجمه لاتين كتاب حساب خوارزمي (ابو عبدالله محمد بن موسي خوارزمي)، رياضي دان، منجم، مورخ و جغرافي دان ايراني، گرفته شده است.
ـ آلن تورينگ،‌منطق دان انگليسي ثابت كرد كه هر مسأله رياضي يا منطقي را كه قابل حل بوده و راه حلي شناخته شده نيز براي آن موجود مي‌باشد مي‌توان از طريق الگوريتمي حل كرد.

(( هوش مصنوعي ))

هوش مصنوعي (Artificial Intelligence) شاخه‌اي از علم كامپيوتر است كه توانايي كامپيوتر در شبيه سازي جنبه‌هاي مختلف هوش از جمله تشخيص صدا، استدلال، پاسخ خلاقانه،‌توانايي يادگيري از تجربيات قبلي و توانايي نتيجه گيري از اطلاعات ناقص را مورد بحث و بررسي قرار مي‌دهد.
هوش مصنوعي حوزه پيچيده‌اي است كه دو مبحث مرتبط را شامل مي‌شود : ابتدا درك نحوه تفكر موجودات زنده و سپس يافتن روشهايي براي بخشيدن توانايي‌هاي مشابه به برنامه‌هاي كامپيوتري.

(( شبكه ))

شبكه (network) گروهي از كامپيوترها و ابزار جانبي مرتبط كه توسط كانالي ارتباطي به يكديگر متصل شده‌اند و توانايي به اشتراك گذاري پرونده‌ها و ساير منابع شبكه را بين كاربران متعددي دارند.
ـ يك شبكه نظير به نظير (peer- to – peer) كه تعداد اندكي كاربران را در يك دفتر با بخش متصل مي‌سازد، تا شبكه محلي (LAN) كه كاربران بسياري را از طريق كابلهاي نصب شده دائمي و خطوط شماره گيري به يكديگر متصل مي‌سازد، تا شبكه شهري (MAN) يا شبكه گسترده (WAN) كه كاربراني را در چندين شبكه گسترده شده در يك ناحيه جغرافيايي وسيع متصل مي‌سازد، يا شبكه جهاني (Internet)،‌همگي محدوده شبكه را تشكيل مي‌دهند.

