کمیته امداد امام خمینی ره
ارتباط با ما  رییس کمیته امداد 

House of fun slots slotshttp://houseoffunslot.com/

مهمترین نهادهای زیر مجموعه و مرتبط با سازمان ملل متحد طرف تعامل با کمیته امداد امام خمینی(ره):

 

1.       برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز UNAIDS

2.       دفتر هماهنگی امور انساندوستانه سازمان ملل متحد OCHA

3.       صندوق جمعیت سازمان ملل متحد UN FPA

4.       دفتر برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد UN HABITAT

5.       برنامه عمران سزمان ملل متحد UNDP

6.       سازمان پزشکان بدون مرز MSF

7.       صندوق کودکان سازمان ملل متحد UNICEF

8.       صندوق همبستگی اسلامی برای توسعه ISFD

9.       سازمان ملل متحد UN

10.   WHO سازمان جهانی بهداشت

11.   FAO سازمان جهانی غذا و کشاورزی

 

 


 

امضاي تفاهم نامه همکاري بين کميته امداد امام خميني ، UNAIDS و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي

 

محمدي فرد گفت : کميته امداد امام ( ره ) ، UNAIDS ( برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمينه ايدز ) و مرکز مديريت بيماريهاي واگير وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکي تفاهم نامه همکاري امضاء کردند.


به گزارش اداره کل روابط عمومي و اطلاع رساني کميته امداد امام خميني ( ره ) ، محمد محمدي فرد معاون هماهنگي امور بين الملل اين نهاد طي سخناني در مراسم امضاي اين تفاهم نامه که در دفتر مرکزي اين نهاد برگزار گرديد اظهار داشت : کميته امداد امام ( ره ) بعنوان يک نهاد فراگير اجتماعي که ايجاد تعادل و تنظيم مسائل فرهنگي خانواده هاي محروم را بر عهده دارد ، توجه ويژه اي به سلامت اخلاقي و فرهنگي اقشار آسيب پذير دارد.

وي گفت : در ترسيم خط و مشي و سياستهاي کاري کميته امداد امام ( ره ) ، تمامي خدمات حمايتي اين نهاد داراي يک نوع پيوست توانمند سازي است و امضاي اين تفاهم نامه بستر مناسبي براي شروع و ادامه همکاري در اين زمينه است.

معاون هماهنگي و امور بين الملل کميته امداد امام ( ره ) تصريح کرد : اين نهاد يک شبکه وسيع نيکوکاري و مردمي است که از آمادگي لازم جهت ارايه خدمات به جوامع محروم و مبارزه با فقر برخوردار است.

در ادامه اين ديدار دکتر محمد مهدي گويا رئيس مرکز بيماريهاي واگيردار وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي نيز طي سخناني با اشاره به پيوند ناگسستني بين فقر با بيماريهاي واگيردار ماننند ايدز ، سل و ... با فقر ، خاطرنشان کرد : کميته امداد امام ( ره ) با اقدامات هدفمند خود در مبارزه و پيشگيري HIV و ساير بيماريهاي واگيردار موفق عمل نموده و معتقدم کاري که اين نهاد انجام مي دهد قطعاً در کاهش اين بيماري ( ايدز ) تاثيرگذار است و ابعاد اجتماعي آن نيز در کشور بسيار روشن و مورد حمايت مردم است و در عرصه بين الملل نيز تاثير بسزايي خواهد داشت و اميدوارم با امضاي اين تفاهم نامه بتوانيم قدمي براي کاهش اين بيماري اجتماعي برداريم.

همچنين دکتر فرداد درودي مدير کشوري برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمينه ايدز در ايران نيز طي سخناني ضمن تشکر از امضاي اين تفاهم نامه ، اقدامات کميته امداد امام ( ره ) را در زمينه پيشگيري ، مراقبت و درمان ايدز در کشور بيشتر از ظرفيت و توان اين نهاد برشمرد.

