کمیته امداد امام خمینی ره
ارتباط با ما  رییس کمیته امداد 

House of fun slots slotshttp://houseoffunslot.com/

 

امور اعتماد سازی و جلب  مشاركتهاي مردمي      

 کمیته امداد امام خمینی (ره) به منظور یاری رساندن به اقشار جامعه و هدایت انگیزه کمک های مردمی ، انفاقات و صدقات ، اقدام به جلب مشارکتهای مردمی نموده است . برنامه های امور اعتماد سازی و جلب مشارکتهای مردمی حول 5 برنامه به شرح ذیل می باشد .

  1. برنامه فرهنگ سازی ، ایجاد و ترویج سنتهای حسنه اسلامی و اعتماد سازی
  2. برنامه توسعه مشارکتهای مردمی
  3. برنامه احیاء و ترویج زکات
  4. برنامه تامین منابع نیروی انسانی مشارکتهای مردمی 
  5. برنامه هماهنگی فعالیت های شبکه های مردمی و موسسات عام المنفعه

 قسمت اول: درآمدهای اختصاصی امداد امام (ره)

كمیته امداد امام خمینی(ره) به منظور یاری رساندن به اقشار محروم جامعه و هدایت صحیح كمكهای مردمی، انفاقات و صدقات، اقدام به توسعه مشاركتهاي مردمي نموده كه بر اساس اين برنامه‌ها امكان حضور مردم نوع دوست كشور عزيزمان در امر رسیدگی به محرومان و اجراي طرح هاي فقرزدايي فراهم شده است. بر این اساس به كليه درآمدهاي كميته امداد امام(ره) که از طریق كمكهاي مستقیم مردم‌، پرداخت صدقات، درآمدهاي محلي‌، وجوهات شرعي و اماني، كمك مؤسسات و سازمانها، درآمد از محل زکات، خيريهها و...  بدست می آید، درآمدهای اختصاصی  امداد امام (ره) گفته می شود. رقم كل درآمدهای اختصاصی كمیته امداد استان قم در سال 92 بیش از 213 میلیارد ریال بوده است كه به تفصیل در جدول و طرح ها و برنامه های به شرح ذیل ارائه شده است.

توزیع انواع درآمدهای اختصاصی در سال 1392

وجوهات امانی و شرعی

درآمدهای زکات

صدقات و کمک های مردمی

جمع کل درآمدهای اختصاصی

550/481/111

907/508/11

141/389/90

598/379/213

 

الف) کمک‌های مردمی صدقات:

 بخش قابل توجهی از کمکهای مردمی کمیته امداد امام خمینی(ره) استان قم از محل کمکهای مردمی صدقات تامین میگردد. کمیته امداد امام خمینی(ره) استان قم با اتخاذ تدابیر لازم  و با بهره گیری از ظرفیتهای گوناگون محیطی و اجتماعی، مانند: معابر، منازل، مساجد، مدارس، اصناف، ادارات و سازمانها توانسته است در طی سالیان متمادی، جایگاه  اول تا سوم کشوری را بدست آورد.  تا پایان سال 92 تعداد 140869 صندوق صدقات بین مردم، نهاد‎ها و سازمانها توزیع و یا در مراكز عمومی نصب گردیده و درآمد حاصل از آن، مبلغ: 4/69 میلیارد ریال بوده  است. در ایـن استان در سال 92 بطـور متوسط از هــر صندوق صدقات اعم از بزرگ، متـوسط و كوچـك، مبلغ 493 هزار ريال صدقات جمع آوري شده است. مجموع درآمد استان در سال 1392 از محل کمک های مردمی و صدقات به بیش از 90 میلیارد ریال رسیده است.

ب)  وجوهات اماني وشرعی

بخشی از درآمدهاي مردمي كه وجوه خاص می باشد و با هدف مشخص و مطابق با نیت فرد خیر و حامیان طرحهای مختلف جمع‌آوري و به مصرف مورد نظر آن ها مي‌رسد، وجوهات اماني و شرعی ناميده مي‌شود. اين قبيل كمك هاي مردمي عبارتند از: كمك به ايتام، كمك به اطعام و افطاري  نیازمندان، كمك به آسيب ديدگان حوادث، کمک به ساخت مسکن مددجویان، کمک به خانواده های دارای بیمار صعب العلاج، کمک به ازدواج جوانان و جهیزیه دختران نیازمند و ...