دولت الكترونيك 1

اينترنت‌‏‎ عصر‏‎
اشاره:‌‏
.دارد‏‎ بيرون‌‏‎ اجتماعي‌‏‎ روابط‏‎ و‏‎ جهان‌‏‎ با‏‎ زيادي‌‏‎ تفاوت‌‏‎ اينترنت‌‏‎ و‏‎ رايانه‌‏‎ مجازي‌‏‎ دنياي‌‏‎
را‏‎ انساني‌‏‎ روابط‏‎ مرزهاي‌‏‎ اينترنت‌‏‎ قلمرو‏‎ در‏‎ روابط‏‎ و‏‎ گروه‌ها‏‎ افراد ، ‏‎ شدن‌‏‎ ديجيتالي‌‏‎ فراگرد‏‎
روانشناختي‌‏‎ ويژگي‌هاي‌‏‎ از‏‎ برخي‌‏‎ مقاله‌‏‎ اين‌‏‎ در‏‎است‌‏‎ داده‌‏‎ امتداد‏‎ كيفي‌‏‎ و‏‎ زماني‌‏‎ ابعاد‏‎ در‏‎
ياري‌‏‎ انسانها‏‎ ميان‌‏‎ در‏‎ اجتماعي‌‏‎ جديد‏‎ حيطه‌هاي‌‏‎ به‌‏‎ كه‌‏‎ ديجيتالي‌‏‎ دنياي‌‏‎ اين‌‏‎ فرد‏‎ به‌‏‎ منحصر‏‎
اين‌‏‎ از‏‎ متفاوتي‌‏‎ تركيبهاي‌‏‎ با‏‎ رايانه‌اي‌‏‎ مختلف‌‏‎ محيطهاي‌‏‎ در‏‎.است‌‏‎ شده‌‏‎ بررسي‌‏‎ رسانده‌‏‎
دنياي‌‏‎ درعرصه‌‏‎ آدمي‌‏‎ نويافته‌‏‎ تجربه‌هاي‌‏‎ نشانگر‏‎ مساله‌‏‎ اين‌‏‎ واقع‌‏‎ در‏‎.روبه‌روييم‌‏‎ ويژگي‌ها‏‎
مفهومي‌‏‎ الگوي‌‏‎ بنيادين‌‏‎ عناصر‏‎ عنوان‌‏‎ به‌‏‎ را‏‎ روانشناختي‌‏‎ ويژگيهاي‌‏‎ اين‌‏‎ مي‌توان‌‏‎.‎است‌‏‎ جديد‏‎
و‏‎ گروهها‏‎ براشخاص‌ ، ‏‎ عناصر‏‎ اين‌‏‎ تاثير‏‎ واقع‌‏‎ در‏‎.گرفت‌‏‎ نظر‏‎ در‏‎ رايانه‌‏‎ سپهر‏‎ روانشناسي‌‏‎ براي‌‏‎
از‏‎ نيمي‌‏‎ فقط‏‎ زير‏‎ در‏‎ شده‌‏‎ فهرست‌‏‎ عنصر‏‎ ده‌‏‎ كه‌‏‎ است‌‏‎ يادآوري‌‏‎ به‌‏‎ لازم‌‏‎.است‌‏‎ مهم‌‏‎ موضوعي‌‏‎ اجتماعات‌‏‎
حاصل‌‏‎ همواره‌‏‎ رايانه‌‏‎ درسپهر‏‎ افراد‏‎ رفتار‏‎ چگونگي‌‏‎ روي‌‏‎ هر‏‎ به‌‏‎.مي‌كند‏‎ بيان‌‏‎ را‏‎ مساله‌‏‎ اين‌‏‎
.بود‏‎ خواهد‏‎ آنان‌‏‎ فردي‌‏‎ مشخصه‌هاي‌‏‎ و‏‎ رايانه‌‏‎ سپهر‏‎ ويژگيهاي‌‏‎ ميان‌‏‎ پيچيده‌‏‎ تعامل‌‏‎
يافته‌‏‎ تقليل‌‏‎ حس‌هاي‌‏‎ -‎‏‏1‏‎
ببينيد؟‏‎ رايانه‌‏‎ سپهر‏‎ در‏‎ را‏‎ فرد‏‎ يك‌‏‎ بدن‌‏‎ زبان‌‏‎ و‏‎ ظاهري‌‏‎ بيان‌‏‎ مي‌توانيد‏‎
ارتباطات‌‏‎ حاوي‌‏‎ رايانه‌‏‎ درسپهر‏‎ محيطي‌‏‎ اينكه‌‏‎ بشنويد؟‏‎ صدايش‌‏‎ در‏‎ را‏‎ تغييراتي‌‏‎ مي‌توانيد‏‎
تاثيرات‌‏‎ مي‌آيد ، ‏‎ بوجود‏‎ افراد‏‎ ميان‌‏‎ كه‌‏‎ روابطي‌‏‎ و‏‎ رفتار‏‎ چگونگي‌‏‎ بر‏‎ باشد ، ‏‎ شنيداري‌‏‎ يا‏‎ ديداري‌‏‎
چندگانه‌‏‎ مكالمه‌‏‎ ‎‏‏،‏‎(‎پالاس‌‏‎ قبيل‌‏‎ از‏‎) رسانه‌اي‌‏‎ چند‏‎ (‎chat)‎ گپ‌‏‎ محيطهاي‌‏‎.‎گذاشت‌‏‎ خواهد‏‎ بسزايي‌‏‎
اما‏‎ ظهورند ، ‏‎ حال‌‏‎ در‏‎ چيزهاي‌‏‎ از‏‎ نشانه‌هايي‌‏‎ مطمئنا‏‎ اينترنت‌‏‎ -‎تلفن‌‏‎ و‏‎ ديداري‌‏‎ -شنيداري‌‏‎
محدود‏‎ -‎شنيدن‌‏‎ و‏‎ ديدن‌‏‎ تركيب‏‎ و‏‎ شنيدن‌‏‎ ديدن‌ ، ‏‎ -سپهررايانه‌‏‎ در‏‎ ديگران‌‏‎ با‏‎ برخورد‏‎ حسي‌‏‎ تجربه‌‏‎
.است‌‏‎ شده‌‏‎
كه‌‏‎ هنگامي‌‏‎ حتي‌‏‎.‎مي‌سازند‏‎ برقرار‏‎ ارتباط‏‎ شده‌‏‎ تايپ‌‏‎ زبان‌‏‎ طريق‌‏‎ از‏‎ افراد‏‎ كه‌‏‎ دليل‌‏‎ اين‌‏‎ به‌‏‎
نمي‌توانند‏‎ هرگز‏‎ افراد‏‎ است‌ ، ‏‎ آسان‌‏‎ و‏‎ سودمند‏‎ ديداري‌‏‎ -شنيداري‌‏‎ چندگانه‌‏‎ مكالمه‌‏‎ از‏‎ استفاده‌‏‎
آغوش‌‏‎ در‏‎ گفتن‌ ، ‏‎ آفرين‌‏‎ دادن‌ ، ‏‎ دست‌‏‎ اينجا‏‎ در‏‎ -باشند‏‎ داشته‌‏‎ تعامل‌‏‎ يكديگر‏‎ با‏‎ فيزيكي‌‏‎ به‌طور‏‎
برخي‌‏‎ همچنين‌‏‎ -‎مهمي‌‏‎ كاستي‌هاي‌‏‎ سپهررايانه‌اي‌‏‎ محدود‏‎ حسي‌‏‎ تجربه‌‏‎ -ندارد‏‎ وجود‏‎ بوسه‌‏‎ و‏‎ گرفتن‌‏‎
.دارد‏‎ شخصي‌‏‎ برخوردهاي‌‏‎ با‏‎ مقايسه‌‏‎ در‏‎ -فرد‏‎ به‌‏‎ منحصر‏‎ مزيت‌هاي‌‏‎
نويسي‌‏‎ متن‌‏‎ -‎‏‏2‏‎
از‏‎ موثري‌‏‎ شكل‌‏‎ عنوان‌‏‎ به‌‏‎ را‏‎ آنها‏‎ نبايد‏‎ متني‌ ، ‏‎ ارتباطات‌‏‎ يافته‌‏‎ تقليل‌‏‎ حسي‌‏‎ كيفيت‌‏‎ وجود‏‎ با‏‎
مقايسه‌‏‎ در‏‎ فوري‌‏‎ پيام‌گذاري‌‏‎ و‏‎ گپ‌‏‎ ميل‌ ، ‏‎ اي‌‏‎انگاشت‌‏‎ ناچيز‏‎ بيناشخصي‌‏‎ ارتباط‏‎ و‏‎ ابرازگري‌‏‎ خود‏‎
همواره‌‏‎ بودن‌شان‌‏‎ صرفه‌‏‎ با‏‎ و‏‎ كاربرد‏‎ سهولت‌‏‎ از‏‎ فراتر‏‎ دلايلي‌‏‎ به‌‏‎ رسانه‌اي‌‏‎ چند‏‎ ابزارهاي‌‏‎ با‏‎
متفاوت‌‏‎ شناختي‌‏‎ توانايي‌هاي‌‏‎ از‏‎ گرفتن‌‏‎ كمك‌‏‎.‎هستند‏‎ رايانه‌اي‌‏‎ تعاملي‌‏‎ اشكال‌‏‎ عمومي‌ترين‌‏‎ از‏‎
راهي‌‏‎ ديگران‌ ، ‏‎ تايپي‌‏‎ نوشته‌هاي‌‏‎ خواندن‌‏‎ و‏‎ افكار‏‎ كردن‌‏‎ تايپ‌‏‎ دادن‌ ، ‏‎ گوش‌‏‎ گفتن‌ ، ‏‎ سخن‌‏‎ جاي‌‏‎ به‌‏‎