 شايان ذکر است اين تفاهم نامه به استناد مواد 6 و 9 برنامه پنجساله پنجم کميته امداد امام خميني ( ره ) مبني بر تامين نيازهاي بهداشتي و آموزشي افراد و خانواده هاي تحت حمايت اين نهاد و در راستاي تحقق اهداف توسعه هزاره و اهداف ده گانه UNAIDS با ديدگاه به صفر رساندن موارد جديد اچ آي وي ، به صفر رساندن تبعيض و به صفر رساندن مرگ هاي ناشي از ايدز و در چارچوب برنامه همکاري کشوري ميان کميته امداد امام خميني ( ره ) و دفتر برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمينه ايدز در جمهوري اسلامي ايران و مرکز مديريت بيماريهاي واگير وزارت بهداشت ، درمان و اموزش پزشکي در 12 ماده و به مدت 2 سال به امضاء رسيد.

 

 


 

همکاری با سازمان ملل (un):

سازمان ملل متحد سازمانی بین‌المللی است که در ۱۹۴۵ میلادی تأسیس و جایگزین جامعه ملل شد. این سازمان در سال ۲۰۱۱ میلادی، ۱۹۳ کشور عضو داشته‌است. اعضای آن تقریباً شامل همه کشورهای مستقلی می‌شود که از نظر بین‌المللی به رسمیت شناخته شده‌اند. مقر سازمان ملل متحد در نیویورک است و کشورهای عضو و موسسات وابسته در طول هر سال با تشکیل جلسات منظم در مورد امور بین‌المللی و امور اجرایی مربوط به آنها تصمیم‌گیری می‌کنند. شورای امنیت قوی‌ترین نهاد سازمان ملل پنج عضو دائمی دارد که در تصمیمات این شورا حق وتو دارند.

در ابتدا همکاری کمیته امداد با سازمان ملل متحد از طریق آژانس های تابعه این سازمان (UNFPA – WHO – UNDP – OCHA) شکل گرفت و با درخواست خانم کنسوئلو ویدال نماینده مقیم سازمان ملل در جمهوری اسلامی ایران، جلسه ای در مورخ 22/1/1391 برای آشنایی بیشتر با فعالیتهای کمیته امداد به منظور تعریف مدلهای همکاری مشترک در محل دفتر مرکزی کمیته امداد امام خمینی(ره) با حضور جناب آقای انواری سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره) برگزار گردید، در ادامه این جلسه معاون محترم هماهنگی امور بین الملل با خانم کنسوئلو ویدال، مسوول دفتر امور انساندوستانه سازمان ملل(OCHA) و مسوول دفتر برنامه عمران سازمان ملل(UNDP) در تاریخ 19/4/1391 در دفتر نماینده مقیم سازمان ملل در ایران ملاقات کرد؛ نتیجه جلسات برگزار شده و تعاملات فی مابین تنظیم تفاهم نامه همکاری مشترک بود که مراحل نهایی شدن را می گذراند.

 

 

دفتر عمران سازمان ملل(UNDP):

برنامه پیشرفت و توسعه ملل متحد یا UNDP، یا به عبارت دیگر، شبکه‌های جهانی توسعهٔ ملل متحد، بزرگترین مرجع کمک کننده برای توسعهٔ این کشورها در سطح جهان است. UNDP هیأت اجرایی در داخل انجمن‌های اقتصادی و اجتماعی این ملل است. مدیر اجرایی برنامه این سازمان UNDP سومین عضو ارشد سازمان ملل متحد پس از معاون سازمان ملل متحد و جانشین وی است. اداره مرکزی UNDP در شهر نیویورک، بطور کامل با مشارکت اختیاری کشورهای عضو این سازمان، بنیان نهاده شد. این سازمان در ۱۶۶ کشور، دفتر دارد که با دولتهای محلی همکاری دارند تا چالشهای مربوط به توسعه کشور، ظرفیت ساخت و ساز و ظرفیت توسعهٔ محلی را حل کنند. علاوه بر این، UNDP بصورت بین‌المللی با دیگر کشورها نیز ارتباط دارد تا به آنها کمک کند تا به (MDGS)، برنامهٔ اهداف توسعهٔ هزاره، دسترسی پیدا کند. UNDP در این میان، مشاوره‌های کارشناسی، آموزشی و کمکهایی را برای پیشرفت و توسعهٔ کشورها بویژه کشورهای کمتر توسعه یافته ارائه می‌دهد. برای انجام برنامهٔ MPGS، تشویق این کشورها برای توسعهٔ جهانی، UNDP بیشتر روی کاهش فقر، ایجاد دولتهای دموکراتیک، آموزش راههای پیشگیری از بیماری‌هایی نظیر ایدز، حفظ محیط زیست و انرژی و مقابله با بحرانها و بازسازی و اصلاح، تمرکز دارد UNDP ، همچنین کشورها را در مورد حمایت از حقوق بشر در تمامی برنامه‌ها تشویق می‌کند.

