کمیته امداد امام خمینی ره
ارتباط با ما  رییس کمیته امداد 

House of fun slots slotshttp://houseoffunslot.com/

عن أبي عبدالله (ع‌) قال:

  من زوّج عزباً كان ممّن ينظرالله اليه يوم القيامة

  امام صادق (ع‌) فرمودند :

  كسي كه وسائل ازدواج شخص مجردي را فراهم سازد تا اينكه ازدواج نمايد

  از كساني است كه خداوند روز قيامت با نظر لطف و رحمت به او نگاه مي‎كند.

                                                                                                                ( وسائل الشيعه، ج‌14، ص‌26 )

 

ازدواج نوعي مصونيت از گناه و آلودگي روح است‌. قرآن كريم صراحتاً در اين مورد مي‌فرمايد: همسرانتان لباس عفت شما و شما لباس عفت‌آنانيد. اين اصل كلي است كه هر انساني براي حركت در مسير رشد و بلوغ و ادامه زيست سالم‌، نيازمند به حل يكسري مشكلات و مسائل خاصي‌است كه در كمين اوست‌. در حل اين مسائل كه باعث پيشرفت انسان در مسير رشد و كمال او ميباشد، مساعدتهاي اجتماعي و همفكري‎هاي ‌انساني انكار ناپذير است‌.

ازدواج به عنوان راه حلي اجتماعي و پسنديده، وسيله‌اي براي سامان دادن و ثبات زندگي و اهرمي براي رهايي از پرتگاه پرمخاطره گناه و تباهي است‌. ناديده گرفتن امر ازدواج و سستي بنياد آن در نزد جهان‌ غرب، گواهي روشن ‌در نمايش بي بندوباري ‌و حركت بي وقفه و برق‌آسا به‌سوي فساد و هرزگي و انحرافات ‌اخلاقي است‌.

در دين مبين اسلام محبوبترين بنا و بهترين اقدام ازدواج و مساعدت مالي در اين زمينه ذكر شده و متقابلاً از كساني كه از ازدواج خودداري ‌نمايند به عنوان بدترين افراد ياد شده است.

متأسفانه به دليل فرهنگ غلط حاكم بر جامعه، هزينه‎هاي هنگفت (عمدتاً غير ضروري) مراسم ازدواج راه را براي ازدواج به موقع بسياري از جوانان سد نموده است و بيشتر دختران و پسران خانواده‎هاي مستضعف و حتي متوسط جامعه در اين ارتباط با مشكلات فراوان روبرو هستند.

كميته امداد به توصيه و تشويق بزرگان دست به ابتكار بسيار جالب و خداپسندانه‌اي زده و از سال 1370 كمك به‌ امر ازدواج و تهيه ‌جهيزيه ‌نوعروسان و تازه ‌دامادها را در سطح بسيار وسيع آغاز نموده است‌.

 

تعاريف و مفاهيم:

كمك جهيزيه: به كمكهايي گفته مي‎شود كه طبق شرايط خاص براي تأمين جهيزيه دختران مورد حمايت و نيازمندان غيرمورد حمايت به صورت لوازم خانگي در اختيار آنان  قرار مي گيرد.

هديه ازدواج: مبلغي است كه طبق شرايط معين، براي تأمين قسمتي از هزينه‎هاي ازدواج پسران خانوارهاي مورد حمايت به آنان پرداخت مي‎شود.

اطلاعات زوج­ هاي کمک شده

طي سال 1392 اقلام جهيزيه تعداد 90854 زوج تهيه و مقدمات ازدواج آنان عمدتاً به صورت گروهي و به مناسبتهاي مختلف از جمله اعياد بزرگ اسلامي فراهم آمده است‌.

استان خراسان جنوبی با تهيه اقلام جهيزيه 5688 زوج بيشترين ميزان فعاليت را داشته‌ است‌.

از مجموع 90854 زوج كه جهيزيه و مقدمات ازدواج آنان در سال 1392 فراهم آمده است به تعداد 68018 زوج (74/9 درصد) جهيزيه‌ كامل، تعداد 17037 مورد کمک هزينه ازدواج به فرزندان ذکور خانوارهاي مورد حمايت و به تعداد 3577 نفر (شامل تعداد 3314 مورد کمک جهيزيه و 263 هديه ازدواج) بصورت موردي جهيزيه، هديه ازدواج يا يكي دو قلم كالاي اساسي نظير يخچال، فرش، تلويزيون و ... اهداء شده است‌. بعلاوه از مجموع كل مزدوجين تعداد 2222 نفر (2/4 درصد) را زنان ‌بي‌سرپرست مورد حمايت ‌امداد تشكيل مي‌دهد كه با حمايتهاي كميته امداد موفق به ازدواج مجدد شده‌اند و بخشي از لوازم زندگي آنان توسط اين نهاد تأمين و اهدا شده‌ است‌.

ارزش ريالي كمكها و كالاهاي اهداء شده مبلغ 915/4 ميليارد ريال بوده كه مبلغ 664/4 ميليارد (72/6 درصد) از منابع عمومي، 251 ميليارد ريال (27/4 درصد) آن به عنوان درآمدهاي اختصاصي توسط افراد خيّر، سازمانها، و دستگاههاي دولتي تأمين شده است.