.است‌‏‎ ارتباط‏‎ يك‌‏‎ ايجاد‏‎ و‏‎ خط‏‎ روي‌‏‎ طرف‌‏‎ هويت‌‏‎ فهم‌‏‎ و‏‎ خود‏‎ هويت‌‏‎ شناساندن‌‏‎ براي‌‏‎ فرد‏‎ به‌‏‎ منحصر‏‎
يا‏‎ گپ‌‏‎ با‏‎ است‌ ، ‏‎ يافته‌‏‎ توسعه‌‏‎ پيچيده‌‏‎ و‏‎ بنياد‏‎ متن‌‏‎ فراگرد‏‎ يك‌‏‎ به‌‏‎ اي‌ميلي‌‏‎ ارتباط‏‎ بويژه‌‏‎
.مي‌شود‏‎ افزوده‌‏‎ پيچيدگي‌‏‎ برآن‌‏‎ اي‌ام‌‏‎ ارتباطهاي‌‏‎
هويت‌‏‎ انعطاف‌پذيري‌‏‎ -‎‎‏‏3‏‎
گذاشته‌‏‎ شگرفي‌‏‎ تاثير‏‎ رايانه‌‏‎ درسپهر‏‎ افراد‏‎ هويت‌‏‎ معرفي‌‏‎ نحوه‌‏‎ بر‏‎ رودررو‏‎ اشاره‌هاي‌‏‎ فقدان‌‏‎
گوشه‌هايي‌‏‎ باشيد ، ‏‎ خودتان‌‏‎ كه‌‏‎ داريد‏‎ را‏‎ اختيار‏‎ اين‌‏‎ شده‌‏‎ تايپ‌‏‎ متن‌‏‎ با‏‎ ارتباط‏‎ طريق‌‏‎ از‏‎است‌‏‎
را‏‎ خودتان‌‏‎ كاملا‏‎ يا‏‎ كنيد ، ‏‎ فرض‌‏‎ خودتان‌‏‎ براي‌‏‎ خيالي‌‏‎ هويت‌هاي‌‏‎ كنيد ، ‏‎ بيان‌‏‎ را‏‎ هويت‌تان‌‏‎ از‏‎
نيز‏‎ "نشسته‌‏‎ كمين‌‏‎ در‏‎ فرد‏‎" يك‌‏‎ همچون‌‏‎ نامريي‌ ، ‏‎ تقريبا‏‎ موارد‏‎ برخي‌‏‎ در‏‎ و‏‎ كنيد‏‎ قلمداد‏‎ ناشناس‌‏‎
رسانه‌اي‌‏‎ چند‏‎ دنياي‌‏‎.مي‌گذاريد‏‎ خودتان‌‏‎ بر‏‎ داريد‏‎ آرزو‏‎ كه‌‏‎ را‏‎ اسمي‌‏‎ محيطها ، ‏‎ از‏‎ بسياري‌‏‎ در‏‎
عنوان‌‏‎ به‌‏‎ كه‌‏‎ تصويري‌‏‎ مبدل‌‏‎ جامه‌هاي‌‏‎ طريق‌‏‎ از‏‎ وجود‏‎ ابراز‏‎ براي‌‏‎ را‏‎ موقعيت‌هايي‌‏‎ نيز‏‎
برخي‌‏‎ نمايش‌‏‎ وبراي‌‏‎ ديگران‌‏‎ كردن‌‏‎ نام‌‏‎ بد‏‎ براي‌‏‎ افراد‏‎ وقت‌ها‏‎ گاهي‌‏‎:مي‌كند‏‎ عمل‌‏‎ دوگانه‌‏‎ كه‌‏‎
كه‌‏‎ مي‌دهد‏‎ اجازه‌‏‎ افراد‏‎ به‌‏‎ [كار‏‎ اين‌‏‎] يا‏‎.مي‌برند‏‎ كار‏‎ به‌‏‎ را‏‎ آن‌‏‎ ناخوشايند‏‎ عواطف‌‏‎ و‏‎ نيازها‏‎
كنند ، ‏‎ بحث‌‏‎ آنها‏‎ از‏‎ رويارو‏‎ برخورد‏‎ در‏‎ نمي‌توانستند‏‎ كه‌‏‎ شخصي‌‏‎ موضوعات‌‏‎ برخي‌‏‎ باره‌‏‎ در‏‎
.باشند‏‎ باز‏‎ و‏‎ سخاوتمند‏‎
يافته‌‏‎ تغيير‏‎ ادراكات‌‏‎ -‎‎‏‏4‏‎
متفاوت‌‏‎ وضعيت‌‏‎ يك‌‏‎ ايجاد‏‎ سبب‏‎ رايانه‌‏‎ نمايشگر‏‎ صفحه‌‏‎ به‌‏‎ شدن‌‏‎ خيره‌‏‎ و‏‎ نشستن‌‏‎ آرامي‌‏‎ به‌‏‎
(Chat rooms) سراها‏‎ گپ‌‏‎ سخنان‌‏‎ متن‌‏‎ يا‏‎ اي‌ميل‌‏‎ خواندن‌‏‎ با‏‎ افراد‏‎ برخي‌‏‎.‎مي‌شود‏‎ خودآگاهي‌‏‎
طريق‌‏‎ از‏‎ افراد‏‎ خيالي‌ ، ‏‎ رسانه‌اي‌‏‎ چند‏‎ دنياي‌‏‎ در‏‎.‎مي‌زنند‏‎ پيوند‏‎ ديگران‌‏‎ ذهن‌‏‎ به‌‏‎ را‏‎ ذهن‌شان‌‏‎
همزمان‌‏‎ به‌طور‏‎ و‏‎ مي‌زنند‏‎ قدم‌‏‎ ديوارها‏‎ ميان‌‏‎ در‏‎.‎مي‌كنند‏‎ تصويري‌‏‎ گفت‌وگوي‌‏‎ تبادل‌‏‎ اي‌اس‌پي‌‏‎
.مي‌شود‏‎ (‎سوررئاليستي‌‏‎)‎ واقع‌گرايانه‌‏‎ فرا‏‎ تجربه‌اي‌‏‎ كه‌‏‎ مي‌آورند‏‎ بوجود‏‎ خلا‏‎ از‏‎ را‏‎ چيزهايي‌‏‎
و‏‎ يافته‌‏‎ تغيير‏‎ وضعيت‌هاي‌‏‎.‎مي‌كند‏‎ تقليد‏‎ دارد ، ‏‎ شباهت‌‏‎ رويا‏‎ به‌‏‎ كه‌‏‎ را‏‎ خودآگاهي‌‏‎ وضعيت‌‏‎ يك‌‏‎ آن‌‏‎
به‌‏‎ مساله‌‏‎ اين‌‏‎.‎ افراد‏‎ برخي‌‏‎ براي‌‏‎ آن‌‏‎ جذابيت‌‏‎ بر‏‎ است‌‏‎ دليلي‌‏‎ رايانه‌‏‎ درسپهر‏‎ آگاهي‌‏‎ روياگونه‌‏‎
.مي‌رساند‏‎ كمك‌‏‎ رايانه‌‏‎ و‏‎ رايانه‌‏‎ به‌سپهر‏‎ اعتياد‏‎ اشكال‌‏‎ از‏‎ برخي‌‏‎ توضيح‌‏‎
برابر‏‎ موقعيت‌هاي‌‏‎ -‎‎‏‏5‏‎
خود‏‎ نظرات‌‏‎ بيان‌‏‎ در‏‎ [ديگران‌‏‎ با‏‎] برابر‏‎ موقعيتي‌‏‎ اينترنت‌‏‎ در‏‎ فردي‌‏‎ هر‏‎ موارد ، ‏‎ بيشتر‏‎ در‏‎
به‌‏‎ شروع‌‏‎ همتراز‏‎ زمينه‌اي‌‏‎ در‏‎ -‎.‎.‎.‎و‏‎ جنس‌‏‎ نژاد ، ‏‎ ثروت‌ ، ‏‎ وضعيت‌ ، ‏‎ به‌‏‎ توجه‌‏‎ بدون‌‏‎ -فردي‌‏‎ هر‏‎.دارد‏‎
وضعيت‌‏‎ هرچند‏‎.‎كرده‌اند‏‎ تعبير‏‎ شبكه‌اي‌‏‎ دموكراسي‌‏‎ به‌‏‎ مساله‌‏‎ اين‌‏‎ از‏‎ افراد‏‎ برخي‌‏‎.‎مي‌كند‏‎ حركت‌‏‎
حقايق‌‏‎ دارد ، ‏‎ تاثير‏‎ سپهررايانه‌‏‎ در‏‎ زندگيش‌‏‎ بر‏‎ نهايتا‏‎ [اينترنت‌‏‎ از‏‎] بيرون‌‏‎ جهان‌‏‎ در‏‎ فرد‏‎ هر‏‎
نحوه‌‏‎ كننده‌‏‎ تعيين‌‏‎ كه‌‏‎ آنچه‌‏‎.دارد‏‎ وجود‏‎ شبكه‌اي‌‏‎ دموكراسي‌‏‎ ايده‌آل‌‏‎ با‏‎ رابطه‌‏‎ در‏‎ چندي‌‏‎
‎‏‏،‏‎(نوشتاري‌‏‎ مهارتهاي‌‏‎ شامل‌‏‎ )‎ ارتباطيابي‌‏‎ در‏‎ وي‌‏‎ توانايي‌‏‎ ‎‏‏،‏‎ است‌‏‎ ديگران‌‏‎ بر‏‎ [فرد‏‎] تاثيرگذاري‌‏‎
.است‌‏‎ فني‌‏‎ مهارت‌‏‎ وقت‌ها‏‎ گاهي‌‏‎ و‏‎ انديشه‌ها‏‎ كيفيت‌‏‎ پايداري‌ ، ‏‎
6-فضاي استعلايي(متعالي)