 

با تصویب برنامه همکاری جدید دولت جمهوری اسلامی ایران و دفتر برنامه عمران        سازمان ملل(UNDP) در تهران برای دوره ی 2116-2112 به منظور نهایی شدن برنامه عمل آن با تشکیل گروههای کاری در زمینه فقرزدایی، محیط زیست و مدیریت بلایای طبیعی و انجام مشورتهای غیر رسمی و تشکیل جلسات متعدد با حضور نمایندگان کمیته امداد امام خمینی (ره)، نهادهای دولتی و دفتر برنامه عمران سازمان ملل(UNDP) منجر به نهایی شدن نظرات گروههای کاری در زمینه های مورد اشاره در سند پیش نویس برنامه عمل و تصویب هیأت اجرایی سازمان ملل متحد در نیو یورک گردید.

پروژه ها در گروه های کاری با تصویب کمیته راهبری و همکاری UNDP تعریف و تصویب خواهند شد و مجری پروژه ها همان اعضاء گروههای کاری خواهند بود.

جدا از مطالب مورد اشاره همکاری مستقیم کمیته امداد با UNDP با تبادل نظر و تشکیل جلساتی در خصوص کاهش فقر و ایجاد اشتغال مفهوم پیدا کرده است.

 

دفتر امور انساندوستانه سازمان ملل(OCHA):

* ماموريت اوچا:

1-      تجهيز كمك هاي انساندوستانه و هماهنگي  مبتني بر اصول  با ياري رسانان ملي  و بين المللي براي كاهش آلام بشري در هنگام بلاياي طبيعي و پاسخ اضطراري.

2-      حمايت از حقوق مردم محتاج به كمك.

3-      افزايش آمادگي براي پاسخ اضطراري و پيشگيري از حوادث و بحران هاي طبيعي و انساني.

4-      تسهيل براي يافتن راه حل هاي پايدار به منظور از بين بردن اين بحران ها.

 

* زمینه های همکاری کمیته امداد با OCHA:

1-      تبادل اطلاعات و داده ها در موارد مورد توافق و تجربیات.

2-      مشارکت در برگزاری سمینارها و دوره های آموزشی.

3-      کارشناسی موضوعات در خصوص همکاری های مشترک و سیاستهای راهبردی.

4-      ارزیابی مشترک.

5-      عضویت کمیته امداد در مرکز مجازی هماهنگی پاسخ در بلایای طبیعی OCHA و دریافت ایمیل اخبار حوادث و بحران هاي طبيعي و انساني از این مرکز توسط OCHA .

