کمیته امداد امام خمینی ره
ارتباط با ما  رییس کمیته امداد 

House of fun slots slotshttp://houseoffunslot.com/

 

قال الّصادق (ع‌):

اِذَا بَكَي الْيَتيم‌ُ اِهتَزَّلَه‌ُ العَرش‌ُ فَيَقوُل‌ُ اللهُ تَبارَك‌َ وَ تَعَالي مَن‌ْ اَبكي عَبْدِي‌َ الَّذي سُلِبَتْه‌ُ اَبَوَيْه‌ِ في‌صِغَرِه‌؟ فَوَ عِزَّتي وَجَلالي‌... لا يَسْكُتُه‌ُعَبْدُ مُؤمِن‌ٌ اِلاَّ اَوْجَبْت‌ُ لَه‌ُ الْجَنَّة

  امام صادق (ع‌) فرمودند:

هر گاه يتيم بگريد عرش الهي بلرزه درآيد و خداوند گويد چه كسي بنده مرا كه در كودكي پدر و مادرش را از دست داده گريانده است‌. قسم به عزت و جلال خودم هر كه او را آرام كند بهشت را بر او واجب نمايم‌.

 

كفالت و اكرام ايتام و افراد بي­سرپرست همواره مورد تأكيد و توجه خداوند متعال و ائمه‌معصومين(ع) بوده است‌. در كلام گوياي خداوند متعال (قرآن كريم‌) آمده است كه اكرام يتيم موجب دوستي خداوند، آسايش در دنيا و آخرت‌، بازدارنده از كبر و غرور، و دوري از محنت‌هاي مالي و... مي‌گردد.

بر اين اساس خدمت به ايتام عهدي است كه با خداوند متعال بسته مي‌شود و معاهدان آن راستگويان و پرهيزكارانند و انجام اين كار بهترين ‌ملاك ايمان به خداوند و قرآن شناخته شده است‌. لذا با تأسي به آيات و روايات فراوان ديني و بمنظور تحقق اوامر بنيانگذار جمهوري اسلامي ‌ايران حضرت امام خميني(ره‌) و مقام معظم رهبري حضرت آيت الله خامنه‌اي مبني بر تقويت حس همدلي و همكاري در جامعه اسلامي ‌و ترويج فرهنگ الهي اكرام و ايجاد زمينه مشاركت افراد خير و نيكوكار در امورات خيريه و خلاصه وصل حال فقرا به مردم‌، طرح مزبور تهيه و اجرا گرديد. اميد است انشاءالله از اين طريق در اين وادي غربت‌، دستان آشنايي را بر سر يتيمان بنوازش بنشاند و اندكي از خيل اندوه و غصه‌هاي ‌آنان بكاهد تا موجبات رضاي الهي فراهم گردد.

 

تعاريف و مفاهيم:

طرح اكرام (كمك به ايتام): طرحي است كه بموجب آن فرزندان يتيم و بي‎سرپرست دختر (تا زمان ازدواج‌) و پسر (زير 18 سال سن‌) مورد حمايت مادي و معنوي حاميان خير كه آمادگي خود را جهت رسيدگي و معاضدت ايتام اعلام نموده‌اند، قرار مي‌گيرند.

ايتام موردحمايت: به مددجويان مورد حمايتي گفته مي‎شود كه پدر آنها فوت كرده و داراي شرايط سني مقرر مي‎باشند.

حامي: به شخص حقيقي يا حقوقي‎ اطلاق مي‎شود كه طبق ‎ضوابط مربوطه حمايت مالي يك يا چند يتيم را عهده‎دار شده است.

طرح اكرام از نيمه دوم سال 1378 توسط كميته امداد امام خميني (ره‌) به اجرا درآمده است و به موجب آن حمايت ايتام به حاميان خير واگذار مي‌شود، بدين صورت كه هر حامي با پذيرفتن امر حمايت يك يا چند نفر يتيم‌، ماهيانه حداقل 300 هزار ريال به ‌حساب بانكي هر كدام از آنان واريز مي‌نمايد.

 

1- حمايت از ايتام توسط هيئت كافل‌اليتيم‌

بخش ديگري از طرح اكرام توسط جمعي از مسلمانان خيِّر و نوع دوست مقيم كشور كويت موسوم به هيئت «كافل اليتيم جامع الامام الحسين (ع‌) » با هدف كمك به ايتام مسلمان كشورهاي ايران، جمهوري آذربايجان، تاجيكستان، لبنان و افغانستان توسط كميته امداد امام‌خميني (ره‌) باجرا درآمده است‌.

بر اساس اين طرح هر يك از افراد هيئت، متكفل 15 نفر از ايتام مي‌باشند، كه ايتام پسر تا سن 18 سالگي و ايتام دختر تا قبل از ازدواج ‌مورد حمايت قرار مي‌گيرند.

طي سال 1392 تعداد 3501 نفر از ايتام 19 استان كشور موردحمايت هيئت كافل اليتيم بوده و ماهيانه مبالغي به حساب آنها پرداخت گرديده است.

تعداد ايتام موردحمايت هيئت كافل اليتيم

 در سال 1392

ردیف نام استان تعداد (نفر)
1 آذربایجان شرقی 3
2 اصفهان 811
3 ایلام 168
4 بوشهر 268
5 چهارمحال و بختیاری 186
6 خراسان شمالی 132
7 خراسان رضوی 166
8 خراسان جنوبی 98
9 خوزستان 235
10 زنجان 26
11 سیستان و بلوچستان 36
12 فارس 776
13 قم 192
14 کرمان 170
15 کهگیلویه و بویراحمد 52
16 گیلان 14
17 مرکزی 12
18 هرمزگان 151
19 یزد 5
جمع 3501

 

2ـ حمايت از ايتام مورد حمايت امداد توسط ساير مؤسسات

اين مؤسسات از جمله مؤسسه عترت فاطمي از نوع مؤسسات خيريه مي‎باشند كه با هدف كمك و مساعدت به ايتام تأسيس شده‌اند. اين مؤسسات طي سال 1392 تعداد 3105 نفر از ايتام مورد حمايت امداد را مورد حمايت خود قرار داده‌اند.