ناچيزي‌‏‎ اهميت‌‏‎ كند ، ‏‎ برقرار‏‎ ارتباط‏‎ هركسي‌‏‎ با‏‎ مي‌تواند‏‎ كه‌‏‎ كسي‌‏‎ براي‌‏‎ جغرافيايي‌‏‎ فاصله‌‏‎
(سرور‏‎)‎ خدمات‌رسان‌‏‎ رايانه‌‏‎ يك‌‏‎ طريق‌‏‎ از‏‎ كاليفرنيا‏‎ از‏‎ تاجرزن‌‏‎ يك‌‏‎ با‏‎ آلمان‌‏‎ در‏‎ مهندسي‌‏‎.‎دارد‏‎
عدم‌‏‎ اين‌‏‎ است‌‏‎ كوچك‌‏‎ جهان‌‏‎ يك‌‏‎ چيز ، ‏‎ هر‏‎ از‏‎ پيش‌‏‎ اينترنت‌ ، ‏‎.مي‌كند‏‎ مكالمه‌‏‎ هم‌‏‎ با‏‎ استراليا‏‎ در‏‎
در‏‎ انسانها‏‎.‎است‌‏‎ مهمي‌‏‎ اشاره‌هاي‌‏‎ حاوي‌‏‎ خاص‌‏‎ نيازهاي‌‏‎ و‏‎ علايق‌‏‎ با‏‎ افرادي‌‏‎ براي‌‏‎ جغرافيا‏‎ تناسب‏‎
فردشان‌‏‎ به‌‏‎ منحصر‏‎ علايق‌‏‎ و‏‎ نيازها‏‎ با‏‎ كه‌‏‎ كنند‏‎ پيدا‏‎ را‏‎ نمي‌توانندفردي‌‏‎ بيروني‌شان‌ ، ‏‎ زندگي‌‏‎
همجنس‌‏‎ با‏‎ همجنس‌‏‎ كند‏‎":‎[معروف‌‏‎ ضربالمثل‌‏‎ به‌‏‎ بنا‏‎] راحتي‌‏‎ به‌‏‎ رايانه‌‏‎ درسپهر‏‎ اما‏‎ باشد‏‎ نزديك‌‏‎
به‌‏‎ كمك‌‏‎ براي‌‏‎ حمايت‌كننده‌اي‌‏‎ گروههاي‌‏‎ دليل‌‏‎ همين‌‏‎ به‌‏‎.‎-‎غيرمعمول‌شان‌‏‎ انواع‌‏‎ حتي‌‏‎ -‎"پرواز‏‎
اين‌‏‎.‎باشد‏‎ رايانه‌‏‎ كارآمدسپهر‏‎ ويژگي‌‏‎ مي‌تواند‏‎ كه‌‏‎ شده‌‏‎ داده‌‏‎ اختصاص‌‏‎ دارند ، ‏‎ مشكل‌‏‎ كه‌‏‎ افرادي‌‏‎
شمار‏‎ به‌‏‎ رايانه‌‏‎ سپهر‏‎ منفي‌‏‎ ويژگي‌‏‎ دارند ، ‏‎ اجتماعي‌‏‎ ضد‏‎ انگيزه‌هاي‌‏‎ كه‌‏‎ كساني‌‏‎ براي‌‏‎ مسئله‌‏‎
.مي‌آيد‏‎
زماني‌‏‎ انعطاف‌‏‎ قابليت‌‏‎ - ‎‏‏7‏‎
در‏‎ رايانه‌هايشان‌‏‎ كنار‏‎ در‏‎ كه‌‏‎ حالي‌‏‎ در‏‎ كه‌‏‎ است‌‏‎ افرادي‌‏‎ وجود‏‎ مستلزم‌‏‎ همزمان‌ ، ‏‎ ارتباطهاي‌‏‎
نمونه‌اي‌‏‎ گپ‌سراها‏‎.شوند‏‎ مرتبط‏‎ اينترنت‌‏‎ طريق‌‏‎ از‏‎ يكديگر‏‎ با‏‎ نشسته‌اند ، ‏‎ (واقعي‌‏‎)‎ زمان‌‏‎ يك‌‏‎
است‌‏‎ "ناهمزمان‌‏‎ ارتباطات‌‏‎" نوعي‌‏‎ متضمن‌‏‎ خبري‌ ، ‏‎ گروههاي‌‏‎ و‏‎ اي‌ميل‌‏‎ ديگر‏‎ عبارت‌‏‎ به‌‏‎.است‌‏‎ آن‌‏‎ از‏‎
دوي‌‏‎ هر‏‎ در‏‎.‎باشند‏‎ داشته‌‏‎ متقابل‌‏‎ روابط‏‎ معين‌‏‎ لحظه‌‏‎ يك‌‏‎ در‏‎ افرادي‌‏‎ كه‌‏‎ نيست‌‏‎ احتياجي‌‏‎ آن‌‏‎ در‏‎ كه‌‏‎
يك‌‏‎ (‎اينترنت‌‏‎ -‎تلفن‌‏‎ و‏‎ شنيداري‌‏‎ -ديداري‌‏‎ مكالمه‌‏‎ استثناي‌‏‎ به‌‏‎)ناهمزمان‌‏‎ و‏‎ همزمان‌‏‎ ارتباطات‌‏‎
داريد‏‎ فرصت‌‏‎ بيشتر ، ‏‎ يا‏‎ دقيقه‌‏‎ چند‏‎ تا‏‎ ثانيه‌‏‎ چند‏‎ از‏‎ زدن‌‏‎ گپ‌‏‎ طول‌‏‎ در‏‎.دارد‏‎ وجود‏‎ زماني‌‏‎ امتداد‏‎
به‌‏‎ نسبت‌‏‎ طولاني‌تري‌‏‎ تاخير‏‎ توجهي‌‏‎ قابل‌‏‎ طور‏‎ به‌‏‎ اينجا‏‎ در‏‎ -‎دهيد‏‎ پاسخ‌‏‎ هم‌‏‎ ديگر‏‎ اشخاص‌‏‎ به‌‏‎ تا‏‎
.دارد‏‎ وجود‏‎ رودررو‏‎ ديدارهاي‌‏‎
.داريد‏‎ وقت‌‏‎ پاسخ‌گويي‌‏‎ براي‌‏‎ هفته‌ها‏‎ حتي‌‏‎ و‏‎ روزها‏‎ ساعتها ، ‏‎ خبري‌ ، ‏‎ گروههاي‌‏‎ يا‏‎ اي‌ميل‌‏‎ در‏‎
هم‌‏‎ به‌‏‎ ستدي‌‏‎ و‏‎ داد‏‎ زمان‌‏‎ و‏‎ جاري‌‏‎ زمان‌‏‎ آن‌‏‎ در‏‎ كه‌‏‎ آورده‌‏‎ پديد‏‎ خاصي‌‏‎ زماني‌‏‎ فضاي‌‏‎ رايانه‌‏‎ سپهر‏‎
رودررو ، ‏‎ برخوردهاي‌‏‎ با‏‎ مقايسه‌‏‎ در‏‎مي‌سازد‏‎ فراهم‌‏‎ مناسبي‌‏‎ "تامل‌‏‎ حوزه‌‏‎" مسئله‌‏‎ اين‌‏‎.مي‌رسند‏‎
.است‌‏‎ اختيار‏‎ در‏‎ پاسخ‌‏‎ انشاي‌‏‎ و‏‎ كردن‌‏‎ حلاجي‌‏‎ براي‌‏‎ بيشتري‌‏‎ فرصت‌‏‎ ملاحظه‌اي‌‏‎ قابل‌‏‎ نحو‏‎ به‌‏‎
براي‌‏‎.‎هستند‏‎ زماني‌‏‎ تجربه‌‏‎ اين‌‏‎ با‏‎ سازگاري‌‏‎ دوره‌‏‎ يك‌‏‎ پي‌‏‎ در‏‎ اينترنت‌‏‎ جديد‏‎ كاربران‌‏‎ برخي‌‏‎
اي‌ميلي‌‏‎ ارتباط‏‎ مشتاق‌‏‎ كه‌‏‎ آنهايي‌‏‎دارند‏‎ اي‌ميل‌‏‎ به‌‏‎ را‏‎ فوري‌‏‎ انتظارپاسخي‌‏‎ آنها‏‎ مثال‌ ، ‏‎
شخصي‌‏‎ گفت‌وگوي‌‏‎ نوعي‌‏‎ به‌‏‎ مقابل‌‏‎ طرف‌‏‎ پاسخ‌‏‎ كه‌‏‎ (‎ناخودآگاهانه‌‏‎ شايد‏‎)است‌‏‎ اين‌‏‎ تلقي‌شان‌‏‎ هستند ، ‏‎
حتي‌‏‎ و‏‎ مي‌كنند‏‎ تصديق‌‏‎ را‏‎ زماني‌‏‎ امتداد‏‎ اين‌‏‎ مزيتهاي‌‏‎ اي‌ميل‌ ، ‏‎ حرفه‌اي‌‏‎ كاربران‌‏‎.‎دارد‏‎ شباهت‌‏‎
.دارند‏‎ را‏‎ خود‏‎ خاص‌‏‎ اي‌ميل‌‏‎ قابليتهاي‌‏‎ ‎‏‏،‏‎"اي‌ميل‌‏‎" متفاوت‌‏‎ كاربران‌‏‎ كه‌‏‎ درمي‌يابند‏‎ آخر‏‎ دست‌‏‎
يك‌‏‎ عضو‏‎ ماه‌‏‎ چند‏‎ براي‌‏‎ اگر‏‎.‎است‌‏‎ (‎متراكم‌‏‎)‎فشرده‌‏‎ رايانه‌‏‎ سپهر‏‎ زمان‌‏‎ ديگر ، ‏‎ طريقي‌‏‎ به‌‏‎
سرعت‌‏‎ به‌‏‎ اينترنتي‌‏‎ محيطهاي‌‏‎.مي‌آييد‏‎ شمار‏‎ به‌‏‎ "كهنه‌كار‏‎" فردي‌‏‎ باشيد ، ‏‎ رايانه‌اي‌‏‎ اجتماع‌‏‎
تا‏‎ است‌‏‎ آسان‌تر‏‎ بسيار‏‎ نرم‌افزاري‌‏‎ شالوده‌هاي‌‏‎ بازنويسي‌‏‎ و‏‎ نوشتن‌‏‎ كه‌‏‎ چرا‏‎ مي‌كنند‏‎ تغيير‏‎
.شوند‏‎ ساخته‌‏‎ آهن‌‏‎ و‏‎ چوب‏‎ آجر ، ‏‎ با‏‎ [مثلا‏‎]اينكه‏‎
خط‏‎ داخل‌‏‎ گروههاي‌‏‎ عضويت‌‏‎ و‏‎ فرد‏‎ هر‏‎ با‏‎ ديدار‏‎ رايانه‌ ، ‏‎ سپهر‏‎ در‏‎ جابه‌جايي‌‏‎ سهولت‌‏‎ دليل‌‏‎ به‌‏‎
كه‌‏‎ دنيايي‌‏‎ در‏‎ دگرگوني‌‏‎ نوع‌‏‎ به‌‏‎ كاملا‏‎ زمان‌‏‎ از‏‎ ما‏‎ ذهني‌‏‎ احساس‌‏‎.‎مي‌يابد‏‎ تغيير‏‎ سرعت‌‏‎ به‌‏‎ نيز‏‎
در‏‎ سرعت‌‏‎ به‌‏‎ كه‌‏‎ افرادي‌‏‎ و‏‎ صداها‏‎ ديدني‌ها ، ‏‎ زمينه‌‏‎ با‏‎ همراه‌‏‎.‎است‌‏‎ وابسته‌‏‎ مي‌كنيم‌ ، ‏‎ زندگي‌‏‎
.مي‌گيرد‏‎ شتاب‏‎ زماني‌‏‎ تجربه‌‏‎ كه‌‏‎ مي‌رسد‏‎ نظر‏‎ به‌‏‎ مي‌كنند ، ‏‎ تغيير‏‎ رايانه‌‏‎ سپهر‏‎ در‏‎ ما‏‎ پيرامون‌‏‎
اجتماعي‌‏‎ گانگي‌‏‎ چند‏‎ -‎‏‏8‏‎
شايد‏‎ و‏‎ صدها‏‎ با‏‎ و‏‎ بگيرد‏‎ تماس‌‏‎ قشري‌‏‎ هر‏‎ از‏‎ اشخاصي‌‏‎ با‏‎ مي‌تواند‏‎ نسبي‌‏‎ آرامش‌‏‎ با‏‎ فرد‏‎ هر‏‎
يك‌‏‎ در‏‎ را‏‎ زيادي‌‏‎ ارتباطهاي‌‏‎ مي‌تواند‏‎ كاره‌‏‎ چند‏‎ فرد‏‎ اين‌‏‎سازد‏‎ برقرار‏‎ ارتباط‏‎ تن‌‏‎ هزاران‌‏‎
كند ، ‏‎ دستكاري‌‏‎ فوري‌ ، ‏‎ پيام‌گذاري‌‏‎ يا‏‎ گپ‌‏‎ در‏‎ مثلا‏‎ زمان‌ ، ‏‎ يك‌‏‎ در‏‎ حتي‌‏‎ يا‏‎ و‏‎ كوتاه‌‏‎ زماني‌‏‎ دوره‌‏‎
نشريه‌اي‌‏‎ صفحه‌هاي‌‏‎ به‌‏‎ پيام‌‏‎ فرستادن‌‏‎ با‏‎ برخي‌‏‎.‎باشد‏‎ آگاه‌‏‎ وي‌‏‎ عمل‌‏‎ از‏‎ كسي‌‏‎ ضرورتا‏‎ بي‌آنكه‌‏‎