 

دفتر صندوق جمعیت سازمان ملل متحد (UNFPA):

سابقه همکاری کمیته امداد با وزارت امور خارجه در تدوین سند جدید برنامه همکاری های کشوری میان ج.ا.ایران و برنامه عمران سازمان ملل متحد UNDP ، سازمان جهانی بهداشت WHO و سازمان هماهنگی امور انساندوستانه OCHA زمینه های تمایل سازمان های تخصصی سازمان ملل متحد UN با کمیته امداد امام خمینی(ره) را فراهم آورده است، پیرو شرکت کمیته امداد در جلسات کارگروه های مربوط به سند همکاری کشوری با undp در محل وزارت امور خارجه و آشنایی صندوق جمعیت سازمان ملل با فعالیتهای کمیته امداد با تقاضای این صندوق، جلسه آشنایی با فعالیتهای حمایتی کمیته امداد امام خمینی(ره) در خصوص خانواده، زنان بی سرپرست، بد سرپرست و سرپرست خانوار در مورخ6/9/1390 با حضور نمایندگاه و مشاوران سازمان ملل در حوزه معاونت امور بین الملل برگزار گردید و جلسه آشنایی و بازدید                      آقای دکتر اوز مسوول دفتر unfpa، نمایندگان ، مشاورین صندوق جمعیت سازمان ملل از مرکز      مدیریت خدمات مددکاری کمیته امداد در مورخ 7/9/1390 به دعوت حوزه معاونت امور بین الملل         انجام گرفت سبب تمایل بیشتر به همکاری صندوق جمعیت سازمان ملل unfpa با کمیته امداد گردید.

تمایل صندوق جمعیت سازمان ملل unfpa به تعریف پروژه های مشترک با موضوع سلامت و توانمند سازی زنان سرپرست خانواده با مجری گری کمیته امداد امام خمینی(ره)، نیازمند تشکیل کارگروه های مشترک و بررسی کارشناسی موضوع خواهد بود.

 

سازمان بهداشت جهانی(WHO):

سازمان بهداشت جهانی (WHO) یکی از آژانس‌های تخصصی سازمان ملل متحد است که نقش یک مرجعیت سازمان دهنده را بر بهداشت جامعهٔ جهانی ایفا می‌کند. این آژانس در سال ۱۹۴۸ در ژنو تاًسیس شد؛ اساسنامهٔ سازمان بهداشت جهانی هدفش را دستیابی مردم به بیشترین سطح سلامت ممکن بیان می‌کند. وظیفهٔ اصلی این سازمان مبارزه با بیماری‌ها مخصوصا بیماری‌های مسری شایع و ارتقای سلامت عمومی مردم جهان است. سازمان بهداشت جهانی یکی از نخستین آژانس‌های سازمان ملل متحد است.

 کمیته امداد در راستای اهداف مشترک از سال 1383 با تشکیل جلسات بررسی زمینه های همکاری با سازمان بهداشت جهانی به تعامل و همکاری پرداخته است.

 

 

 
 

 

 

نماینده سازمان ملل متحد در تهران خواستار شد:

بهره مندی از تجربیات کمیته امداد و انتقال آن در عرصه های بین المللی

نماینده مقیم سازمان ملل متحد در تهران طی دیدار با معاونت هماهنگی امور بین الملل کمیته امداد خواستار بهره مندی از تجربیات کمیته امداد و انتقال آن در عرصه های بین المللی شد و دعوت این نهاد را جهت بازدید سایر مدیران آژانسهای تابعه UN در تهران از فعالیتهای امداد امام (ره) به منظور آشنایی بیشتر با خدمات گسترده و تنوع این سازمان خیریه بین المللی پذیرفت.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی کمیته امداد امام خمینی(ره)، محمد محمدی فرد، معاون هماهنگی امور بین الملل این نهاد در دیدار با گری لوئیس،نماینده مقیم سازمان ملل متحد در تهران با اشاره به سند همکاری پیشنهادی،خواستار تقویت ارتباطات دو مجموعه با اهداف بشردوستانه و خیرخواهانه شد.
محمدی فرد در این دیدار با بیان اینکه قدرتهای بین المللی با تحمیل فرآیند های محرومیت زا بر سایر جوامع انسانی از فقر به عنوان اهرم سلطه طلبی خویش سوء استفاده می کنند،افزود: بسیاری از چالشها و ناهنجاریهای موجود از قبیل: تروریسم ، مواد مخدر و ... ریشه در فقر و محرومیت نیز دارد. 
وی تاکید کرد:شایسته است سازمان ملل متحد و اندیشمندان جهان به مسئله محرومان و راهکارهای ایجاد زندگی شرافتمندانه برای زندگی آنان به عنوان اولویت مسائل جامعه جهانی نگریسته و با تبادل نظر و دستیابی به فهم مشترک، راهکارهای سازنده ارائه کنند.
معاون هماهنگی امور بین الملل کمیته امداد امام خمینی(ره) در ادامه با اشاره به تنوع طرحهای کمیته امداد برای حضور و مشارکت مردم در حمایت از محرومان،یادآور شد:این سیستم حمایتی با تجربه 34 ساله، دستاوردهای خوبی برای محرومان و سایرسازمانهای خیریه داشته و با توجه به تواناییهای این نهاد مردمی و تأثیرگذاری در دیگر کشورها احساس تکلیف می کنیم که با هدف هدایت ظرفیتهای مردمی و بین المللی در خدمت به محرومان مدل حمایتی و توانمندسازی امداد امام(ره) را در اختیار سایر کشورها قرار دهیم و از تجربیات و ارزیابی آنان نسبت به این مدل استفاده کنیم.
در ادامه این دیدار نمایده مقیم سازمان ملل متحد در تهران ضمن ابراز خرسندی از این ملاقات با اشاره به رسمی بودن ارتباطات کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان ملل بر اساس سند همکاری ملیCPAP مبادله شده بین سازمان ملل و دولت جمهوری اسلامی ایران از همکاری هر چه بیشتر دو مجموعه در قالب تفاهم نامه دوجانبه استقبال کرد.

گری لوئیس با اشاره به فرهنگ غنی ایران و مبانی اسلام، محتوای اهداف سازمان ملل را با محتوای فرهنگ و دین اسلام مطابق دانست و آشنایی خود با تفکرات حضرت امام خمینی(ره) را بسیار تأثیرگذار در مسئولیت خود قلمداد کرد.
نماینده مقیم سازمان ملل متحد در تهران در ادامه با اشاره به آگاهی از وضعیت مناسب توسعه انسانی و سرانه درآمد در ایران و وضعیت خوب تحصیلی و بهداشت گفت:ایران در تمامی زمینه ها در سطح بسیار خوبی رشد کرده است و همکاری ما برای بهتر شدن و مطلوب تر شدن شرایط موجود است.
همچنین در این دیدار مورالی، معاون نمایندگی سازمان ملل متحد در تهران گفت: فعالیتهای کمیته امداد امام خمینی(ره) به لحاظ گستردگی و تنوع همانند یک سازمان ملل کوچک در حوزه جغرافیایی ایران است.
وی با ابراز خرسندی از وجود تجارب مفید داخلی و بین المللی کمیته امداد خواستار تقویت و استمرار روابط به جهت انتقال تجربیات شد.

 


 

************نشست مشترک با رئیس جدید دفتر برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد در ایران(هبیتات)************

 

 موضوع جلسه:  نشست مشترک با رئیس جدید دفتر برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد در ایران(هبیتات)

مکان: دفتر بین الملل

تاريخ جلسه:  28/2/93

ساعت جلسه: 10 الی 12

 حاضرين: آقایان:  عظیمی(مدیرکل توسعه ارتباطات با مجامع و ایرانیان خارج از کشور ، فارسی نژاد (مدیر توسعه ارتباطات با مجامع)،  عالم چهره(کارشناس) به نمایندگی از کمیته امداد امام (ره)   و آقایان مهمت  و  سیامک مقدم نماینده مقیم و رئیس دفتر برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد در ایران(هبیتات)

 

* اهم مطالب مطروحه:

نظر به اینکه آقای سیامک مقدم به تازگی ریاست دفتر برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد در ایران(هبیتات) را برعهده گرفته اند جلسه مذکور جهت آشناسازی ایشان با اهداف و برنامه های امداد و مرور سوابق همکاری با سازمان ملل متحد برگزار گردیده و یادداشت تفاهمی درخصوص همکاری های دو جانبه به امضای طرفین رسید.