اين استان در سال 92 مبلغ 111.5 ميليارد ريال در قالب وجوهات اماني و شرعی جذب  و هزینه نموده است. در ادامه به 14سرفصل مهم مربوط به وجوهات امانی و شرعی پرداخته می شود: 

1. طرح اكرام ايتام

همان گونه كه در بخش طرح اكرام ايتام اشاره شد، طی سال 92 تعداد 2231 نفر از ايتام اين استان توسط 15264 نفر حامي حقيقي و حقوقي حمايت شده اند.در اين سال مبلغ 3/43 ميليارد ريال از حاميان مذكور برای ايتام تحت حمايت استان قم دریافت شده است.

2. برنامه جشن نیكوكاری

اين نهاد در اسفند ماه هر سال و در آستانه سال جديد و باهمكاري سازمان صدا وسيما اقدام به برگزاري جشن نيكوكاري، به منظور تامينِ بخشي از مايحتاج شب عيد محرومين و نيازمند مي نماید. در سال 92 كل هدایای جمع‎‎آوری و توزيع شده مربوط به جشن نيكوكاري توسط كمیته امداد استان قم معادل 8/7 ميليارد ريال بوده است.

3. برنامه جشن عاطفه‎ها

کمیته امداد امام (ره) همه ساله در آغاز سال تحصيلي جدید، در جهت ايجاد زمينه‌هاي مناسب براي مشاركت عمومی مردم در حمايت مادي و معنوي از دانش آموزان بي بضاعت با همكاري صدا و سيما و آموزش و پرورش،  جشن عاطفه ها  را برگزار مي نمايد. در پایان این مراسم با شکوه، كل كمك‌هاي جمع آوري شده در هر مدرسه و آموزشگاه، در اختيار مدير همان آموزشگاه، جهت توزيع بين دانش آموزان نیازمند قرار مي گيرد. ارزش كل هدایای جمع‎آوری شده در جشن عاطفه های سال 92 مبلغ: 4.5 میلیارد ريال بوده است.

 4. فطریه و كفارات ماه مبارك رمضان

اين نهاد به منظور ايجاد راهی مطمئن براي انتقال وجوهات شرعي مردم مؤمن و روزه‌دار، از قبيل فطريه و كفارات به افراد مستحق و نيازمند، هر سال در پایان ماه مبارك رمضان و مقارن با عيد سعيد فطر نسبت به دريافت فطريه و كفارات هموطنان و پرداخت آن به افراد نيازمند مي‌نمايد. امداد استان قم در سال 92 مبلغ 2351 میلیون ريال فطريه و كفاره جمع‌آوري و به نيازمندان جامعه پرداخت نموده است.

5. هدایا و نذورات عید سعید قربان

کمیته امداد در راستاي توسعه و اجرای سنت های حسنه اسلامی، در آستانه عید سعید قربان و حتی در روز عید، نسبت به جمع‎آوری وجوه نقدی خاص قربانی و دریافت دام زنده و گوشت قربانی اقدام و در روز عید قربان نسبت به ذبح دام ها به نیابت از اهداء کنندگان محترم می نماید. توزیع گوشت قربانی بین خانواده های تحت حمایت و با  اولویت بیماران صعب العلاج در روز عید قربان صورت می گیرد.

در این رابطه در سال 92 كل هدایای جمع‎‎‎آوری شده توسط امداد امام (ره) استان قم به ارزش 1779 میلیون ریال به شرح ذیل می‎باشد:

- مبلغ 142 میلیون ریال وجه نقد

- مقدار 1650 كیلو گوشت به مبلغ 412 میلیون ریال

- تعداد 250 رأس دام زنده به ارزش 1225 ميليون ريال

6. احسان دانش آموز

مطابق اين طرح، با توزيع قلك هاي پلاستيكي بين دانش آموزان مقاطع ابتدايي و راهنمايي، کمکهای جمع آوری شده آنان در مرحله اول جهت كمك به دانش آموزان نيازمند همان مدرسه و سپس جهت دانش آموزان تحت حمايت امداد هزينه مي گردد. ميزان كمكهاي جمع آوري شده در اين سرفصل در سال 92 مبلغ 1029 ميليون ريال بوده است.

7. صدقه  زائر

بر مبناي اين طرح، امداد امام با هماهنگي سازمان حج و زيارت، کمکهای زائران بيت اله الحرام، عتبات عاليات و مشاهد مشرفه،  به محرومين را قبل يا بعد از سفر جمع آوری و در بین نیازمندان توزیع می نماید. ميزان كمكهاي مردمي در سال 92 مبلغ 368 ميليون ريال بوده است.