محرمانه‌ترين‌‏‎ با‏‎ كه‌‏‎ را‏‎ كساني‌‏‎ مي‌شود ، ‏‎ خوانده‌‏‎ كاربران‌‏‎ از‏‎ تعدادزيادي‌‏‎ وسيله‌‏‎ به‌‏‎ كه‌‏‎
مي‌كنند ، ‏‎ كار‏‎ جستجوگر‏‎ موتور‏‎ يك‌‏‎ با‏‎ كه‌‏‎ افرادي‌‏‎.مي‌كنند‏‎ جلب‏‎ خود‏‎ به‌‏‎ هستند ، ‏‎ جور‏‎ علايق‌شان‌‏‎
به‌‏‎ اينترنت‌‏‎.‎مي‌كنند‏‎ مرور‏‎ را‏‎ صفحه‌‏‎ ميليونها‏‎ خاصي‌ ، ‏‎ افراد‏‎ و‏‎ گروهها‏‎ توجه‌‏‎ براي‌افزايش‌‏‎
موثرتر‏‎ خاص‌‏‎ گروههاي‌‏‎ و‏‎ افراد‏‎ با‏‎ تماس‌‏‎ و‏‎ آزادانه‌‏‎ گردش‌‏‎ كاوش‌ ، ‏‎ براي‌‏‎ قدرتمندي‌‏‎ ابزار‏‎ عنوان‌‏‎
را؟‏‎ ديگران‌‏‎ نه‌‏‎ و‏‎ برمي‌گزينيم‌‏‎ تماس‌‏‎ و‏‎ ارتباط‏‎ براي‌‏‎ را‏‎ فرد‏‎ چند‏‎ فقط‏‎ چرا‏‎ اما‏‎.مي‌شود‏‎ واقع‌‏‎
شخصي‌‏‎ بينا‏‎ پديده‌‏‎ ارتباطات‌ ، ‏‎ گسترش‌‏‎ جهت‌‏‎ رايانه‌اي‌‏‎ بي‌شمار‏‎ امكانات‌‏‎ وارسي‌‏‎ توانايي‌‏‎ اين‌‏‎
انگيزه‌هاي‌‏‎ اساس‌‏‎ بر‏‎ كاربر‏‎ هر‏‎.مي‌كند‏‎ تقويت‌‏‎ است‌ ، ‏‎ معروف‌‏‎ روانشناسان‌‏‎ نزد‏‎ در‏‎ كه‌‏‎ را‏‎ جالبي‌‏‎
و‏‎ دوستان‌‏‎ همراهان‌ ، ‏‎ انتخاب‏‎ به‌‏‎ -آگاهانه‌‏‎ پسندهاي‌‏‎ و‏‎ گزينشها‏‎ پايه‌‏‎ بر‏‎ نيز‏‎ -ناخودآگاهانه‌‏‎
طرف‌‏‎ كه‌‏‎ خاصي‌‏‎ افراد‏‎ سوي‌‏‎ به‌‏‎ را‏‎ ما‏‎ "انتقال‌‏‎" اين‌‏‎.‎مي‌زند‏‎ دشمنانش‌دست‌‏‎
آزاد‏‎ گردش‌‏‎ كار‏‎ و‏‎ ساز‏‎ اين‌‏‎.‎مي‌كند‏‎ راهنمايي‌‏‎ هستند ، ‏‎ ما‏‎ اصلي‌‏‎ عواطف‌‏‎ و‏‎ نيازها‏‎ خطاب‏‎
تقريبا‏‎ قنادي‌‏‎ -‎يافته‌‏‎ تراكم‌‏‎ پنهان‌ ، ‏‎ ترسهاي‌‏‎ و‏‎ آرزوها‏‎ انتظارات‌ ، ‏‎ وسيله‌‏‎ به‌‏‎ كه‌‏‎ ناخودآگاهانه‌‏‎
مجرب‏‎ كاربر‏‎ يك‌‏‎ زماني‌‏‎.دارد‏‎ اختيار‏‎ در‏‎ انتخاب‏‎ براي‌‏‎ رايانه‌اي‌‏‎ گزينه‌هاي‌‏‎ از‏‎ پايان‌ناپذيري‌‏‎
."مي‌شوم‌‏‎ مواجه‌‏‎ افراد‏‎ نوع‌‏‎ يك‌‏‎ با‏‎ مي‌روم‌ ، ‏‎ رايانه‌‏‎ درسپهر‏‎ كه‌‏‎ جايي‌‏‎ هر‏‎":‎گفت‌‏‎ من‌‏‎ به‌‏‎ رايانه‌‏‎
پيدا‏‎ را‏‎ خودم‌‏‎ مي‌روم‌‏‎ كه‌‏‎ جايي‌‏‎ هر‏‎":گفت‌‏‎ ديگر‏‎ يكي‌‏‎ جلوتر ، ‏‎ قدم‌‏‎ يك‌‏‎ به‌‏‎ فكر‏‎ همان‌‏‎ ادامه‌‏‎ با‏‎
".مي‌كنم‌‏‎
كردن‌‏‎ ضبط‏‎ قابليت‌‏‎ -‎‎‏‏9‏‎
در‏‎ مي‌توانند‏‎ گپي‌‏‎ نشست‌هاي‌‏‎ و‏‎ اي‌ميلي‌‏‎ مكاتبه‌هاي‌‏‎:‎شامل‌‏‎ رايانه‌اي‌‏‎ فعاليتهاي‌‏‎ بيشتر‏‎
رايانه‌‏‎ درسپهر‏‎ كاربران‌‏‎ واقعي‌ ، ‏‎ جهان‌‏‎ تعاملهاي‌‏‎ خلاف‌‏‎ بر‏‎.شوند‏‎ ذخيره‌‏‎ و‏‎ ثبت‌‏‎ فايل‌‏‎ يك‌‏‎
فراهم‌‏‎ پايدار‏‎ ضبطي‌‏‎ زماني‌‏‎ چه‌‏‎ و‏‎ كسي‌‏‎ چه‌‏‎ به‌‏‎ كه‌‏‎ اين‌‏‎ و‏‎ شده‌‏‎ گفته‌‏‎ كه‌‏‎ آنچه‌‏‎ هر‏‎ از‏‎ مي‌توانند‏‎
و‏‎ رفت‌‏‎ اين‌‏‎ از‏‎ فراتر‏‎ مي‌توان‌‏‎ حتي‌‏‎.‎هستند‏‎ بنياد‏‎ پرونده‌‏‎ اساسا‏‎ تعامل‌ها‏‎ اين‌‏‎ كه‌‏‎ چرا‏‎ سازند ، ‏‎
.شود‏‎ ثبت‌‏‎ پايدار‏‎ طور‏‎ به‌‏‎ كليتش‌‏‎ در‏‎ مي‌تواند‏‎ و‏‎ است‌‏‎ پرونده‌‏‎ حكم‌‏‎ در‏‎ افراد‏‎ ميان‌‏‎ ارتباط‏‎ كه‌‏‎ گفت‌‏‎
مي‌خواهيد ، ‏‎ كه‌‏‎ را‏‎ ارتباط‏‎ از‏‎ قسمتي‌‏‎ هر‏‎ مي‌توانيد‏‎.‎مي‌خورد‏‎ كاربر‏‎ درد‏‎ به‌‏‎ روزي‌‏‎ ضبطها‏‎ اين‌‏‎
بازخوردي‌‏‎ عنوان‌‏‎ به‌‏‎ شده‌‏‎ نقل‌‏‎ متن‌‏‎ از‏‎ مي‌توانيد‏‎كنيد‏‎ ارزش‌يابي‌‏‎ دوباره‌‏‎ و‏‎ كنيد‏‎ تجربه‌‏‎ نو‏‎ از‏‎
تيرهاي‌‏‎ نشانه‌گيري‌‏‎ جنگ‌ ، ‏‎ شعله‌وري‌‏‎ نشانه‌هاي‌‏‎ از‏‎ يكي‌‏‎.كنيد‏‎ استفاده‌‏‎ مقابلتان‌‏‎ طرف‌‏‎ براي‌‏‎
عنوان‌‏‎ به‌‏‎ شده‌‏‎ اندوخته‌‏‎ متن‌‏‎ فكر‏‎ اگرچه‌‏‎.‎مي‌كند‏‎ برجسته‌‏‎ را‏‎ شده‌‏‎ نقل‌‏‎ متن‌‏‎ مهمات‌‏‎ كه‌‏‎ است‌‏‎ رسوايي‌‏‎
آنها‏‎ مختلف‌‏‎ زمانهاي‌‏‎ در‏‎ كه‌‏‎ هنگامي‌‏‎ ولي‌‏‎ است‌ ، ‏‎ وسوسه‌انگيز‏‎ ارتباطات‌‏‎ از‏‎ قطعه‌هايي‌‏‎ عيني‌‏‎ ضبط‏‎
متفاوت‌‏‎ مي‌تواند‏‎ آنها‏‎ به‌‏‎ عاطفي‌تان‌‏‎ واكنش‌هاي‌‏‎ چگونه‌‏‎ كه‌‏‎ اين‌‏‎ ديدن‌‏‎ مي‌كنيد ، ‏‎ بازخواني‌‏‎ را‏‎
با‏‎ را‏‎ شده‌‏‎ ضبط‏‎ واژه‌هاي‌‏‎ هستيم‌ ، ‏‎ متكي‌‏‎ روحي‌مان‌‏‎ وضعيت‌‏‎ به‌‏‎ كه‌‏‎ حالي‌‏‎ در‏‎.‎است‌‏‎ جالب‏‎ نيز‏‎ باشد‏‎
.مي‌دهيم‌‏‎ پوشش‌‏‎ نيتها‏‎ و‏‎ معناها‏‎ انواع‌‏‎
رسانه‌اي‌‏‎ اختلال‌‏‎ -‎‎‏‏10‏‎
كه‌‏‎ نيست‌‏‎ مهم‌‏‎.‎است‌‏‎ اصل‌‏‎ اين‌‏‎.‎كنند‏‎ همكاري‌‏‎ ما‏‎ با‏‎ اينترنت‌‏‎ و‏‎ رايانه‌‏‎ كه‌‏‎ داريم‌‏‎ انتظار‏‎ همه‌‏‎
كه‌‏‎ دارد‏‎ وجود‏‎ لحظه‌اي‌‏‎ هميشه‌‏‎ همه‌‏‎ اين‌‏‎ با‏‎ باشد ، ‏‎ پيچيده‌‏‎ الكترونيكي‌‏‎ ابزارهاي‌‏‎ چقدر‏‎
پديد‏‎ اختلالي‌‏‎ كه‌‏‎ است‌‏‎ هنگامي‌‏‎ آن‌‏‎ و‏‎ نمي‌كنند ، ‏‎ كار‏‎ درستي‌‏‎ به‌‏‎ سخت‌افزارها‏‎ و‏‎ نرم‌افزار‏‎
حتي‌‏‎ نمي‌دهد ، ‏‎ چيزي‌‏‎ ما‏‎ به‌‏‎ دور‏‎ ارتباطات‌‏‎ سامانه‌‏‎ لحظه‌‏‎ ين‌‏‎ درا‏‎.‎مي‌شود‏‎ قطع‌‏‎ ارتباط‏‎ و‏‎ مي‌آيد‏‎
باب‏‎ در‏‎ چيزي‌‏‎ گوياي‌‏‎ مي‌دهيم‌ ، ‏‎ بروز‏‎ نقايص‌‏‎ اين‌‏‎ به‌‏‎ واكنش‌‏‎ در‏‎ كه‌‏‎ خشمي‌‏‎ و‏‎ ناكامي‌‏‎.غلط‏‎ پيام‌‏‎ يك‌‏‎
كنترل‌‏‎ به‌‏‎ ما‏‎ نياز‏‎ و‏‎ آنها‏‎ به‌‏‎ ما‏‎ اتكاي‌‏‎ درباره‌‏‎ چيزي‌‏‎ -است‌‏‎ اينترنت‌‏‎ و‏‎ رايانه‌‏‎ با‏‎ ما‏‎ ارتباط‏‎
و‏‎ نگرانيها‏‎ انواع‌‏‎ تا‏‎ مي‌گشايد‏‎ ما‏‎ براي‌‏‎ را‏‎ روزنه‌اي‌‏‎ نيز‏‎ پاسخ‌‏‎ فقدان‌‏‎ آن‌‏‎.‎آنها‏‎ بر‏‎
.بكنيم‌‏‎ فرافكني‌‏‎ نمي‌دهد ، ‏‎ ما‏‎ به‌‏‎ پاسخي‌‏‎ كه‌‏‎ دستگاهي‌‏‎ به‌‏‎ را‏‎ اضطرابهايمان‌‏‎
محيطهاي‌‏‎ برخي‌‏‎ خوشبختانه‌ ، ‏‎.‎مي‌نامم‌‏‎ رايانه‌‏‎ سياه‌چال‌سپهر‏‎ تجربه‌هاي‌‏‎ را‏‎ مسئله‌‏‎ اين‌‏‎ من‌‏‎
قابليت‌پيشگويي‌‏‎ اعتمادپذيري‌ ، ‏‎ در‏‎ تفاوتها‏‎ اين‌‏‎ديگرند‏‎ انواع‌‏‎ از‏‎ سالم‌تر‏‎ رايانه‌‏‎ به‌‏‎ مجهز‏‎
.دارند‏‎ مهمي‌‏‎ روانشناختي‌‏‎ تاثيرهاي‌‏‎ اطمينان‌ ، ‏‎ قابليت‌‏‎ و‏‎


