کمیته امداد امام خمینی ره
ارتباط با ما  رییس کمیته امداد 

House of fun slots slotshttp://houseoffunslot.com/

بهینه سازی مصرف حامل‌های انرژی

   هیچ یك از اعمال انسان، بازدهی صد درصد ندارد از این رو استفاده بهینه و ممانعت از هدر رفتن امكانات امری اساسی است. این نكته هنگامی اهمیت بیشتری پیدا می كند كه موضوع انرژی مطرح شود.

     منظور از بهینه سازی مصرف انرژی، انتخاب الگوها و اتخاذ و بكارگیری روش ها و سیاست هایی جهت مصرف صحیح انرژی است. كه از نقطه نظر اقتصاد ملی مطلوب بوده و استمرار وجود و دوام انرژی و ادامه حیات و حركت را تضمین كند.
علاوه بر بار اقتصادی عوامل دیگری نیز وجود دارد كه ضرورت بهینه سازی مصرف انرژی را می رساند:

 

صرفه جویی


   ۱ـ استفاده بی رویه از انرژی های فسیلی كه باعث افزایش آلودگی محیط زیست می شود.
   ۲ـ بالا بودن رشد جمعیت و نیاز به تقاضای بیشتر انرژی.
   ۳ـ محدودیت منابع انرژی به دلیل تجدیدناپذیر بودن آن.
   ۴ـ رشد بالای مصرف انرژی به دلیل الگوی ناصحیح مصرف انرژی.
   ۵ـ عدم وجود سیستم بازیافت انرژی.
   ۶ـ وجود صنایع و كارخانجات فرسوده.
   ۷ـ متكی بودن اقتصاد ملی به درآمدهای نفتی.
   ۸ـ افزایش گازهای گلخانه ای و باران های اسیدی.

     در قرآن مجيد سه واژه آمده كه بيانگر سه خصلت زشت و مبغوض نزد خداوند است.
1- اتراف  2- اسراف     3-  تبذير
      اتراف به معناي زندگي بر مبناي اصل التذاذ و خوش گذراني و غفلت از هدف داري دستگاه آفرينش و جايگاه انسان
در جهان است و اسراف به معناي مصرف بي رويه و يا به تعبير ديگر مصرف غير منطقي از منابع طبيعي است و تبذير به معناي تلف كردن و تضيیع منابع است. قرآن معاندين مترفين را رسولان الهي معرفي مي‌كند،  و در مورد مسرفين مي‌فرمايد: انّالله لا يحب المسرفين  و نسبت به اهل تبذير مي‌فرمايد: اِنّ المبذرين كانوا اخوان الشياطين ، يعني آنان برادران شياطين‌اند.
     واژه اسراف كاربرد فراواني در بين مردم دارد و همه مصارف بيش از حدّ را شامل مي‌شود. دائره‌اي وسيع دارد كه از دور ريختن اضافي يك غذا تا هدردادن منابع عظيم را شامل مي‌شود. استقصاء همة موارد نيز غيرممكن است در اين فصل تنها پاره‌اي موارد ذكر مي‌گردد اين يك اصل كلي است كه هر زياده‌روي در مصرف اسراف است چنانچه علي(ع) مي‌فرمايد:
«هر چه از حدّ ميانه روي بگذرد اسراف است».
     اسراف دایره وسيعي دارد كه از بخش كشاورزي گرفته تا بخش صنعت و خدمات همه را شامل مي‌شود، اسراف را به دو بخش مي‌توان دسته‌بندي كرد اسراف در اموال شخصي و اسراف در اموال عمومي.
     از زيانبارترين اقسام اسراف، اسراف در اموال عمومي و بيت المال مسلمين است. حفاظت از اموال عمومي و بيت المال نشانه رشد شخصيت، ادب و حس مسئوليت يك ملت است. اموال عمومي شامل تمامي امكانات و سرمايه‌هائي مي‌شود كه خداوند آن ها را مايه حيات و قوام جامعه قرار داده است اينها سرمايه‌هاي اصلي يك ملّت و ضامن بقاي آن مي‌باشند. حفاظت و استفادة صحيح از آن جامعه را به سوي رفاه پيش مي‌برد. در صورتي كه حيف و ميل و‌مصرف بيش از حدّ
و اتلاف آن، بنية اقتصادي اجتماع را نابود مي‌كند..