8. طرح هبه (اهداء اجناس مازاد بر نیاز به مددجویان)

دراين طرح، لوازم منزل قابل استفاده و مازاد بر نياز مردم جمع آوري شده و با توجه به نوع نيازهاي خانواده هاي مددجو در اختيار آنان قرار مي گيرد.

9. طرح رحمت (حمایت از زندانیان نیازمند)

بر مبناي اين طرح كمكهاي مردمي برای آزادي زندانياني كه بر اثر اشتباهات غيرعمد زنداني شده‌اند، جمع آوري مي گردد. اين كمك ها  بعضا بصورت بلاعوض و يا وام قرض الحسنه به زندانيان نيازمند واجد شرائط و تعلق مي گيرد. 

10. طرح محسنین (حمایت ازخانواردهای نيازمند پرهزینه)

  در این طرح وضعیت خانواده های بسیار نیازمند تحت پوشش، که  حمایتهای این نهاد، کفاف  هزینه های بالای زندگی آنان را نمی کند، برای خیرین و حامیان تشریح و حامیان محترم در قالب طرح محسنین، بصورت ماهیانه و حداقل مبلغ 300.000 ریال به آنان کمک می نمایند. این هزینه ها شامل؛ هزینه تحصیلی فرزندان، هزینه های درمان بیماران، هزینه اجاره بهاء  منزل، هزینه های مربوط به تعدد فرزندان و...می باشد. حامیان محترم در اين سرفصل و طی سال 92 مبلغ 1140 ميليون ريال (یکصد و چهارده میلیون تومان) به خانواده ها نیازمند کمک نموده اند.

11.  طرح کوثر (حمایت ازنوعروسان تحت حمایت)

 در طرح كوثر با همکاری امداد امام و بانیان و خیرین، کمکهای نقدی و غیرنقدی جهت تهیه جهیزیه نوعروسان نیازمند جمع آوری و به آنان تحویل می گردد. ميزان كمكهاي مردمي در سال 92 مبلغ 250 ميليون ريال بوده است.

12.  طرح یاسین (حمایت از دانش آموزان نیازمند)

با توجه به اینکه تعداد 5200 نفر از فرزندان مددجویان این نهاد را دانش آموزان و دانشجویان تحت حمایت تشکیل می دهند، این نهاد در راستای ارتقاء سطح علمی و دانش فنی این عزیزان، اقدام به بهره گیری از ظرفیت های خیرین وحامیان علاقمند به کمک وحمایت از آنان می نماید . بر پایه این طرح هر حامی حمایت یک یا چند دانش آموز را بر عهده گرفته و ماهیانه حداقل مبلغ 300.000 ریال به این عزیزان کمک  می نماید.

13.  طرح رضوان (حمایت از مسکن مددجویان)

در اين طرح افراد حقیقی و حقوقی می توانند بصورت مادی و ارائه خدمات فنی در احداث، تکمیل و یا تعمیر مسکن مددجویان تحت حمایت کمیته امداد مشارکت نمایند. ميزان كمكهاي مردمي در اين سرفصل طی سال 92 مبلغ 21853 ميليون ريال (بیش از دو میلیارد و یکصدو هشتادو پنج میلیون تومان) بوده است.

14.  طرح شفاء (حمایت از بیماران صعب العلاج تحت حمایت)

در طرح شفاء،  خیرین و نیکوکاران (حقیقی و حقوقی) به حمايت از خانواده‌هایی که دارای بيمار صعب العلاج و یا پرهزينه می باشند، اقدام می نمایند. بر اين اساس حامی، ماهیانه مبلغی بصورت نقدی یا غیرنقدی به این خانواده‌ها کمک می کند. ميزان كمكهاي مردمي در  سال 92 مبلغ  345 ميليون ريال بوده است.

 

ج) طرح زكات

زكات در لغت به معني طهارت و پاكيزگي و در اصطلاح فقهی حقي است واجب در مالي كه به حد نصاب رسيده باشد و بر نه چيز تعلق مي‌گيرد. شتر، گاو، گوسفند، گندم، خرما، جو، كشمش، طلا و نقره.

اين نهاد در راستاي اجرای امر واجب الهي با كسب اجازه از ولي امر مسلمين و مراجع عظام تقليد نسبت ‌به جمع‌آوري زكات مردم مسلمان و مؤمن و توزيع آن مطابق موازین شرعی و نیات زکات دهندگان در مصارف 8 گانه با اولویت فقرا ونیازمندان اقدام می نماید. ارزش ریالی زکات جمع آوری شده طی سال 92 در استان قم مبلغ 11.5 میلیارد ريال بوده است.