ماخذ : روزنامه همشهری 19 بهمن 1381

آموزش سخت افزار

نكته ‏هاى ويندوزى‏ :

در اين مقاله ميتوانيد يك سري ترفندهاي مفيد براي ويندوز خود را مشاهده كنيد:

-1سرعت بارگيرى (Download) همزمان را افزايش دهيد:

مرورگر اينترنت (IE) نسخه 6 به شما فقط اجازه دو عمل بارگيرى همزمان را مى‏دهد. اين مقدار را مى‏توان به 10 رساند. چگونه؟ پنجره Run را باز كرده و Regedit را تايپ كرده و كليد OK را فشار دهيد. در ويرايشگر رجيسترى ويندوز به آدرس
HKEY_CURRENT_USER Software Microsoft Windows CurrentVersion InternetSettings
برويد و منوى edit را باز كنيد. "Add Value" را انتخاب كنيد و مقادير زير را در آن بنويسيد:
"MaxConnectionsPer1_0Server"=Dword:0000000a
"MaxConnectionsPerServer"=Dword:0000000a
ويرايشگر رجيسترى را ببنديد و سيستم را دوبار راه ‏اندازى كنيد.
-------------------------------------------------------------------------------
-2آيا آدرس IP خود را مى‏دانيد؟


پنجره Run را باز كنيد و Winipcfg را تايپ كنيد و كليد Enter را فشار دهيد، شما مى‏توانيد با اجرا شدن اين دستور آدرس IPخود را ببينيد. اين آدرس همان آدرسى است كه ISP به شما مى‏دهد.
-------------------------------------------------------------------------------
-3 بررسى ديوار آتش (Firewall):


ويندوز XP اولين نسخه ويندوز است كه ديوار آتش خودش را به همراه دارد Internet Connection Firewall(ICF). اين برنامه از شما در برابر نفوذگران محافظت مى‏كند. براى بررسى فعال بودن ICF در Control Panel وارد Network Connections شويد بسته به نوع ارتباط شما (..., Dial-up, DSL) ممكن است آيكونهاى مختلف ارتباطى را ببينيد روى يكى از آيكونها عمل كليك راست بزنيد و Properties را انتخاب كرده، سپس در اين پنجره Advanced را انتخاب كنيد. در باكس انتخاب ICF يك كليك بزنيد و دكمه OK را فشار دهيد. حالا روى آيكونى كه انتخاب كرده بوديد علامت يك قفل ظاهر مى‏شود و اين علامت به معنى فعال بودن ICF مى‏باشد.
-------------------------------------------------------------------------------
-4 تنظيم ICF


خودتان مى‏توانيد ICF را براى سرويسها تنظيم كنيد. براى اينكار بايد تا همان پنجره Advanced قبلى جلو برويد و پس از تيك زدن در باكس انتخاب ICF، در پايين پنجره دكمه Settingرا مشاهده مى‏كنيد كه در آن مى‏توانيد هر سرويسى را انتخاب كنيد.
-------------------------------------------------------------------------------
كردن فايلهاي اينترنتي refresh -5

فايلهاى موقت اينترنتى شامل صفحاتى هستند كه شما تا آنها را ديده‏ايد و با گذشت زمان اين صفحات به روز رسانده مى‏شوند. مرورگر اينترنت اين امكان را به شما داده است كه حالتهاى مختلفى را براى اين عمل انتخاب كنيد. براى ديدن اين حالتها وارد Internet Optionsشويد (از طريق منوى Toolsدر IE) و Settingرا در كادر Temporary Internet Files انتخاب كنيد. مى‏توانيد هر چهار حالت مربوطه را ببينيد. از توضيح اين حالتها به علت واضح بودن صرفنظر مى‏كنيم.
-------------------------------------------------------------------------------
-6 امنيت :Windows Media Player


Media Player ويندوز هم مانند بقيه نرم‏افزارها مى‏تواند اطلاعاتى را درباره CD در حال پخش پيدا كند. در ضمن بدست آوردن اين اطلاعات، اطلاعاتى از قبيل نسخه PlayerMedia به سايت مربوطه فرستاده مى‏شود و آن سايت Player را تشخيص مى‏دهد. براى اين كار داده‏ها بايد به صورت اشتراكى باشند تا آنها بتوانند به داده‏ها دسترسى پيدا كنند. براى جلوگيرى از اشتراك داده‏ها مى‏توانيد منوى Tools را در Media Player باز كرده و Option را انتخاب كنيد. در پنجره بازشده در كادر Internet Settings تيك عبارت Allow Internet Sites to uniquely identify your Player را برداريد. با برداشتن آن ديگر به‏سايتهاى اينترنتى اجازه نمى‏دهيد Player شما را تشخيص دهند.
-------------------------------------------------------------------------------
نکته هاي سيستمي در ويندوز :

-7 ايجاد يك ميانبر براى‏ Outlook Contacts


ايجاد يك ميانبر براى Contacts روى دسك تاپ باعث مى‏شود كه شما هر وقت Outlookرا باز مى‏كنيد، قسمتهاى آدرس و شماره تلفن را مشاهده كنيد. براى ايجاد اين ميانبر روى دسك تاپ كليك راست بزنيد و New و بعد Shortcut را انتخاب كنيد. با انتخاب اين قسمت پنجره‏اى باز مى‏شود كه بايد مسير outlook.exeرا بدهيد. (مسير بين دو علامت " "قرار مى‏گيرد). بعد از اين عبارت بايد outlook:contactsرا تايپ كنيد و OKرا فشار دهيد. كار تمام است، Outlook را اجرا كنيد و خودتان نتيجه را ببينيد.
-------------------------------------------------------------------------------
-8 برگرداندن مرورگر ويندوز: (Restore Windows Explorer)


زمانى كه اشتباهى در اجراى برنامه‏ها در XP مى‏افتد، تمام آيكونهاى روى دسك تاپ ناپديد مى‏شوند و يا در مرورگر ويندوز اشتباهى پيش مى‏آيد. به جز راه‏اندازى مجدد سيستم، XP راه ديگرى هم ارائه داده است. براى برگرداندن مرورگر ويندوز دكمه‏هاى Ctrl&Alt&Del را بگيريد و در پنجره Task Manager، دكمه New task را انتخاب و در كادر آن explorer را تايپ كنيد. خواهيد كه پنجره مرورگر ويندوز ظاهر مى‏شود.
-------------------------------------------------------------------------------
9-خواب زمستانى را از كار بيندازيد (Hibernation) :