 

اهميت اموال عمومي (بيت  المال)
     حراست و نگهداري از بيت المال كه مربوط به همه جامعه است از لازمترين امور و خيانت در آن از بدترين اقسام خيانت است،‌ اين كاريك عمل ضد اخلاقي، ضد اسلامي وخلاف وجدان است. علي(ع) دراهميت بيت المال واموال عمومي جامعه در دوراني كه كرسي خلافت جامعه را برعهده داشتند مطالبي دارندكه شايسته توجه است دراين قسمت برخي ازآن مطالب ذكرمي‌گردد.  آن حضرت به بعضي از كارگزارنشان نوشتند:

 

«نوك قلم‌هايتان را ريز كنيد، سطور را به هم نزديك كنيد، كلمات زيادي را نسبت به من‌ (در نوشتن گزارش) حذف كنيد محتوي و مفهوم اصلي را بيان كنيد. از زياد نوشتن بپرهيزيد، به درستي كه اموال مسلمين قبول ضرر نمي‌كند» .


     متأسفانه  روند رو به رشد و فزايندۀ اسراف و تبذير و تمايل به تجمّل‌گرايي، پديده‌اي نوظهور و خلق‌الساعه در كشور ما محسوب نمي‌شود. سالياني است كه اين بيماري مزمن اجتماعي، چهرۀ كريه خود را نمايان ساخته و گويي مسابقه‌اي نفس‌گير را درخصوص دستیابي هر چه بيشتر به امكانات رفاهي و دستآوردهاي تكنولوژي و به رخ كشيدن آن در بين عوام و خواص به نظاره نشسته‌ايم.
این موضوع در جامعه، به حدّي رسيد كه ابتداي دهۀ چهارم انقلاب اسلامي، توسط مقام معظّم رهبري به اصلاح الگوي مصرف نام‌گذاري شد.

      ايشان در گفتمان سالانۀ خويش در مشهد مقدّس نكاتي بسيار محوري و مهم را در اين ارتباط بيان فرمودند:
«يك قدم اساسي در زمينه پيشرفت و عدالت، مسئلۀ مبارزه با اسراف، حركت به سمت اصلاح الگوي مصرف و جلوگيري از ولخرجي‌ها و تضييع اموال جامعه است. لازم است بعنوان يك سياست، مسئلۀ صرفه‌جويي را در خطوط اساسي برنامه‌ريزي‌هايمان در سطوح مختلف اعمال كنيم.»
بحث «اصلاح الگوي مصرف» بيش از هر چيز ديگر، نيازمند بررسي و كنكاش عميق و جامع الاطراف و سپس ارائۀ راهكارهايي كاربردي و قابل انجام تا حصول مقصود و رسيدن به ساحل نجات است تا از اين رهگذر، ان‌شاءالله با تحمل كمترين هزينه و آسيب، علاوه بر حفظ دستآوردهاي ارزشمند انقلاب و منابع ملّي و ميهني، بستر و زمينه و بهره‌مندي نسل‌هاي آينده نيز از ثروتهای خدادادي فراهم گردد.

راهکارهای اساسی اصلاح الگوی مصرف
1ـ جمع‌آوري اطلاعات:

      پيش از برداشتن هر گامي و در هر تجربۀ علمي، جمع‌آوري اطلاعات مربوط به موضوع و مقولۀ مورد نظر، بديهي‌ترين و ابتدايي‌ترين اقدام منطقي قلمداد مي‌شود. امروزه اين عبارت كه «هرجا اطلاعات بيشتر وجود دارد، قدرت نيز وجود دارد» به صورت يك اصل قابل قبول، مورد پذيرش واقع شده است. اطلاعات جامع و كامل، خود سبب كاهش هزينه‌هاي ناشي از اقدامات غلط و نابجا مي‌گردد. دستیابي به اطلاعات غني و گسترده، امكان درك و برداشتي صحيح‌تر و اصولي‌تر از شاكلۀ موضوع، و پردازشي مبنايي‌تر را فراهم مي‌سازد. به همين جهت نخستين گام در راه اصلاح الگوي مصرف و پيش از هر اقدامي، جمع آوري تمامي اطلاعات مربوط به اين موضوع است. بدون ترديد، شناخت مبادي اسراف، چرايي افراط در مصرف آب و برق و گاز و تلفن و بنزين و كاغذ و بودجه و اعتبار و غيره و ذلك، در حيطۀ فعاليت‌هاي هر نهاد و مجموعه‌اي قابل تشخيص و احصاء مي‌باشد. البته اين تمام ماجرا نيست، چه بسيار مواردی كه مورد اشاره قرار نگرفته اما با جزءنگري و موشكافي، سهمي بسزا در جلوگيري از تهديد منابع و درآمدهاي ملّي دارند و سرانجام در حوزۀ مديريت خُرد و عمومي، مهم‌ترين و صحيح‌ترين شيوه و ساز و كار مألوف و معقول، بحث فرهنگ‌سازي و آن هم با تأکيد بر وجه اثباتي و تشويقي آن و نه صرفاً تكيه بر نفي و پرهيز دادن است.


2- بكارگيري منابع انساني متخصص و كارآمد:
     اساس وزیربنا ساختار يك طرح، هر اندازه هم كه از صحّت تدبير ،طرح و برنامه مناسبي برخوردار باشد اما به هنگام ورود به مرحلۀ عملّياتي و اجرايي شدن، اگر توسط عوامل و نيروي انساني نابلد و غيرمتخصص جنبۀ تحقق پيدا كند،‌ توفيق و فرجامي مطلوب نخواهد يافت. واقعيت آن است كه ضلع منابع انساني مجري در فرآيند تحول در مسير اصلاح الگوي مصرف را مي‌بايستي هم‌وزن با ساير گزينه‌هاي مرتبط، مد نظر قرار داد.


3- اطلاع‌رساني:
   گردش آزاد اطلاعات و روزآمد بودن آن در زندگي انسان‌هاي امروزي بسيار با اهميت است. نياز به اطلاعات در امر برنامه‌ريزي، سياست‌گذاري و تصميم‌گيري به حدّي مؤثر است كه برخي كشورها، اطلاعات را در رديف مواد انرژي‌زا مي‌دانند. موضوع تبليغات را از جنبه‌هاي مختلف و با تأثيرات متفاوت، حول محور اصلاح و تعديل مصرف مي‌توان بررسي كرد. و سئوال اساسي در اين خصوص، آن است كه آيا با استفاده از تبليغات و اطلاع‌رساني و آموزش رسانه‌اي می توان موج و يا تأثير قابل قبولي را در افكار عمومي در اين جهت ايجاد كرد يا خير؟ امروزه عمده‌ترين نقشي كه وسايل ارتباط جمعي بر عهده دارند، عبارتست از: فرهنگ‌سازي، آموزش، اطلاع‌رساني و ايجاد مشاركت اجتماعي.

 

کنترل مصرف حامل‌های انرژی در کمیته امداد امام خمینی(ره)
     الزامات و تکالیف قانونی مربوط به بهینه‌سازی مصرف حامل‌های ‌انرژی از یک سو و اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و به تبع آن افزایش قیمت حاملهای انرژی ازسوی دیگر سبب شده است که موضوع مصرف خردمندانه اقلام مزبور وصرفه‌جویی منطقی درآنها موردتوجه دستگاه‌های اجرایی دولت و نهاد های عمومی قرار گیرد. دراین راستا  اداره کل پشتیبانی کمیته امداد امام خمینی(ره) در دومقطع از سال اطلاعات مقدارمصارف و هزینه بهره برداری و استفاده از حامل‌های‌انرژی آن برای هر نیم‌سال را طبق فرم‌های آماری تهیه شده از ادارات کل استانها دریافت و پس از بررسی و رفع برخی اشکالات موجود، افزایش و یاکاهش شدت مصرف انرژی در امداد را مورد محاسبه قرار می‌دهد.

     امید است با مصرف منطقی و صرفه‌جویی خردمندانه در این زمینه، با کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره وری، زمینه مساعدتری برای ارایه خدمات بهتر و بیشتر به مددجویان تحت حمایت این نهاد مقدس، در سراسر کشور فراهم گردد.