مى‏دانيد كه حالت Hibernation را مى‏توانيد با پايين نگاه داشتن كليد shift در پنجره خاموش كردن انتخاب كنيد. Hibernation تمام اطلاعات شما را روى ديسك سخت ذخيره مى‏كند و سيستم را خاموش مى‏كند. اين حالت به صرفه‏جويى در منابع انرژى بسيار كمك مى‏كند، چون مانند حالت Stand-by تمام اطلاعات شما را ذخيره مى‏كند با اين تفاوت كه Hibernation سيستم را خاموش مى‏كند. اگر بخواهيد اين حالت را غيرفعال كنيد بايد به قسمت Power Options در Control Panel برويد و در قسمت Hibernate كادر Enable Hibernation را غيرفعال كنيد.
-------------------------------------------------------------------------------
-10 غيرفعال كردن پيغامهاى خطا:


زمانى كه ويندوز XP با يك خطا برخورد مى‏كند، يك پيغام خطا ايجاد مى‏كند كه از شما مى‏پرسد مى‏خواهيد اين خطا را به مايكروسافت گزارش دهيد يا نه (Send error). اگر برنامه‏هايى داريد كه باعث ايجاد اين پيغامها مى‏شوند، مى‏توانيم به شما كمك كنيم كه حتى در موقع پيش آمدن خطا هم آنها را ديگر نبينيد! بدين ترتيب وارد قسمت Performance and Maintenance(كه در Control Panel قرار دارد) بشويد. در آنجا وارد Systemبشويد (يا اينكه روى My Computer كليك راست بزنيد و Properties را انتخاب كنيد). بعد از آن وارد قسمت Advancedشويد و Error Reporting را باز كنيد. در اين پنجره مى‏توانيد آنها را از كار بيندازيد يا اينكه ايجاد پيغامهاى خطا را محدود كنيد.
-------------------------------------------------------------------------------
-11 حل مشكلات سازگارى در :XP


يك مشكل عمومى كه در ارتقاء هر ويندوز به ويندوز XP اتفاق مى‏افتد ناسازگارى برنامه‏ها و نرم‏افزارها با ويندوز XP است. اين امر در ويندوز 2000 هم اتفاق مى‏افتاد و ويندوز XP كه معماريش بر پايه ويندوز 2000 است از اين امر مستثنى نيست. دو راه براى حل اين مشكل وجود دارد. اولى انتخاب حالت سازگارى است كه مى‏توانيد آنرا با كليك راست روى هر برنامه و انتخاب Properties و بازكردن قسمت Compatibility تنظيم كنيد. در اين پنجره مى‏توانيد برنامه‏ها را در حالت سازگارى با وي ندوز 95، 98 ، NT4.0 و ويندوز 2000 اجرا كنيد. حتى مى‏توانيد تعيين كنيد كه برنامه در حالت 256 رنگى اجرا شود و يا اينكه در حالتى اجرا شود كه دقت تصوير 480*640 باشد و يا اينكه تمام امكانات بصرى را از كار بيندازيد .(Disable Visual Themes)
دومين روش دستكارى خود برنامه و مراحل نصب است. اين بار بايد سراغ ديسك نصب برنامه موردنظر برويد و در آن دنبال قسمتى برگرديد كه مربوط به ويندوز XP مى‏باشد. فايل setup.exe آنرا پيدا و اجرا كنيد. در واقع فقط برنامه و نرم‏افزارهايى كه از ويندوز XP پشتيبانى مى‏كنند اين قسمت خاص را دارا مى‏باشند. در اكثر موارد روش دوم بهتر عمل كرده و روش اول به ندرت كاملاً درست كار كرده است.
-------------------------------------------------------------------------------
-12 غيرفعال كردن System Recovery


قسمت «بازيافت سيستم» مى‏تواند ابزار مناسبى براى ترميم سيستم باشد. البته كند عمل مى‏كند و مقدارى از فضاى ديسك سخت را مى‏گيرد. براى از كار انداختن آن روى My Computer كليك راست بزنيد و Properties را انتخاب كنيد. قسمت System Restore را انتخاب كنيد و در پنجره آن كادر انتخابى را فعال كنيد. با فعال كردن آن عمليات بازيافت روى تمام درايوها از كار مى‏افتد.
-------------------------------------------------------------------------------
-13 عقب گرد راه ‏اندازهاى XP


زمانى كه وسيله جديدى را نصب مى‏كنيد، ممكن است راه‏انداز آن احتياج به روزرسانى داشته باشد. وقتى شما عمل به روزرسانى راه‏انداز را انجام مى‏دهيد، ممكن است در بعضى موارد مشاهده شود كه اين وسيله تحت XP درست كار نمى‏كند و بنابراين عمل به روزرسانى راه‏انداز اين وسيله به جاى بهتركردن كار، كار را خرابتر كرده است. حالا چه بايد كرد؟ نگران نباشيد XP فكر اينجا را هم كرده است! وارد Device Manager شويد (از طريق كليك راست روى My Computerو انتخاب Properties و Hardware) و روى وسيله موردنظر كليك راست بزنيد و Properties را انتخاب كنيد. بعد از آن قسمت Driver را باز كنيد و دكمه RollBack Driver را بزنيد. راه‏انداز جديد برداشته مى‏شود و وسيله موردنظرتان با همان راه‏انداز قبلى كار خواهد كرد.
-------------------------------------------------------------------------------
-14از كار انداختن Task Scheduler


زمانبند وظايف ويندوز يك ابزار سودمند است ولى اين برنامه CPUو فضاى حافظه را اشغال مى‏كند. شما نمى‏توانيد آنرا حذف كنيد ولى مى‏توانيد آنرا از كار بيندازيد. براى اينكار ويرايشگر رجيسترى ويندوز را باز كنيد. به مسير زير برويد:
HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindows CurrentVersionRunServices
خط مربوط به زمانبند را پيدا كنيد نام فايل mstask.exe را حذف كنيد و سيستم را مجدداً راه‏اندازى كنيد. از اين به بعد زمانبند بار نمى‏شود.
-------------------------------------------------------------------------------
-15انتقال ديسك سخت‏ :


زمانى كه سيستم خود را ارتقاء مى‏دهيد ممكن است كه بخواهيد ديسك سخت آنرا نگه داريد. براى اين امر شما تمام تنظيمات مربوط به وسايل را برداريد تا دچار مشكل نشويد.
ويرايشگر رجيسترى ويندوز را باز كنيد و تمام قسمت Enum را در HKEY_LOCAL_MACHINE حذف كنيد (البته ما هيچ مسؤوليتى در برابر مشكلات احتمالى به عهده نمى‏گيريم).
-------------------------------------------------------------------------------
-16 امن كردن سيستم‏ :


شما مى‏توانيد يك كلمه عبور را به Screen Saver اضافه كنيد و آنرا با سوئيچ "/s" در دايركتورى
Startup قرار دهيد. اين روش دقيقاً مانند اين است كه سيستم شما كلمه عبور دارد. براى اينكار وارد پوشه Windowssystem شويد و يكى از Screen Saverها را انتخاب و در پنجره Startup كپى كنيد. اين كار باعث مى‏شود بلافاصله پس از شروع ويندوز محافظ صفحه موردنظر اجرا شود و كلمه عبور براى بازگشت، باعث امنيت ويندوز مى‏شود.
اگر كلمه عبور را فراموش كرديد ناراحت نباشيد، سيستم را مجدداً راه‏اندازى كنيد و در موقع اجراشدن سيستم كليد F5 را پايين نگه داريد. اين باعث مى‏شود كه سيستم به صورت Safe mode اجرا شود. ديگر هيچ كدام از برنامه‏هاى Startup از جمله محافظ صفحه موردنظر اجرا نمى‏شود. فايل Control.ini (در شاخه windows) را باز كنيد و Screensaver.name را پيدا كنيد. قسمت نام محافظ صفحه‏اى است كه شما استفاده مى‏كنيد. آن را كلاً حذف كنيد و يا مقدار pwprotected را از 1 به 0 تغيير دهيد. بعد از ربوت شدن سيستم كلمه عبور حذف شده است.
-------------------------------------------------------------------------------
-17 برداشتن پيغامهاى خطاى Rundll


ظاهرشدن اين پيغامها در شروع برنامه‏ها و جاهاى ديگر بسيار عمومى است كه در بعضى مواقع ممكن است رنج‏آور باشد و به همين دليل شايد بخواهيد آنها را از كار بيندازيد. براى اين كار به آدرس

HKEY_LOCAL_MACHINE Software Microsoft Windows CurrentVersion Run
در ويرايشگر رجيسترى ويندوز برويد و در آنجا دنبال رشته پيغام خطا بگرديد (همان پيغامهايى كه در موقع بروز خطا ظاهر مى‏شد). بعد از پيدا كردن آن را پاك كنيد و سيستم را مجدداً راه‏اندازى كنيد. ديگر اين پيغام را نخواهيد ديد.
نكاتى در مورد منوها و عملياتى جالب و غيرعادى در ويندوز
-------------------------------------------------------------------------------
-18 آيكونهاى ميانبر را عوض كنيد :


اينكار را مى‏توانيد با كليك راست روى آيكون و قسمت Properties>Shortcut>Change Icon را انتخاب كنيد.
تمام آيكونهاى مخفى كه در فايل windows system shell32.dll قرار دارد.
-------------------------------------------------------------------------------
-19 صفحه كليد XP


در ويندوز XP مى‏توانيد به يك صفحه كليد مانند صفحه كليد خودتان اما روى صفحه نمايشگر دست يابيد. با اجراكردن اين صفحه كليد يك پنجره مانند شكل بالا كه مى‏بينيد. با فشاردادن هر دكمه روى صفحه كليد خود، دكمه موردنظر روى اين صفحه كليد مشخص مى‏شود. از اين صفحه كليد مى‏توانيد براى يادگيرى تايپ نيز استفاده كنيد.
-------------------------------------------------------------------------------
-20 برداشتن پشت زمينه آيكونها:


در ويندوز XP يك خاصيت وجود دارد كه مى‏تواند جالب باشد. اين كار را در ويندوزهاى ديگر نمى‏توانستيد انجام دهيد و آن اين بود كه روى نوشته تمام آيكونهاى روى Desktop يك پشت زمينه رنگى وجود دارد كه به هيچ وجه از بين نمى‏رود، اما در ويندوز XP اين كار عملى شده است. براى انجام آن وارد پنجره System Properties (كليك راست روى My Computer و انتخاب Properties) بشويد و بعد به قسمت Advanced و بعد Performance>Setting برويد. در آنجا دنبال عبارت 'use drop shadows for icon labels' بگرديد و كادر انتخابى آنرا فعال كنيد.
-------------------------------------------------------------------------------
-21 برداشتن باكسهاى بالونى شكل:


اگر ويندوز XP داريد حتماً با پنجره‏هايى شبيه بالون كه براى توضيحاتى در مورد مطلبى باز مى‏شوند برخورد كرده‏ايد. شما مى‏توانيد آنها را از كار بيندازيد؛ براى انجام اين كار وارد ويرايشگر رجيسترى شويد و به آدرس زير برويد:

HKEY_CURRENT_USER Software Microsoft Windows CurrentVersion Explorer Advanced
بعد از اينكار و رفتن به آدرس بالا در اين قسمت كليك راست بزنيد و يك NewDwordValue با نام EnableBalloonTips ايجاد كنيد و مقدار آن را صفر قرار دهيد. همين! ديگر بالونها را نخواهيد ديد.
-------------------------------------------------------------------------------
-22برداشتن اخطار برنامه Msconfig


اگر شما با استفاده از برنامه Msconfig تغييراتى در سيستم خود داده‏ايد، ممكن است دفعه بعد در بوت شدن سيستم اخطارهايى را ببينيد كه در بعضى مواقع شما را اذيت مى‏كند. شما مى‏توانيد اين اخطارها از بين ببريد. براى اينكار به آدرس‏

HKEY_LOCAL_MACHINE Software Microsoft Windows CurrentVersion Run
در ويرايشگر رجيسترى برويد و مقدار Msconfig Reminder را پاك كنيد.
-------------------------------------------------------------------------------
-23 تغييرات در Office Asistant


همه با دستيار آفيس مايكروسافت (به شكل گيره كاغذ و سگ و گربه و...) آشنا هستيد. شما مى‏توانيد آنرا كاملاً حذف كنيد و يا اينكه در عمليات آن تغييراتى ايجاد كنيد. براى حذف كامل آن به آدرس‏

HKEY_LOCAL_MACHINE Software Microsoft Office
در ويرايشگر رجيسترى ويندوز برويد. بعد از بازكردن اين شاخه يكى از شاخه‏هاى 8.0، 9.0 و 10 را باز كنيد (اين شماره‏ها به نسخه آفيس شما بستگى دارد، شماره OfficeXP، 10 است) و در آنجا شاخه Common>Asistant را باز كنيد. دايركتورى Asistant را پاك كنيد. در اين صورت دستيار آفيس به كلى از بين مى‏رود. براى تغييرات در آن يك Dword value ايجاد كنيد و براى عمليات زير كارهاى مربوطه را انجام دهيد:
هدف عمل
غيرفعال كردن اف1 AsstAssistWithHelp=0
غيرفعال كردن Tipهاى با اولويت بالا AsstOnlyHighProrityTips=1
غيرفعال كردن پيغامهاى كمكى AsstAssistWithHelp=0
-------------------------------------------------------------------------------
-24 برنامه‏ها را از منوى Add/Remove حذف كنيد:


حتماً مى‏دانيد تمام برنامه‏هايى را كه در ويندوز نصب مى‏كنيد، مى‏توانيد در منوى Add/Remove ببينيد. اگر شما يك برنامه را به طور دستى پاك كنيد (پوشه برنامه يا فايل اجرايى آن) ديگر نمى‏توانيد آن برنامه را از منوى Add/Remove پاك كنيد و برنامه هميشه در اين منو وجود دارد. ناراحت نباشيد از طريق ويرايشگر رجيسترى ويندوز مى‏توانيد اينكار را انجام دهيد. به آدرس

HKEY_LOCAL_MACHINE Software Microsoft Windows CurrentVersion Uninstall
برويد. حالا هر برنامه‏اى را كه مى‏خواهيد در منوى Add/Remove نمايش داده نشود را پاك كنيد.


History را به منوي Start خود اضافه كنيد :

حتما برايتان پيش آمده است كه هنگامي كه با اينترنت كار مي كنيد و از سايتهاي مختلفي بازديد مي كنيد بخواهيد به اين سايتها سريع تر دسترسي يابيد . براي اين كار مي توانيد دايركتوري History را كه ليست آن وجود دارد در منوي Start قرار دهيد براي اين كار مراحل زير را انجام دهيد :

روي دكمه Start كليك سمت راست كنيد .
گزينه Explore را انتخاب كنيد .
روي ستون سمت راست پنجره ظاهر شده كليك سمت راست كنيد .
گزينه New و سپس Folder را انتخاب كنيد .
نام دايركتوري مورد نظر را به نامي كه در زير آمده است تغيير دهيد :
History .{FF393560-C2A7-11CF-BFF4-444553540000} اين بار كه منوي start را باز مي كنيد دايركتوري History را به عنوان يكي از گزينه هاي آن مشاهده مي كنيد .
نكته پيش از اين كار در محيط رجيستري يك كپي از فايل رجيستري خود تهيه كنيد .
5 كاربرد جالب با استفاده از كليد :Alt

-1براي رسيدن به Propertis كافيست Alt را نگه داشته و روي فايل مورد نظرتان دابل كليك كنيد.

2-كليد Alt در هر پنجره اي با يك فشار منوهاي پنجره را فعال مي كند و با تركيب آن با هر كدام از حروف منوها كه زير ان خط كشيده شده ان پنجره را باز مي كند.

-3در مرورگر اينترنت تركيب Alt و End شما را به آخرين صفحه اي كه مشاهده كرده
ايد، خواهد برد .

-4 در مرورگر اينترنت IE، تركيب Alt با يكي از دو كليد جهت راست و چپ، عمل Back و Forward را انجام مي دهد.

-5 با تركيب Alt و Tab، شما مي توانيد پنجره هاي فعال در ويندوز را جابجا كنيد.


رايت 800 مگ بر روي سي دي هاي معمولی:

شايد برايتان پيش اومده باشه که مثلا يه برنامه داريد که حجمش از 700 مگابايت بيشتر باشه . و مي خواهيد اونو رايت کنيد در اين مواقع مي بايست اون برنامه رو فشرده کنيد که البته شايد باز هم اون برنامه تو سي دي جا نشه . با اين ترفند مي تونيد بر روي سي دي هاي معمولي حتي تا 1 گيگا بايت اطلاعات ذخيره کنيد!!
ابتدا مي بايست ببينيد رايتر شما overburning ساپورت مي کنه يا نه! براي تست اين کار مراحل زير را دنبال کنيد : ابتدا به برنامه Nero رفته و سپس کليد هاي ترکيبي Ctrl + R را فشار دهيد . تو اين پنجره ببينيد که در قسمت Recorder information ، رو به روي عبارت Over burn عبارت suported نوشته شده است يا نه . اگر عبارت ساپورت نوشته شده باشد شما مي تو نيد از اين ترفند استفاده کنيد. حال به منوي File رفته و قسمت preferences رو انتخاب کنيد سپس در قسمت Expert features دقت کنيد که عبارت enable overburn فعال باشد. در زير همين گزينه مقدار مجاز overburn رو به دقيقه مشخص کنيد . حال به منوي File رفته و گزينه New را انتخاب کنيد و در قسمت Multisession گزينه No Muttisession را انتخاب نماييد . سپس در قسمت Burn عبارت Write Method رو به Disc at Onec تبديل کنيد . حال مي تونيد سي دي خود را رايت کنيد.

نامرئي كردن نام فايل در ويندوز:

این یه ترفند خیلی جالبيه که میتونید با کمکه ان اسم فایل هاتنو نامری کنید
فقط کافیه به این روش عمل کنید:

-1روی فایل مورده نظر راست کلیک کنید .

--------------------------------------------------------------------------------

RENAME-2 را انتخاب کنید .

--------------------------------------------------------------------------------

-3اسم قدیمی رو پاک کنید.

--------------------------------------------------------------------------------

ATL-4 رو پایین نگه دارین و این اعداد را تایپ کنید .
(ALT+0160)

--------------------------------------------------------------------------------
در اخر هم اینتر کنید نتیجه را تماشا کنید